با حضور وزیر علوم ،دانشگاه علوم پزشکی ایران ودانشگاه بولونیا تفاهم نامه همکاری علمی امضا کردند

۱۱ آذر ۱۳۹۵ | ۰۰:۰۰ کد : ۶۱۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۹۱
با حضور دکتر محمد فرهادی ، وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری ،دانشگاه علوم پزشکی ایران و دانشگاه بولونیا در شمال ایتالیا تفاهم نامه همکاری های علمی، آموزشی، پژوهشی و تبادل استاد و دانشجو امضا کردند.
با حضور وزیر علوم ،دانشگاه علوم پزشکی ایران ودانشگاه بولونیا تفاهم نامه همکاری علمی امضا کردند
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، این تفاهم نامه در مراسمی در دانشگاه بولونیا، که یکی از پنج دانشگاه مهم ایتالیا و قدیمی ترین دانشگاه در اروپا محسوب می شود، توسط دکترسید جواد میر اسماعیلی رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران و فرانچسکو اوبرتینی رئیس دانشگاه بولونیا برای همکاری های آموزشی، پژوهشی و تبادل استاد و دانشجو میان دو دانشگاه به امضا رسید.
رئیس دانشگاه بولونیا در این مراسم ضمن تقدیر از پیشرفت های علمی ایران اظهار داشت: با توجه به توانمندی های دانشگاه های ایران و علاقه طرفین بر ادامه همکاری ها، اراده ما بر گسترش همکاری های موجود دانشگاهی با ایران به ویژه در بخش های پزشکی، مهندسی و دامپزشکی است.
دکتر فرهادی نیز در این مراسم که در آکادمی علوم دانشگاه بولونیا برگزار شد با اشاره به وضعیت و سیاستگذاری علم و فناوری در ایران گفت: ایران با تمدن عظیم و باستانی خود همواره در طول تاریخ مهد علم بوده و دانشمندان و فرهیختگان تاریخ کهن آن همچون ابن سینا، حکیم رازی و فارابی کمک های موثری را در بسیاری از زمینه های علمی از جمله ریاضی، فلسفه، نجوم، شیمی و غیره به عمل آوردند.
دکترفرهادی به چارچوب همکاری های دوجانبه ایران و ایتالیا اشاره کرد و افزود: علاوه بر تشکیل اولین کمیته مشترک علمی و فناوری دو کشور در تهران، درحال حاضر برنامه مشترکی موسوم به 'پیترو دلا واله' با ۶ پروژه مشترک تعریف شده است. ایران در حال حاضر در بسیاری از پروژه های علمی کوچک با ایتالیا همکاری می کند که امیدواریم این همکاری های علمی و تحقیقاتی وارد مرحله عملی جدیدتری بشود.
آکادمی علوم دانشگاه بولونیا که دارای کرسی زبان و ادبیات فارسی است، در پایان این مراسم دیپلم افتخاری این آکادمی را به دکتر فرهادی اعطا کرد. گفتنی است دکترفرهادی نخستین ایرانی است که دیپلم افتخاری این آکادمی را کسب کرده است. 

کلید واژه ها: وزیرعلوم