به همت پژوهشگران دانشگاه شهرکرد صورت پذیرفت؛

انتقال جنین‌های آزمایشگاهی گوسفند با استفاده از تکنیک لاپاروسکوپی

۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۸:۵۰ کد : ۶۱۵۰۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۴۸
پژوهشگران پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد موفق به انتقال جنین‌های آزمایشگاهی گوسفند با استفاده از تکنیک لاپاروسکوپی شدند.
انتقال جنین‌های آزمایشگاهی گوسفند با استفاده از تکنیک لاپاروسکوپی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شهرکرد، پژوهشگران پژوهشکده فناوری جنین دام در قالب طرح پژوهشی مشترک با دانشگاه جامع امام حسین (ع) با عنوان" بهینه نمودن فناوری های لقاح خارج رحمی و انتقال جنین در گوسفند به منظور کاربردی شدن در ایران" اقدام به تولید جنین‌های آزمایشگاهی و انتقال آنها به میش‌های گیرنده جنین کردند.
بر اساس این گزارش، در این طرح ابتدا با استفاده از سیدر، سیکل فحلی میش‌های گیرنده همزمان‌سازی و به صورت موازی و با استفاده از تخمدان‌های میش‌های کشتار شده در کشتارگاه، در آزمایشگاه اقدام به تولید جنین شد. سپس جنین های ۶ روزه در مرحله بلاستوسیست و با استفاده از تکنیک لاپاروسکوپی به رحم میش های گیرنده منتقل شدند که پس از ۲ ماه پس از انتقال جنین و به روش سونوگرافی از ۲۳ راس میش دریافت کننده جنین، ۱۲ راس (۲/۵۲) آبستن بودند.
با توجه به اینکه در مطالعات دیگر نرخ آبستنی ۴۰ تا ۵۵ درصد به عنوان نرخ بهینه آبستنی متعاقب انتقال جنین در گوسفند گزارش شده است، نرخ به دست آمده در این مطالعه کاملاً قابل قبول بوده و نشانگر بهینه بودن تمامی مراحل کار شامل تولید آزمایشگاهی جنین، همزمان‌سازی و مدیریت گیرنده‌ها و انتقال جنین است. امید است این دستاورد راه گشای موفقیت های آینده در کاربردی سازی دانش کسب شده در پژوهشکده با هدف رفع مشکلات موجود در صنعت دامپروری کشور باشد.
گفتنی است این دستاورد در نوع خود در سطح کشور منحصر به فرد است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: شهرکرد