به همت پژوهشگران دانشگاه تهران انجام شد؛

استفاده از روش اندازه‌گیری نویز الکتروشیمیایی برای لوله‌های انتقال نفت و گاز

۱۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۰:۰۱ کد : ۶۱۵۷۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۱۱
پژوهشگران دانشگاه تهران موفق به استفاده از روش اندازه‌گیری نویز الکتروشیمیایی برای پایش و کنترل خوردگی خطوط لوله‌های انتقال نفت و گاز شدند که در این روش اندازه‌گیری نویز توسط آنالیز نوسانات خود به خودی پتانسیل و جریان الکتروشیمیایی برای فلزی که در حال خورده شدن است و در شرایط غیر پلاریزه قرار دارد، انجام می‌گیرد.
استفاده از روش اندازه‌گیری نویز الکتروشیمیایی برای لوله‌های انتقال نفت و گاز
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه تهران، این موفقیت حاصل تلاش گروه تحقیقاتی دانشکده مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه تهران به سرپرستی دکتر سعیدرضا الله‌کرم می‌باشد که برای نخستین بار در کشور به اجرا درآمده است.
دکتر سعیدرضا الله کرم، عضو هیئت علمیدانشکده مهندسی مواد و متالورژی پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران در خصوص اهمیت این ابداع گفت: خوردگی در صنایع یکی از بزرگترین معضلاتی است که منجر به تحمیل هزینه‌های گزاف سالیانه و در بعضی موارد اتفاقات ناگوار جانی و زیست‌محیطی در کشور می‌شود و یکی از مهمترین منابع خسارت در صنایع نفت و گاز، خطوط انتقال و مخازن می‌باشد.
وی افزود: اصولاً پدیده نویز الکتروشیمیایی به عنوان ماهیت تصادفی فرآیند خوردگی در نظر گرفته می‌شود این تغییرات به صورت کاملاً موضعی ناشی از سرعت حرکت سیال و تغییرات دما و pH و همچنین ترکیب شیمیایی سیال، باعث کاهش خواص فیزیکی و در نتیجه مقاومت به خوردگی فلز می‌شود و با تولید نویزهایی در پتانسیل و جریان فلز در فرکانس‌های بسیار پایین سبب بروز خوردگی‌های موضعی نظیر حفره‌دار شدن می‌گردند.
دکتر الله کرم تصریح کرد: از منظر دیگر جوانه‌زنی و رشد حفرات و شکست لایه‌های محافظ سطحی نیز می‌تواند منشأ تولید نویزهای الکتروشیمیایی باشد لذا در روش اندازه‌گیری این نوسانات می‌توان به ماهیت خوردگی، بالاخص خوردگی‌های موضعی که از مؤثرترین عوامل تخریب تجهیزات و مخصوصاً خطوط انتقال می‌باشد، پی برد.
سرپرست تیم تحقیقاتی این ابداع جدید در خصوص کاربردهای این روش ادامه داد: مهم‌ترین کاربردهای روش اندازه‌گیری نویز الکتروشیمیایی شامل پایش و کنترل خوردگی، تعیین مکانیزم‌های خوردگی، مطالعه فرایندهای خاص خوردگی و بهینه‌سازی میزان تزریق مواد بازدارنده جهت کنترل خوردگی است.
دکتر الله‌کرم افزود: از این روش برای اولین بار به صورت برخط جهت بهینه‌سازی میزان تزریق مواد بازدارنده و همزمان کنترل خوردگی خط انتقال گاز از فاز ۶ به فاز ۱۰ شرکت پارس جنوبی در عسلویه و همچنین در پالایشگاه سرخون و قشم به کار گرفته شد که تجهیزات اندازه‌گیری آن به‌طور کامل در ایران و توسط تیم دانشگاهی طراحی و ساخته شده بود.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴
 

 


( ۱ )