سرپرست دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان اعلام کرد:

اتخاذ رویکرد جامعه نگر وآموزش مستمر کارشناسان ،راهبرد عمده دفتر مشاوره

۳۱ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۵:۱۱ کد : ۶۱۲۳۹ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۱۹۱۶
سرپرست دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان ، اتخاذ رویکرد جامعه نگر به جای فردنگر، آموزش مستمر کارشناسان مشاوره و عموم دانشجویان و پیشگیری از مشکلات دانشجویان با اتکا بر پژوهش‌های علمی را سه راهبرد عمده این دفتر در هشت سال گذشته نام برد.
اتخاذ رویکرد جامعه نگر وآموزش مستمر کارشناسان ،راهبرد عمده دفتر مشاوره

ه گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل سازمان امور دانشجویان، دکتر مجید صفاری نیا اظهار داشت: ارائه آموزش های تخصصی به کارشناسان مراکز مشاوره به صورت منظم ومستمر در هشت سال گذشته پیگیری شد، به صورتی که تعداد کارگاه‌های آموزشی از ۳۶۳۰۷ نفر ساعت در سال ۹۳ به ۴۶۶۴۲ نفر ساعت در سال ۹۹ افزایش یافت.
وی با بیان اینکه دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان همواره برگزاری کارگاه ها و برنامه های آموزشی (مشاوره دانشجویی) ویژه دانشجویان را دنبال کرده است، گفت: در سال ۱۳۹۳ تعداد ۵۷۶۹۷۲ نفر ساعت کارگاه و برنامه آموزشی توسط دفتر مشاوره و سلامت در دانشگاه‌ها برگزار شد که تعداد این کارگاه‌ها در سال ۹۹ به ۶۳۵۷۹۶ نفر ساعت افزایش یافت.
دکتر صفاری نیا با تاکید بر نقش دانشجویان در پیشبرد برنامه های دفتر مشاوره و سلامت اظهار داشت: در همین راستا در سال ۱۳۹۵ تعداد ۱۰۰ کانون همیار سلامت در دانشگاه‌ها شکل گرفت که با استقبال دانشجویان، در سال ۹۹ تعداد این کانون ها از ۴۸۸ کانون پیشی گرفت.
وی تاکید کرد: در بخش بهداشت نیز استفاده از ظرفیت دانشجویان مورد پیگیری قرار گرفت. در سال ۹۷ تعداد ۴۰ کانون همیار بهداشت در دانشگاه‌ها تاسیس شد که در کمتر از سه سال این کانون ها به بیش از دو برابر افزایش یافت و در سال ۹۹ تعداد ۸۷ کانون همیار بهداشت در دانشگاه‌ها فعال بود.
سرپرست دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان با اشاره به اینکه در صورت مراجعه به مراکز مشاوره، دانشجویان به صورت رایگان مورد معاینه و تحت درمان (ویزیت) قرار می گیرند، گفت: در سال های اخیر به صورت میانگین سالانه ۱۴۰ هزار دانشجو مورد معاینه قرار گرفتند.
وی افزود: مراکز بهداشت و درمان دانشگاه‌ها برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای مشاوران مراکز را از برنامه های دائمی خود می دانند واز سال ۹۲ تاکنون به صورت میانگین سالانه ۱۳۳ هزار نفر ساعت کارگاه آموزشی برگزار کرده اند.
دکتر صفاری نیا با اشاره به رسالت سنگین مراکز مشاوره در دوران کرونا گفت: علاوه بر مشاوره های تلفنی ومجازی متعددی که در دانشگاه‌ها انجام شد؛ دفتر مشاوره و سلامت سازمان امور دانشجویان با همکاری دفاتر مشاوره و مراکز بهداشت و درمان دانشگاه‌ها، طرح های سراسری، کمپین در خانه می مانیم، مسابقه ملی سایکوماسک، نوروز کرونایی، احوالپرسی از دانشجویان و غربالگری و تب سنجی دانشجویان را برگزار کرد.
وی ابراز امیدواری کرد: در سال ۱۴۰۰ با تصویب و ابلاغ سند سلامت روانی – اجتماعی دانشجویان توسط وزارت علوم و تصویب جایگاه دفاتر مشاوره در هیات های امنای دانشگاه‌ها، فعالیت مراکز مشاوره شاهد تحولی اساسی شود.
ل. م ۵۴/ ر.ب ۴۵


( ۲ )