به همت کارشناسان دانشگاه بیرجند انجام شد؛

سازگارسازی رزهای هلندی با آب و هوای بیرجند و بررسی اثر پالم‌پیت بر گلدهی گیاهان

۰۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۱۶:۰۱ کد : ۶۱۳۹۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۸۹
سازگارسازی انواع گل‌های رز هلندی با آب و هوای بیرجند به همت کارشناسان دانشگاه بیرجند در یک پ‍ژوهش دانشگاهی، برای اولین بار در خراسان جنوبی انجام و اثر پالم‌پیت بر میزان گلدهی گیاهان بررسی شد.
سازگارسازی رزهای هلندی با آب و هوای بیرجند و بررسی اثر پالم‌پیت بر گلدهی گیاهان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه بیرجند، مهندس سید ابوالفضل ناصری، کارشناس آموزشی گروه زراعت دانشکده کشاورزی دانشگاه بیرجند در این خصوص گفت: در نهالستان دانشکده کشاورزی در گذشته گیاهانی مانند آتریپلکس، بادام، زردآلو و زبان گنجشک از طریق کاشت بذر تولید می‌شده است و از سال ۱۳۹۰ تاکنون بیش از ۱۷ نوع گیاهان فضای سبز از طریق قلمه‌گیری تولید می‌شود.
وی به اجرای موفقیت آمیز طرح سازگارسازی (آداپته کردن) انواع گل‌های رز هلندی اشاره کرد و بیان داشت: این طرح از چهار سال پیش در این نهالستان آغاز شده است و هم اکنون می‌توانیم از هر رنگ رز هلندی حداقل ۵۰۰ گیاه جدید از طریق قلمه گیری تولید کنیم که با آب و هوای این منطقه سازگاری داشته باشد.
ناصری به فروش بیش از ۱۰ هزار گیاه تولیدی این نهالستان در سال جاری اشاره کرد و ابراز امیدواری کرد که این میزان تولید قابل افزایش است.
به گفته وی، اکنون در نهالستان دانشکده کشاورزی می‌توانیم حدود ۲۰ هزار گیاه جدید به روش قلمه‌گیری تولید کنیم که از این تعداد، حدود ۷ هزار آن از انواع گل‌های رز هلندی سازگار شده با آب و هوای بیرجند خواهد بود.
ناصری دومین اقدام مهم این نهالستان پس از سازگاری گل‌های رز هلندی با آب و هوای بیرجند را بررسی اثر پالم‌پیت بر روی گیاهان گلدار همچون گل رز نام برد و بیان کرد: پالم‌پیت به دلیل داشتن منگنز بالا باعث افزایش چشمگیر میزان گلدهی در گیاهان می‌شود.
وی این پژوهش را به عنوان یکی از برنامه‌های آینده این نهالستان دانست و ادامه داد: برای اولین بار در استان خراسان جنوبی و حتی استان‌های همجوار بررسی اثر پالم‌پیت و سازگارسازی رزهای هلندی با آب و هوای بیرجند در نهالستان دانشکده کشاورزی انجام و به نتیجه رسیده است.
گفتنی است؛ نهالستان دانشکده کشاورزی دانشگاه بیرجند در سال ۱۳۸۳ راه‌اندازی شده است و هم اکنون زیرمجموعه واحد مزرعه است و در حال حاضر در این نهالستان پنج شاسی زیرزمینی (مساحت هر شاسی ۱۳۰ مترمربع) از نوع سرد، وجود دارد که از دو شاسی برای ریشه دار کردن قلمه‌ها و از سه شاسی برای نگهداری گلدان‌ها استفاده می‌شود.
س. ر ۶۲/ ل. م ۵۴