فناوران پارک علم و فناوری کرمانشاه؛ تنها تولیدکننده «محصولات گالوانیزه» در غرب کشور

۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۹:۱۷ کد : ۶۱۷۲۷ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۴۲۶
یکی از شرکت‌های دانش بنیان زیرمجموعه پارک علم و فناوری کرمانشاه است که توسط گروهی از دانشجویان دانشگاه رازی بنیان نهاده شده، این شرکت حالا با همت این جوانان و با تکیه بر دانش بومی توانسته ورودی موفق در عرصه صنایع مفتولی داشته باشد و به عنوان تنها تولید کننده محصولات گالوانیزه غرب کشور فعالیت کند.
فناوران پارک علم و فناوری کرمانشاه؛ تنها تولیدکننده «محصولات گالوانیزه» در غرب کشور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری کرمانشاه، شرکت «سفیران فاطر صنعت طاها» با توجه به تولید محصولاتی با کیفیت بالا، هم‌اکنون به یکی از صادرکنندگان موفق در این عرصه هم تبدیل شده و بیش از ۹۵ درصد محصولات آن به برخی کشورهای منطقه از جمله عراق و سوریه صادر می‌شود.
محسن نجفی مدیرعامل شرکت «سفیران فاطر صنعت طاها» با اشاره به تاسیس این شرکت از سال ۱۳۹۴، گفت: تولیدات شرکت ما در حوزه صنایع مفتولی و گالوانیزه است که شامل خط توری بافی، خطِ کِشش و خط تولید گالوانیزه است.
نجفی گفت: محصولات تولیدی ما در تولید سیم خاردار، انواع توری حصارکشی، 3D پنل و سیم های مورد نیاز برای آرماتوربندی و قالب بندی ساختمان به کار می‌رود.
وی افزود: در فرآیند تولید مرحله اول بدین صورت است که میله گردهای با قطر ۶.۵ یا ۵.۵ میلی متر را از طریق کششِ سرد سطح باریکتر کرده و به قطرهای دلخواه از ۱.۵ تا چهار میلیمتر می‌رساند و پس از آن این سیم ها تحت تنش حرارتی تا ۹۰۰ درجه قرار گرفته و سپس وارد خط گالوانیزه می‌شوند تا با طی مراحل مختلف و نهایتاً غوطه‌وری در وان فلز روی مذاب به صورت سیم گالوانیزه بسته‌بندی و راهی بازار شود.
این فناور کرمانشاهی به تولید گالوانیزه‌های با کیفیت در این شرکت اشاره کرد و افزود: در خود شرکت، ماده شیمیایی به نام "فلاکس" اختراع شده که یک نوع کاتالیزگر است و نقش موثری در تولید گالوانیزه‌های باکیفیت دارد.
وی افزود: سیم‌های سیاه بعد از شست و شو با اسید HCL با آب شسته شده و سپس در این کاتالیزگر قرار می‌گیرند و پس از آن وارد وان مذاب می‌شوند و از این طریق گالوانیزه تولید می‌شود و با توجه به اینکه این کاتالیزگر پیوند سه لایه خاصی بین فلز روی و آهن را برقرار می‌کند درنهایت گالوانیزه با کیفیتی تولید می‌شود.
نجفی گفت: کیفیت خوب محصولات شرکت موجب شده بازار خوبی کسب کنیم و در حال حاضر بیش از ۹۵ درصد محصولات شرکت به خارج از کشور صادر می شود.
مدیرعامل شرکت «سفیران فاطر صنعت طاها» با بیان اینکه در جنوب کشور تنها اصفهان و کرمانشاه صاحب صنایع مفتولی هستند، گفت: اوایل تلاش بر این بود که بازار داخل را پوشش دهیم اما با توجه به نیاز کشور به ارز، اولویت‌ها را تغییر داده و به سمت صادرات رفتیم و در حال حاضر عمده محصولات صادر می‌شود.
وی افزود: هم اکنون محصولات ما به کشورهای سوریه، عراق و نیز برخی کشورهای اروپایی صادر می شود.
نجفی حجم تولیدات این شرکت را ۳۶۰۰ تن در سال اعلام و تصریح کرد: در آینده قصد داریم میزان تولیدات را به بیش از ۱۰ هزار تن در سال برسانیم.
این کارآفرین کرمانشاه با اشاره به قرارگیری نام شرکت «سفیران فاطر صنعت طاها» در لیستِ "وندور" وزارت نفت، گفت: "وندور" لیست بلندی از تامین کنندگان نیازهای وزارت نفت است و اگر وزارت نفت بخواهد خریدی در هر حوزه ای انجام دهد به شرکت های این لیست مراجعه می کند و خوشبختانه با توجه به زیرساخت ها، قابلیت و پیگیری های بسیار اسم شرکت در این لیست قرار گرفته و اگر وزارت نفت بخواهد خرید محصولات گالوانیزه یا سیم مفتول داشته باشد می‌تواند از شرکت ما خریداری کند.
نجفی در پایان خاطرنشان کرد: پارک علم و فناوری فرصت خوبی برای شرکت های نوپاست که بتوانند روی پای خود بایستند. خوشبختانه مجموعه پارک علم و فناوری استان کرمانشاه متشکل از جوانان خوش فکر و توانمندی است که واقعاً قصد خدمت دارند و این نوع تفکر در بدنه این سازمان چه در مدیریت استانی آن و چه در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری به وضوح قابل لمس است و امیدواریم که این مجموعه موفق با قدرت به این روند رو به رشد ادامه دهد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری کرمانشاه