ادعای جدید ویرولوژیستهای برزیلی در مورد واکسن اسپوتنیک

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۰:۴۱ کد : ۶۱۵۹۱ ستاد سلامت
تعداد بازدید:۶۴۰
ادعای ویرولوژیستهای برزیلی در خصوص احتمال تکثیر آدنوویروس ۵ از واکسن اسپوتنیک روسی
ادعای جدید ویرولوژیستهای برزیلی در مورد واکسن اسپوتنیک

ویرولوژیستهای برزیلی ادعا کردند که نمونه های دوز بوستر (حاوی آدنوویروس ۵) از واکسن اسپوتنیک که در اختیار آنها قرار گرفته است، حاوی آدنوویروسی بوده که میتواند تکثیر شود و این خطا در این نمونه احتمالاً به علت کنترل کیفی نامناسب در کارخانه سازنده رخ داده است.

 

آنها میگویند تزریق چنین واکسنی میتواند به ویژه درافراد با سیستم ایمنی ضعیف منجر به عفونت با آدنوویروس شود و مشکل زا گردد.

 

آنها ادامه میدهند که مشکل احتمالی بالقوه دیگر ناشی از این رویداد، اینست که ممکن است توانایی تکثیر آدنوویروس، باعث کم اثر شدن واکسن علیه کرونا ویروس هم شود.

 

آنها میگویند هنوز دوز اول حاوی آدنوویروس ۲۶ را بررسی نکرده اند

 

این مشکل، ذاتی آدنوویروسهای واکسنها نیست بلکه احتمالاً از خطا در روند کنترل کیفیت این واکسن و به علت پدیده ای به اسم نوترکیبی رخ داده است و شاید در همه نمونه های تولیدی نیزاتفاق نیفتاده باشد، چون در مقاله منتشر شده در لنست از نتایج کارآزمایی این‌واکسن، استفاده از این‌واکسن هم موثر و هم ایمن اعلام شده بود.

منبع

 

 

مقامات برزیلی در کنفرانس دیروز، ویدیویی از ملاقات آنلاین خود با مسئولین شرکت روسی گامالیا را پخش کردند که در آن از آنها میپرسند که چرا بعد از آگاهی از وجود آدنوویروس قابل تکثیر در واکسنهای اسپوتنیک روش تولید خود راتغییر نداده اند؟

 

نماینده گامالیا جواب داد که از این خطر آگاه بودیم اما تغییر روش تولید خیلی وقت میبرد.

منبع

 


( ۵ )