آغاز تولید انبوه ماسک سه لایه پزشکی با استفاده از دستگاه بومی‌سازی شده توسط پژوهشگر دانشگاه بیرجند

۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۰۹:۴۲ کد : ۶۱۴۱۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۵۳
تولید انبوه ماسک سه لایه پزشکی با استفاده از دستگاه بومی سازی شده توسط دکترسیدعلی میربزرگی، عضو هیئت علمی دانشگاه بیرجند آغاز شد.
آغاز تولید انبوه ماسک سه لایه پزشکی با استفاده از دستگاه بومی‌سازی شده توسط پژوهشگر دانشگاه بیرجند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه بیرجند، دکترمیربزرگی، که پس از یک‌سال موفق به طراحی و ساخت دستگاه تولید ماسک سه‌لایه پزشکی شده است، گفت: تولید انبوه ماسک سه لایه پزشکی با استفاده از این دستگاه آغاز شده است.
عضو هیئت علمی گروه آموزشی مهندسی مکانیک دانشگاه بیرجند، تصریح کرد: این دستگاه قادر است در هر دقیقه ۱۰۰ عدد بدنه ماسک تولید کند. با این حال گلوگاه خط تولید ماسک مربوط به فرایند اتصال کش یا حلقه‌های گوش می‌باشد که فرایندی زمانبر است و درحال حاضر می‌توانیم روزانه بالغ بر ۵ هزار عدد ماسک تولید کنیم.
دکتر میربزرگی با ابراز خرسندی از تولید فراوان ماسک در کشور و تأمین نیاز مردم، بیان داشت: اکثر دستگاه‌های تولید ماسک در کشور وارداتی است و از طرف دیگر دستگاه‌های ساخت داخل بعضاً ماسک‌هایی با کیفیت پایین تولید و عرضه می‌‌کنند که لازم است ضمن حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، سطح کیفیت این ماسک‌ها بالا برود و از خروج ارز بابت واردات دستگاه‌های خارجی جلوگیری شود.
وی با تشکر از حمایت‌های دانشگاه بیرجند از طراحی و ساخت این دستگاه، افزود: انتظار داریم سازمان غذا و دارو نیز حمایت لازم برای اخذ کد IMED توسط شرکت علم و فناوری پیتک آسا را به عمل آورد.
دکتر میربزرگی انگیزه اولیه طراحی و ساخت این دستگاه را فقدان ماسک سه لایه پزشکی در ابتدای شیوع کرونا در کشور دانست و بیان کرد: بالغ بر ۳۵۰ میلیون تومان برای ساخت این دستگاه هزینه شده است که بخشی از هزینه ساخت این دستگاه از طریق وام صندوق پژوهش و توسعه استان و مابقی آن به صورت شخصی تأمین شده است که در صورت عدم امکان فروش محصول تولیدی پرداخت وام دریافتی با مشکل مواجه خواهد شد.
عضو هیئت علمی دانشگاه بیرجند در توضیح مراحل ساخت این دستگاه، گفت: بخش زیادی از قطعات این دستگاه در کارگاه مکانیک دانشگاه بیرجند ساخته شده و مابقی برون‌سپاری گردیده است.
ل.س ۴۲/ ل. م ۵۴

کلید واژه ها: بیرجند