توسط فناوران پارک علم و فناوری البرز صورت گرفت؛

دستیابی به دانش فنی «گلایکولیک و گلی اگزیلیک اسید» و «آنزیم لیپاز»

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۱:۲۰ کد : ۶۱۴۵۵ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۵۶۹
محققان یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری البرز موفق شدند به دانش فنی گلایکولیک اسید و گلی اگزیلیک اسید و همچنین "آنزیم لیپاز"؛ آنزیم‌ محلول در آب مورد استفاده در متابولیسم تری‌گلیسریدها دست یابند.
دستیابی به دانش فنی «گلایکولیک و گلی اگزیلیک اسید» و «آنزیم لیپاز»

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری البرز، با توجه به سایه شدید تحریم‌ها در سال‌های اخیر و مشکلات متعددی که کشور در تامین و واردات مواد اولیه ضروری و بنیادین داشته است، شرکت حافظ وارش در اقدامی کاملاً دانش بنیان، با تکیه بر تجارب قبلی و بهره‌گیری از تیم تحقیقاتی خود، موفق به کسب دانش فنی و تولید محصولات دانش بنیان متعدد شده است که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به گلایکولیک اسید و گلی اگزیلیک اسید اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت دانش بنیان حافظ وارش با اعلام این خبر گفت: این محصول همچنین در صنایع نساجی برای رنگرزی پارچه کاربرد دارد. "گلی اگزالیک اسید" به عنوان ماده خنثی کننده در محصولات مراقبت از پوست و همچنین در تولید کودهای شیمیایی کاربرد دارد.

مهندس زهرا سلطانی صبح با اشاره به دیگر محصولات این شرکت دانش بنیان افزود: از محصولات دیگر این مجموعه می‌توان به آنزیم لیپاز اشاره کرد. این آنزیم محلول در آب در متابولیسم تری‌گلیسریدها نقش دارد و موجب گوارش آن‌ها در بدن می‌شود. لیپاز بعد از پروتئاز و آمیلاز از نظر فروش در دنیا جایگاه سوم را دارا است که نشان‌دهنده کاربردهای متنوع و فراوان صنعتی آن می‌باشد.

وی افزود: "اپتیکال برایتنر ۷۱ "محصول دیگری است که شرکت حافظ وارش موفق به کسب دانش فنی تولید این محصول شده است. این ماده باعث می‌شود اشیاء مانند لباس‌ها سفیدتر ودرخشانتر به نظر آیند و از این رو به عنوان درخشان کننده در انواع پودرهای شوینده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مهندس سلطانی صبح افزود: انتظار مجموعه حافظ وارش در راستای پیشبرد اهداف تولیدی به عنوان عضو کوچکی از گروه تولیدکنندگان مواد شیمیایی در سال ۱۴۰۰ که با عنوان سال تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها نامگذاری گردیده، تحقق معنای واقعی کلمه پشتیبانی و مانع‌زدایی در مسیر تولید باشد چرا که برای مجموعه‌هایی از این دست که با دید باز و اهداف بلندمدت قدم در راه تولید نهاده‌اند رو به‌رو شدن با چالش‌هایی از همان ابتدای مسیر جز اتلاف هزینه، زمان و انرژی، آن هم در این شرایط دشوار اقتصادی نتیجه‌ای دربر نخواهدداشت و این مهم تنها با مدیریت کارآمد و اصولی چه در رده‌های تصمیم گیرنده و چه در رده‌های اجرایی محقق خواهد شد تا چرخه تولید موازی با سایر امکانات به حرکت خود ادامه دهد.

وی در پایان بر ضرورت حمایت از پارک‌های علم و فناوری تاکید کرد و گفت: پارک علم و فناوری البرز، بستر مناسبی جهت معرفی و استفاده از خدمات و منابع مورد نیاز شرکت‌های دانش بنیان و فناور را فراهم آورده و باید از حمایت‌های دستگاه‌های مختلف برای نقش‌آفرینی بیشتر در توسعه اقتصاد دانش بنیان و فناور برخوردار شود.

ل. م ۵۴