دکتر غفاری در بازدید از خبرگزاری ایکنا تاکید کرد:

بیش از گذشته نیازمند به سلامت معنوی و انس با قرآن هستیم

۳۰ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۹:۰۲ کد : ۶۱۲۱۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۹۱۸
دکتر غلامرضا غفاری،معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در بازدید از تحریریه خبرگزاری ایکنا وسازمان قرآنی دانشگاهیان کشور تاکید کرد: در این زمان و شرایط خاصی که در آن قرار داریم بیش از همیشه به سلامت معنوی و انس با قرآن نیاز داریم.
بیش از گذشته نیازمند به سلامت معنوی و انس با قرآن هستیم

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از خبرگزاری ایکنا، دکتر غفاری، امروز (دوشنبه)، از بخش‌های مختلف سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور و تحریریه خبرگزاری ایکنا بازدیدکرد و در جریان روند فعالیت‌ها، تولید و انتشار خبر در اولین خبرگزاری تخصصی قرآنی در جهان اسلام قرار گرفت.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در ادامه در نشستی با حضور عیسی علیزاده، معاون فرهنگی جهاددانشگاهی، محمدحسین حسنی، رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور و مدیرعامل ایکنا و رؤسای سایر بخش‌های این سازمان، با بیان اینکه ان‌شاءالله ویروسی که دنیا را فرا گرفته به زودی رخت بربندد، اظهار داشت: خوشبختانه به لحاظ مجازی، فعالیت‌های بسیار خوبی به ویژه در مجموعه‌هایی همانند جهاددانشگاهی که از زیرساخت‌های خوبی بهره‌مند است، انجام گرفته است.
وی افزود: تنوع بخشی به فعالیت‌ها در حوزه قرآن، از تفسیر و تلاوت گرفته تا پژوهش و عرصه‌های دیگر، از اقدامات ارزنده جهاد دانشگاهی است و خوشبختانه ما هم در مجموعه وزارت علوم و دانشگاه‌ها، با توجه به زمینه و خاستگاهی که وجود داشته و هم‌افزایی سایر مجموعه‌ها، توانسته‌ایم چنین اقداماتی انجام دهیم و هدف ما در فعالیت‌های قرآنی این بوده که بیشترین مشارکت را داشته باشیم.
دکتر غفاری در ادامه گفت: تاکنون ۳۸ فعالیت فرهنگی و قرآنی تعریف کرده‌ایم که انس و اخوت بیشتری را در میان کل خانواده آموزش عالی ایجاد کرده است تا ان‌شاءالله شاهد گسترش فرهنگ قرآنی، به لحاظ شناختی، معرفتی، زندگی حرفه‌ای و فردی و اجتماعی در میان آنها باشیم.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تصریح کرد: نقش این جنس از فعالیت‌ها در سلامت اجتماعی جامعه بسیار اهمیت دارد. البته وقتی از سلامت اجتماعی بحث می‌شود یکی از زیرمجموعه‌های آن سلامت معنوی است که طبعاً با انسی که با قرآن و آموزه‌های دینی حاصل می‌شود مرتبط است؛ به ویژه در این زمانه و شرایط خاصی که در آن قرار داریم بیش از همیشه به سلامت معنوی نیاز داریم.
عیسی علیزاده معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی نیز با بیان اینکه جهاددانشگاهی بیست و چهار دوره جشنواره ملی قرآن را برگزار کرده که از دل آن بسیاری از مدیرانی که امروز در بخش‌های دینی و فرهنگی فعالیت دارند بیرون آمده‌اند، گفت: یکی از ویژگی‌های مثبتی که در کارهای این نهاد انقلابی وجود دارد این است که ساختار ما بر اساس مسئله و نیاز شکل گرفته است.
وی افزود: تا کنون شش دوره مسابقات بین‌المللی قرآن دانشجویان مسلمان را هر دو سال برگزار کردیم چراکه استدلال ما این بود که وقتی دانشجو در سطح کشور اول می‌شود باید مرحله بالاتری برای انگیزه رشد وی وجود داشته باشد. همچنین دوره‌های آموزشی در این راستا برگزار می‌کنیم که سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور متولی آن است.
معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی تصریح کرد: واقعیت این است که رویکرد قرآنی ما رویکرد متفاوت و میان‌رشته‌ای است و صرفاً به قرائت، حفظ و ترتیل و … توجه نمی‌شود بلکه دانشجویی که مدیریت خوانده، به رابطه مدیریت و قرآن یا دانشجویی که ادبیات خوانده است به شاخصه‌های داستان در قرآن می‌پردازد.
محمدحسین حسنی، رئیس سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور و مدیرعامل خبرگزاری ایکنا نیز در این نشست اظهار داشت: مرکز آموزش‌های تخصصی قرآن کریم تقریباً در بین مؤسسات قرآنی تنها جایی است که به خاطر فناورانه بودن جهاددانشگاهی و بهره‌مندی از پلتفرم‌هایی که جهاد دارد و ما نیز در واحدهای فناور تولید کرده‌ایم، افت مخاطب نداشته است لذا در مراکز قرآنی پیشگام هستیم و همین امروز برخی اساتید برجسته قرآنی کلاس‌های آموزشی خود را روی پلتفرم‌های قرآنی ما برگزار می‌کنند.
وی افزود: مرکز دیگر وابسته به سازمان، مرکز مشاوره است که صرفاً به ارائه مشاوره فردی نمی‌پردازد بلکه در زمینه ابزارهای سنجش و روانشناسی، کارهای جدی انجام می‌دهد. با وزارت آموزش و پرورش نیز قراردادی در زمینه شخصیت‌شناسی دانش‌آموزان کار می‌کنیم. همچنین پروژه‌ای با وزارت ورزش و جوانان برای بومی‌سازی آموزش‌های پیش از ازدواج به جوانان برگزار می‌کنیم. کار مشترکی نیز با معاونت اجتماعی شهرداری و وزارت ورزش و جوانان در زمینه استفاده از آموزه‌های قرآنی در مقابله با آسیب‌های اجتماعی ویژه مناطق آسیب‌خیز تهران شروع کرده‌ایم.
مدیرعامل ایکنا در ادامه گفت: تولیدات استودیو مبین نیز تقریباً اندازه یک شبکه تلویزیونی است و از همین‌جا می‌توان روی شبکه‌های مختلف برنامه پخش کرد. خروجی سال جدید ما در آیتم‌های مختلف از روزی یک ساعت و نیم بالاتر رفته و چهارده آیتم برای ماه مبارک رمضان از شخصیت‌های مختلف ملی آماده و در حال پخش است.
گفتنی است در ادامه این نشست مدیران بخش‌های مختلف سازمان قرآنی دانشگاهیان کشور از جمله مدیران مرکز مطالعات میان رشته‌ای قرآن کریم و مرکز آموزش به معرفی مجموعه خود پرداختند.
ل.م ۵۴/ ر.ب ۴۵