وزیر علوم، تحقیقات و فناوری مطرح کرد:

عدم وجود اختلاف در اصول سیاستگذاری کنکور

۰۳ اردیبهشت ۱۴۰۰ | ۲۰:۳۴ کد : ۶۱۲۷۶ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۵۹۲
دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در سه اصل جداسازی سنجش از پذیرش، تکرار آزمون‌ها و دادن اختیار بیشتر به دانشگاه‌ها اختلاف نظر وجود ندارد.
عدم وجود اختلاف در اصول سیاستگذاری کنکور

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غلامی امروز جمعه در گفت و گو با خبرنگار دانشگاه و آموزش ایرنا درباره ساماندهی کنکور، افزود: لایحه ساماندهی سهمیه های کنکور ذیل مباحث آمایش آموزش عالی به شورای عالی انقلاب فرهنگی رفت که بخشی از آن، سهمیه‌ها و آزمون سراسری است.
وی تصریح کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی برای ساماندهی این موارد وارد کار شد؛ چرا که مباحث قانونی در بحث کنکور و تحصیلات تکمیلی، ترکیب متنوعی از قوانین بوده و یک سری از این موارد به شورای عالی انقلاب فرهنگی و بخشی به مجلس شورای اسلامی مربوط است.
وزیر علوم ادامه داد: شورا همچنین سیاست‌های مرتبط با این موضوع را تعیین می‌کند و به صحن علنی شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌برد تا آنجا مشخص شود چه بخشی را مجلس و چه بخشی را شورای عالی انقلاب فرهنگی اصلاح کند.
دکتر غلامی درباره تفاهم در سه اصل سیاستگذاری کنکور، خاطرنشان کرد: برخی از این موارد، سیاست نیست، مثلاً درصد سوابق تحصیلی فلان عدد شود، سیاست به حساب نمی‌آید؛ اما در کل این روند مثبت است و در سه اصل جداسازی سنجش از پذیرش، تکرار آزمون ها و دادن اختیار بیشتر به دانشگاه ها اختلاف نظر وجود ندارد.

*برگزاری کنکور ۱۴۰۰ بدون تغییر

وزیر علوم با بیان اینکه درمورد سازوکارهای نظارت به‌خصوص در بحث کنکور باید به صورت جدی فراهم شود، تاکید کرد: مباحث حفاظت آزمون، جایی که وزن سوابق تحصیلی را افزایش می‌دهیم باید جدی‌تر باشد. با این حال آزمون سال ۱۴۰۰ طبق همان ضوابطی است که در گذشته اعلام کردیم.
وی درباره ضوابط آزمون سال ۱۴۰۱ هم اظهار داشت: ضوابط آزمون سال ۱۴۰۱ باید از یک سال قبل به اطلاع داوطلبان کنکور برسد. بنابراین در بحث کنکور هر تغییری که قرار است رخ دهد، داوطلب باید در بدو ورود به دوره متوسطه از آن مطلع شود. باید با حوصله، زمان‌بندی و اطلاع‌رسانی مناسب به این سمت برویم که سیستم جایگزین مناسبی که اعتماد داوطلبان را جلب کند، ایجاد شود.
دکتر غلامی درباره تصمیم‌گیری کنکور عنوان کرد: در بحث تصمیم‌گیری سه ضلع وجود دارد، داوطلب باید احساس عدالت و دانشگاه احساس اختیار کند، همچنین به صورت اقناعی جداسازی سنجش از پذیرش با ضوابط انجام گیرد.
وی خاطرنشان کرد: ساماندهی کنکور، موضوعی نیست که شب تصمیم بگیریم و صبح بگوییم اتفاق افتاده است؛ اما مسیر درستی در پیش گرفته ایم.
به گزارش ایرنا، در جلسه عصر روز سه شنبه نقشه جامع علمی کشور مقرر شد وزن سوابق تحصیلی شامل امتحان نهایی ۶۰ درصد و وزن آزمون سازمان سنجش ۴۰ درصد باشد.
ل.م ۵۴/ ر. ب ۴۵


( ۴ )