به همت پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف محقق شد؛

کمک به خدمات امداد و نجات و آتش‌نشانی با سامانه "نفر"

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۲:۳۱ کد : ۶۱۴۳۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۴۶
جمعی از پژوهشگران دانشگاه صنعتی شریف موفق به ساخت سامانه‌ای شدند که بدون استفاده از هیچ سیگنال رادیویی و با اتکا به داده‌های اینرسی حرکت فرد، موقعیت او را تخمین می‌زند.
کمک به خدمات امداد و نجات و آتش‌نشانی با سامانه "نفر"

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، استارتاپ نووه مستقر در مجتمع خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف و به سرپرستی دکترامین رضایی‌زاده عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق این دانشگاه موفق به ساخت سامانه‌ای با عنوان " نفر" شدند. این سامانه جهت تعیین موقعیت و ناوبری فرد استفاده می‌شود و با استفاده از داده‌های سنسورهای اینرسی مثل ژیروسکوپ و شتابسنج، در کنار الگوریتم پیشرفته "فیلتر کلمن"، موقعیت جغرافیایی فرد محاسبه و به اپلیکیشن موبایل از طریق بلوتوث ارسال می‌شود‌.
این سامانه با استفاده از هوش مصنوعی الگوی راه رفتنِ کاربر را می‌آموزد و به این طریق هویت او را بخاطر می‌سپارد. این امر سبب افزایش دقت موقعیت‌یابی می‌شود.
همچنین این محصول دانش بنیان بدون استفاده از هیچ سیگنال رادیویی (نظیر gps, wifi و غیره) و صرفاً با اتکا به داده‌های اینرسی حرکت فرد موقعیت او را تخمین می‌زند. دقت این سامانه در حدود ۲٪ است. این سامانه به جلوی کمربند بسته می‌شود و می‌تواند در کاربردهای امداد و نجات و آتش نشانی استفاده شود. اطلاعات بیشتر از این سامانه در مجله IEEE به چاپ رسیده است.
دکتر رضایی‌زاده سرپرست استارتاپ نووه درخصوص سامانه «نفر» گفت: این محصول در حد نمونه ساخته شده، موجود و آماده تجاری سازی برای کاربردهای مختلف است. این سامانه حاصل تلاش یک‌ساله یک تیم ۶ نفره از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه صنعتی شریف است که نمونه داخلی ندارد و در مقایسه با نمونه‌های بسیار معدود خارجی از دقت و امکانات بسیار بالاتری برخوردار است.
ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴

کلید واژه ها: صنعتی شریف