به میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر؛

سی و یکمین اجلاس روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور برگزار شد

۲۸ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۴:۵۲ کد : ۶۱۱۷۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۳۴
سی و یکمین اجلاس روسای ۱۳ دانشگاه بزرگ کشور به میزبانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و به صورت حضوری و مجازی برگزار شد.
سی و یکمین اجلاس روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور برگزار شد

به گزارش اداره‌‌کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر محمود نیلی احمدی آبادی رئیس دانشگاه تهران و رئیس اجلاس روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور در این جلسه گفت: در اجلاس روسای ۱۳ دانشگاه بزرگ کشور تاکنون موضوعات بسیار مهمی بررسی شده است که اکنون بسیاری از این موضوعات در قالب فعالیت‌های کاربردی در سطح دانشگاه های کشور درحال انجام است.
وی افزود: در این جلسات موضوع توسعه همه جانبه دانشگاه‌ها در حوزه های آموزشی، پژوهشی، فناوری و نوآوری مورد بررسی قرار می گیرد.
رئیس دانشگاه تهران اظهار داشت: شاهد تحولات بسیاری در دانشگاهژژهای بزرگ کشور هستیم که شاید بخشی از این تحولات ناشی از تحولات عمومی کشور و بخش اعظم آن مربوط به برگزاری این اجلاس‌ها بوده است.
دکتر نیلی احمد آبادی خاطرنشان کرد: این نشست ها بستری را فراهم کرده که دانشگاه‌های بزرگ بتوانند از دستاوردهای یکدیگر در حوزه‌های مختلف استفاده کنند.
وی تاکید کرد: ایجاد کنسرسیوم مربوط به محیط زیست در موضوع سیاهه آموزشی شهرهای بزرگ یکی از نتایج بسیار مطلوب این نشست‌ها به‌شمار می ث‌رود.
رئیس دانشگاه تهران افزود: همچنین برگزاری این جلسات موجب شد تا از توانمندی دانشگاه ها در امر قانون گذاری به خصوص قانون بودجه و امید است در تدوین برنامه هفتم توسعه استفاده شود.
دکتر نیلی احمد آبادی تاکید کرد: آثار اقدامات دانشگاه‌های بزرگ کشور در بودجه و به خصوص در طرح همسان سازی به خوبی دیده شد چراکه در جلسات مختلف ۱۳ دانشگاه بزرگ نمایندگان مجلس شورای اسلامی حضور داشتند.
وی ادامه داد: همکاری دانشگاه‌های بزرگ کشور بستری فراهم کرد تا موضوع آموزش مجازی به اشتراک گذاشته شود و براین اساس دانشگاه‌های کشور توانستند در دوران شیوع بیماری کرونا به خوبی برنامه های آموزشی و پژوهشی خود را اجرا کنند.
رئیس دانشگاه تهران و رئیس اجلاس روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور گفت: کرونا بحران ملی و جهانی است و در واقع چنین بحران‌هایی بهره برداری از تمامی ظرفیت‌های کشور را می‌طلبد.
دکتر نیلی افزود: کرونا تنها یک موضوع پزشکی نیست بلکه با مباحثی چون علم و فناوری، اقتصاد، اجتماع، فرهنگ و … ارتباط دارد. بنابراین دانشگاه ها بیشتر از آنچه اکنون وجود دارد می توانستند به رفع این بحران کمک کنند.
وی تاکید کرد: از سوی دانشگاه ها به خصوص دانشگاه های سطح یک کشور بارها پیشنهادهای کمک برای رفع این بحران اعلام شد و انتظار داشتیم که از ظرفیت دانشگاه در این حوزه بیشتر استفاده شود.
رئیس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: دانشگاه های بزرگ کشور برای رفع معضل سیلاب ها اقدام به تشکیل ۱۷ کمیسیون کردند که تمامی بخش های کشور را در بر می گیرد و اکنون شاهد دستاوردهای کاربردی در این زمینه هستیم.
دکتر نیلی گفت: لازم است ستاد ملی کرونا از ظرفیت و پتانسیل دانشگاه های کشور بیشتر استفاده کند تا با وسعت بیشتری بتوانیم بر بحران کرونا غلبه کنیم.
وی تاکید کرد: دستور جلسه سی و یکمین اجلاس روسای دانشگاه های بزرگ کشور درخصوص همسان سازی حقوق هیئت علمی، همفکری پیرامون مدیریت فناوری اطلاعات و یادگیری الکترونیکی و شبکه فناوری و نوآوری و سیاست علم و فناوری در برنامه هفتم توسعه است.
س.ر ۶۲/ ل. م ۵۴


( ۳ )