همزمان با روز جهانی بناها و محوطه‌های تاریخی صورت پذیرفت:

رونمایی از سردر خانه تاریخی پارسی در دانشگاه حکیم سبزواری

۳۰ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۲:۱۵ کد : ۶۱۲۰۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۷۶
همزمان با روز جهانی بناها و محوطه های تاریخی، آیین رونمایی از سردر خانه تاریخی پارسی که توسط گروه مرمت دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه حکیم سبزواری در این دانشگاه بازسازی، مرمت و نصب شده است، برگزار شد.
رونمایی از سردر خانه تاریخی پارسی در دانشگاه حکیم سبزواری

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه حکیم سبزواری، دکتر مجتبی کاویان عضو هیئت علمی گروه مرمت دانشگاه حکیم سبزواری و مسئول این پروژه در حاشیه این رونمایی گفت: هدف از اجرای این طرح، انتقال آثار تاریخی در خطر تخریب در قالب طرح های آموزشی و پژوهشی به این محوطه است تا موزه ای در مقیاس واقعی برای بازدید عموم و آشنایی بیشتر با تاریخ معماری منطقه در این محل ایجاد و نوعی گردشگری علمی و آموزشی در سبزوار در راستای اهداف فرهنگی حاصل شود.
دکتر کاویان با اشاره به اینکه خانه تاریخی پارسی، متعلق به اوایل قرن چهاردهم هجری شمسی است، گفت: این خانه در محله ای به نام کلاه فرنگی قرار داشت که از محلات مشهور واقع در ربع شمال غربی محدوده شهر تاریخی سبزوار است و آخرین مالک این خانه مرحوم پارسی و پس از وی در اختیار ورثه بود.
وی ادامه داد: علیرغم تلاش نهادهای مردمی و دلسوزان حوزه میراث فرهنگی، طرح شهرداری برای تخریب و تعریض راسته اصلی این محله که با نام خیابان گل افشانی شناخته می شد، در زمستان سال ۱۳۹۵ اجرایی شد و املاک واقع در کناره خیابان جدید، یک به یک در مسیر تخریب و ایجاد ارزش افزوده در حوزه ساخت و ساز تجاری قرار گرفتند.
دکتر کاویان ادامه داد: سردر این خانه تاریخی با رضایت و هماهنگی یکی از مالکین دغدغه مند (آقای ابوالفضل پارسی) و با همت دانشجویان و اساتید دانشکده معماری و گروه مرمت در قالب یک طرح آموزشی و پژوهشی جمع آوری شد تا در محل مناسبی در شهر، مجدداً و با مصالح اصلی اجرا شود.
وی افزود: با توجه به عدم آمادگی مکان مناسبی در داخل شهر در زمان اجرای طرح، بخشی از سایت دانشگاه که دارای بیشترین قابلیت فنی بود، در شورای عمران به این امر اختصاص داده شد.
عضو هیئت علمی گروه مرمت دانشگاه حکیم سبزواری همچنین گفت: مطابق مصوبه شورای عمران دانشگاه مقرر شده است که با تشخیص دانشکده معماری و گروه مرمت، برخی از جداره های تاریخی واجد ارزش و در حال تخریب که امیدی به نجات و مرمت آنها در داخل شهر نمی باشد، به همین روش به این محوطه انتقال داده شده و در یک ترکیب کلی، کنار یک دیگر اجرا گردند.
وی ادامه داد: بدین ترتیب، مجموعه ای موزه ای و قابل بازدید در مقیاس واقعی، برای بازدید علاقه مندان ایجاد می شود که می تواند با اهداف فرهنگی و تفریحی و دیگر جذابیت های موجود در محل در هم آمیخته و یک محیط جذاب برای گردشگران در شهر سبزوار ایجاد و همچنین کارآموزی دانشجویان نیز در همین عرصه تعریف شده بود تا این حرکت، مبنای آموزش و ترویج بیشتری قرار گیرد.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴