رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی در پیامی به مناسبت روز ملی خلیج فارس:

خلیج فارس پهنه آبی ارزشمند برای جهانیان است

۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۶:۲۱ کد : ۶۱۳۹۷ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۵۸۳
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی به مناسبت روز ملی خلیج فارس در پیامی گفت: خلیج فارس از لحاظ اقتصادی، انرژی، دریانوردی، منابع زیستی و غیر زیستی پهنه آبی بسیار مهم و ارزشمندی در جهان به حساب می‌آید.
خلیج فارس پهنه آبی ارزشمند برای جهانیان است

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی، دکتر بهروز ابطحی به مناسبت روز ملی خلیج فارس گفت: ۱۰ اردیبهشت ماه که روز ملی خلیج فارس نامگذاری شده، یادآور رشادت ایرانیان در آزادسازی خلیج فارس از تسلط استعمارگران است که ۳۹۹ سال پیش اتفاق افتاد.
وی افزود: اهمیت و مزیتی که خلیج فارس برای ساکنان ایران و جنوب خلیج فارس ایجاد می کند را همه می‌دانیم، اذعان داریم که از لحاظ اقتصادی، انرژی، دریانوردی، منابع زیستی و غیر زیستی یکی از پهنه‌های آبی بسیار مهم در جهان به حساب می آید.
ابطحی تاکید کرد: برای بهره برداری مناسب، مدیریت مناسب، این حوزه دریای مهم و برای توسعه پایدار آن به علم، مطالعات و داده برداری نیاز داریم که بر این اساس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در کنار دانشگاه های ساحلی و محققان دریایی کشور وظیفه خود می داند که بر علم اقیانوس شناسی خلیج فارس بیفزایند و بتواند آن را در اختیار مردم و توسعه کشور قرار دهد.
وی به مواردی از فعالیت های پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی در خلیج فارس در سال های گذشته اشاره کرد و گفت: انجام بیش از ۸۰ طرح تحقیقاتی در حوزه خلیج فارس، تدوین بانک اطلاعاتی نقشه های تاریخ خلیج فارس، انجام پایش مستمر دریا و ساحل در حوزه خلیج فارس، بهره برداری از بزرگترین کشتی اقیانوس شناسی غرب آسیا با نام کاوشگر خلیج فارس و انجام گشت های مداوم با ان برخی از اقدامات پژوهشگاه است.
ابطحی افزود: تاکنون ۶ گشت سراسری در خلیج فارس انجام شده که در آن مطالعات جامعی بر روی موضوعات زیستی و غیر زیستی این حوزه انجام شده است، همچنین پنج گونه جانوری توسط همکاران در پژوهشگاه کشف و نامگذاری شده که با نام خلیج فارس در سطح جهانی به رسمیت شناخته شدند.
وی اظهار داشت: با توجه به اهمیت موضوع و انجام تحقیقات فراوان، مجله ای بین المللی تهیه و منتشر می کنیم که آن را در اختیار محققان جهانی و همچنین داخلی قرار می دهیم، تهیه بانک اطلاعاتی زیستمندان و تهیه کاتالوگ و جزوه های مختلف از دیگر اقدامات پژوهشگاه اقیانوس شناسی در حوزه خلیج فارس است.
رئیس پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی خاطرنشان کرد: طی یک سال گذشته که با مشکل همه گیری بیماری کرونا مواجه بودیم، سعی کردیم که کارهای پژوهشی و تحقیقاتی را به طور مداوم انجام دهیم و تلاش می‌کنیم وقفه ای در آنها ایجاد نشود، در گشت آینده که در تابستان پیش رو انجام خواهد شد، مطالعات گسترده تری با استفاده از تجهیزات جدید و گسترش دامنه داده برداری در خلیج فارس انجام خواهیم داد.
س.ر ۶۲/ ل. م ۵۴