تولید خالص‌ترین کود "سولفات پتاسیم" جهان توسط فناوران پارک علم و فناوری کرمانشاه

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۱:۱۱ کد : ۶۱۴۲۰ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۵۶۲
فناوران یکی از شرکت‌های دانش بنیان زیرمجموعه پارک علم و فناوری کرمانشاه، با ابداع روشی نوین توانستند خالص‌ترین نوع محصول سولفات پتاسیم در کشور و جهان را تولید کنند؛ محصولی که به عنوان یکی از کودهای اصلی کشاورزی به‌کار می رود.
تولید خالص‌ترین کود "سولفات پتاسیم" جهان توسط فناوران پارک علم و فناوری کرمانشاه

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری کرمانشاه، مهندس محمدرضا شمشادی مدیرعامل شرکت «توسکا تجارت آریان» با اشاره به راه اندازی شرکت از سال ۱۳۹۵، گفت: این شرکت در زمینه تولید کود شیمیایی سولفات پتاسیم فعالیت کرده و خالص ترین نوع این کود را در ایران و جهان تولید می کند.
وی به اهمیت این نوع کود در کشاورزی اشاره کرد و افزود: سه عنصر اصلی ازت، فسفات و پتاسیم جزو عناصر ضروری برای رشد گیاه محسوب می‌شود و نبود یکی از این سه عناصر می تواند مانع رشد گیاه شود، در این بین کود سولفات پتاسیم تامین کننده پتاسیم مورد نیاز گیاه است، از این رو این نوع کود در کشاورزی جایگاه ویژه ای داشته و از مصرف بالایی برخوردار است.
این محقق کرمانشاهی با اشاره به روش های مختلف تولید کود سولفات پتاسیم گفت: در این بین روش جداگانه ای برای تولید این محصول ابداع کرده ایم که با استفاده از این روش عملاً خالص ترین کود سولفات پتاسیم در ایران و جهان به دست می آید.
مهندس شمشادی خاطرنشان کرد: این روش ابداعی موجب شد تا شرکت توسکا تجارت آریان در زمره شرکت های دانش بنیان قرار بگیرد.
مدیرعامل شرکت توسکا تجارت آریان با اشاره به نیاز بالای کشور به این محصول، گفت: در حال حاضر سالانه حدود ۴۰۰ هزار تن از این محصول در کشور مورد نیاز می‌باشد و این درحالی است که تا سال ۱۳۹۵، حدود ۳۰ هزار تن از این محصول در کشور تولید می شد.
وی افزود: هم اکنون ۱۰ شرکت در زمینه تولید این محصول در کشور فعال هستند، اما حجم تولیدات آنها پاسخ‌گوی نیاز کشور نیست بنابراین فعلاً هیچ محصول تولیدی سولفات پتاسیم به خارج از کشور صادر نمی شود و همه شرکت‌ها متمرکز بر تامین نیاز کشور هستند.
مهندس شمشادی یادآور شد: در شرکت توسکا تجارت آریان در حال حاضر سالانه حدود ۲۰۰۰ تن سولفات پتاسیم تولید می شود و برنامه داریم این میزان تولید را در سال جاری افزایش دهیم.
وی خاطرنشان کرد: برنامه داریم در سال جاری واحد جدید را به بهره برداری برسانیم که با این کار ۲۰۰۰ تن به حجم ظرفیت تولید شرکت اضافه می شود.
مهندس شمشادی با اشاره به فعالیت ۱۴ نفر در این مجموعه، خاطرنشان کرد: اگر واحد جدید راه اندازی شده و حجم تولیدات افزایش یابد قطعاً افراد بیشتری به کار گرفته خواهند شد.
این محقق کرمانشاهی در ادامه با اشاره به آشنایی پنج ساله شرکت توسکا تجارت آریان با مجموعه پارک علم و فناوری استان کرمانشاه، گفت: طی این مدت حمایت‌های خوبی از سوی پارک دریافت کرده ایم.
ل.س ۴۲/ ل. م ۵۴

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری کرمانشاه


( ۱ )