برگزاری همایش بین المللی سیمای حضرت محمد(ص) درهنر دردانشگاه سیستان وبلوچستان

۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۴ | ۱۶:۳۲ کد : ۶۱۶۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۱۴
مراسم افتتاحیه همایش بین المللی سیمای حضرت محمد(ص) درهنر با حضور آیت ا... سلیمانی نماینده ولی فقیه دراستان سیستان وبلوچستان و امام جمعه زاهدان، مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان، دکترمنتظرالمهد...
مراسم افتتاحیه همایش بین المللی سیمای حضرت محمد(ص) درهنر با حضور آیت ا... سلیمانی نماینده ولی فقیه دراستان سیستان وبلوچستان و امام جمعه زاهدان، مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان، دکترمنتظرالمهدی معاونت اجتماعی ناجا، اساتید و دانش پژوهان مطرح داخلی و بین المللی دردانشگاه سیستان وبلوچستان برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، درآیین افتتاحیه این همایش دکترعلیرضا بندانی سرپرست دانشگاه سیستان وبلوچستان ضمن عرض خیرمقدم و اظهارخرسندی ازمیزبانی این همایش به ارزشمند بودن پیامبرمعظم اسلام به عنوان الگویی ویژه برای هنرمندان اشاره کرد که توانست پیام عدالت و انسانیت را برای انسان ها به ارمغان بیاورد و برگزاری اینگونه همایش ها فرصتی مغتنم دانست تا بخش کوچکی از شخصیت والای آن بزرگوار را بتوان به جهانیان عرضه کرد.
دراین همایش سخنرانان و اساتیدی ازدانشگاه های مطرح دنیا حضور دارند که می توان به پروفسور برنارد اوکین دانشگاه قاهره، پروفسور حبیب ا... ایت اللهی دانشگاه شاهد، پروفسور ژان کلود اشمیت دانشگاه EHESS پاریس ، پروفسورکمال محمود کافادار دانشگاه هاروارد، پروفسور ابوموسی عارف بالله و پروفسورمحمد یوسف صدیق دانشگاه داکا  و پروفسور شیلا کنبای موزه متروپولیتن  اشاره کرد.
درادامه این همایش دکترعلیرضا طاهری دبیرعلمی همایش با ارائه گزارشی اجمالی از روند اجرایی این همایش خطاب به حاضران در سالن گفت: دراین همایش 6 سخنران خارجی حضوردارند و از مجموع 480 مقاله ارسال شده به دبیرخانه همایش 193 مقاله تایید و بصورت چکیده چاپ شده است و 63 عنوان مقاله به صورت سخنرانی علمی ارائه می شود.
آیت ا... سلیمانی امام جمعه زاهدان از تلاش و کوشش های دانشجویان رشته هنر و هنردوستان دانشگاه که دربرپایی این همایش ارزشی که در راستای درک هنر دین و اسلام و پیامبر اعظم است قدردانی کرد و گفت: اگر اینگونه همایش‌ها از زاویه هنر و اخلاق پیامبر اکرم (ص) درمراکز علمی حوزوی و دانشگاهی برپا شود، آنچه عاید شرکت کنندگان دراین همایش خواهد شد، قطره‌ای از اقیانوس بی‌پایان است.
وی افزود: این نشست، نشست اندیشمندان است که می‌خواهیم بعد از 14 قرن از تاریخ ظهور و بعثت حضرت پیامبر (ص) با هنر ایشان آشنا شویم.
آیت ا... سلیمانی گفت: امیدواریم دراین نشست که نشست علما و اندیشمندان حوزه هنر است و بزرگان و مراجع تقلید و کارگزاران نظام برای برگزاری آن پای کار آمده‌اند، بخشی از اقیانوس بی‌کران هنر پیامبر (ص) را معرفی کند.
درادامه امام جمعه مسجد مکی زاهدان نیز گفت: در شرایط فعلی که عده‌ای جاهل تلاش دارند چهره رسول اکرم (ص) را خدشه‌دار کنند و اهانت‌های بسیار به ساحت مقدس ایشان روا داشتند برگزاری این کنفرانس لازم بود.
درادامه این همایش مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی گفت: لازم است برای همه مسلمانان که ابعاد زندگی آن حضرت را بررسی و سجایای ایشان را به دنیا معرفی کنند و باید نویسندگان، شعرا، علما، محققان و هنرمندان هر کدام به نوبه خود در این زمینه ورود پیدا کنند.
دربخش دیگری ازمراسم افتتاحیه این همایش پیام استادمحمود فرشچیان نگارگر معروف ایرانی قرائت شد. درقسمتی ازاین پیام آمده است: زندگی پیامبر سرشار از زیبایی و معنویت است تجلی سیمای پیامبر اکرم (ص) در 14 قرن گذشته سر منشا خلق آثار زیادی گردیده است. حضرت محمد الگوی تمام عیار خوبی ها است. امروزه کسی نمی تواند اثر آن بزرگوار را درهنرهای مختلف نبیند. اینجانب انتخاب نام سیمای حضرت محمد(ص) در هنر برای این همایش و برگزاری آن را در خطه سیستان و بلوچستان و به ابتکار دانشکده هنر و معماری آن دانشگاه تبریک گفته و آرزوی موفقیت برای برگزار کنندگان این همایش دارم. امیدوارم این قبیل همایش ها بصورت متوالی برگزار شود تا موجب تعالی هنر گردد.
گفتنی است علما و روحانیان برجسته شیعه و سنی کشور ازجمله آیت‌الله مکارم شیرازی، علوی گرگانی، حجت‌الاسلام والمسلمین شهرستانی نماینده حضرت آیت‌الله العظمی سیستانی و چندین تن از علمای اهل تسنن از برگزاری این همایش که مایه وحدت مسلمانان می‎شود با توجه به شرایط فعلی منطقه و جهان اسلام حمایت کرده‌اند.
از برنامه های جانبی این همایش علمی می توان به برگزاری نمایشگاه ها و کارگاه های هنری همچون نمایشگاه خوشنویسی، مثنی سازی، بازدید از موزه و سیاه چادر، شب شعر و قوالی اشاره کرد.