در راستای هدفمند سازی مطالعات حوزه ورزش کشور؛

اولویت‌های پژوهشی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در سال۱۴۰۴-۱۴۰۰ اعلام شد

۲۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۰:۱۵ کد : ۶۱۶۸۶ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۴۴۶
پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی طی فراخوانی اولویت‌های پژوهشی خود در سال۱۴۰۴-۱۴۰۰ را حول ۹ محور اعلام کرد.
اولویت‌های پژوهشی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی در سال۱۴۰۴-۱۴۰۰ اعلام شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی، در راستای هدفمند سازی مطالعات حوزه ورزش کشور و استفاده از همه ظرفیت‌های ملی شامل طرح های کلان پژوهشی، تحقیقات دانشگاهی و دانشجویی اعم از پایان نامه‌های کارشناسی ارشد و دکتری، پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی فهرست اولویت های پژوهشی خود را حول ۹ محور شامل: مطالعات فعالیت بدنی و تندرستی، ارتقاء عملکرد در ورزش قهرمانی، طب ورزشی، مدیریت و سیاست گذاری در ورزش، علوم رفتاری در ورزش، جامعه‌شناسی و روان‌شناسی ورزش، بیومکانیک ورزشی، مهندسی ورزش و بازاریابی و تجاری‌سازی در ورزش اعلام کرد.
محور‌های اصلی این اولویت‌ها در ۹ موضوع اصلی هم راستا با فعالیت‌های ۹ گروه جدید پژوهشگاه (براساس ساختار تشکیلات جدید ابلاغی در سال ۱۴۰۰ دفتر گسترش آموزش عالی به پژوهشگاه) است.
پژوهشگاه تربیت بدنی به عنوان تنها پژوهشگاه ملی وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری مصمم است تا به عنوان هسته مرکزی، در خصوص هماهنگی بین دانشگاه‌ها، مراکز مطالعاتی و پژوهشی با دستگاه‌های متولی حوزه ورزش پژوهش‌های کلان حوزه علوم ورزشی را مدیریت و اجرا کند.
همچنین با نگاهی به چشم انداز، سیاست‌ها و اهداف کلی پژوهشگاه، ماموریت این مرکز را به عنوان مرجع پژوهش ورزش کشور در حوزه علوم ورزشی و در شرایط کنونی بیش از گذشته برجسته کرده است. این در حالیست که علیرغم مشکلات زیاد در دو دهه اخیر بیش از ۴۰۰ پژوهش عمدتاً کاربردی و ملی را اجرا نموده و سعی داشته است پاسخگوی نیاز‌های پژوهشی کشور در این زمینه باشد.
لذا اولویت‌های پژوهشی سال ۱۴۰۴-۱۴۰۰ بر اساس تأکید مسئولان ارشد نظام، اسناد بالا دستی از جمله سند چشم انداز، نقشه جامع علمی کشور، نقشه جامع علمی سلامت، برنامه راهبردی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، برنامه استراتژیک و راهبردی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی، با تأکید بر سه حوزه اصلی علوم زیستی در ورزش، ورزش و جامعه و فناوری‌های ورزشی تدوین شده است.
پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی آمادگی دارد تا ضمن اجرای این عناوین به‌صورت مشترک با نهادهای اجرایی ورزش کشور، برای برآورده ساختن نیازهای پژوهشی آنان در هر عنوان مورد نیاز شان نیز اقدام به سرمایه گذاری و مشارکت در اجرای طرح های پژوهشی کند.
علاقه مندان می‌توانند برای کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اطلاع‌رسانی پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی به نشانی: https://ssrc.ac.ir مراجعه کرده یا با پست الکترونیک معاونت پژوهشی به نشانی: ssri.r.d@gmail.com مکاتبه کنند.
گفتنی است اولویت دریافت پروپوزال با پژوهش‌هایی است که جنبه مشارکت مادی یا معنوی داشته و دستگاه متولی حوزه ورزش ضمن اعلام نیاز، در اجرای طرح نیز مشارکت داشته باشد یا طرح در سطح بین المللی و یا منطقه‌ای اجرا شود.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: پژوهشگاه تربیت بدنی و علوم ورزشی