سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان اعلام کرد:

دانشگاه‌های ایران از ۱۳۳ کشور دنیا پذیرش دانشجو دارند

۲۵ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۱:۵۶ کد : ۶۱۱۴۵ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۲۱۳۲
سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیرایرانی سازمان امور دانشجویان گفت: در حال حاضردانشجویان خارجی از ۱۳۳ کشور دنیا در دانشگاه های کشورمان مشغول به تحصیل و زبان آموزی هستند و افغانستان، عراق، سوریه، لبنان و چین پنج کشوری هستند که بیشترین دانشجویان را در ایران دارند.
دانشگاه‌های ایران از ۱۳۳ کشور دنیا پذیرش دانشجو دارند

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از سازمان امور دانشجویان، دکتر افشین آخوندزاده در تشریح روند افزایشی جذب دانشجوی بین‌المللی در ایران در دولت های دهم و یازدهم اظهار داشت: در سال ۱۳۹۲ و در کلیه دانشگاه‌های وزارت علوم، وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد اسلامی، تعداد ۱۸۶۸۴ دانشجوی بین المللی مشغول به تحصیل بودند. این تعداد در سال ۱۳۹۹ به ۵۷۶۷۵ دانشجو افزایش یافت؛ که از این تعداد حدود ۳۰۶۰۰ دانشجو در دانشگاه‌های تحت پوشش وزارت علوم (حدود ۴۰۰۰ بورسیه، ۱۶۶۰۰ غیربورسیه و ۱۰۰۰۰ دانشجوی پذیرفته شده از طریق آزمون سراسری)، ۲۵۰۰۰ دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی و حدود ۲۰۰۰ دانشجو در دانشگاههای تحت پوشش وزارت بهداشت مشغول به تحصیل هستند.
وی تعداد دانشجویان بین المللی بورسیه وزارت علوم را در سال ۹۲، ۴۵۲ دانشجو ذکر کرد و افزود: در سال ۹۹ تعداد دانشجویان بورسیه دانشگاه های وزارت علوم ۴۱۲۶ دانشجو بوده است. همچنین، در سال ۹۲ تعداد دانشجویان غیر بورسیه وزارت علوم ۲۸۵۰ دانشجو بود که در سال ۹۹ به ۲۶۶۰۶ دانشجو افزایش یافته است.
دکتر آخوندزاده در ادامه اظهار داشت: ۵۷ درصد دانشجویان بین المللی شاغل به تحصیل در ایران در دوره تحصیلی کارشناسی ارشد، ۲۷ درصد در دوره کارشناسی، ۱۵ درصد در دوره دکترا و یک درصد در بقیه مقاطع تحصیل می کنند.
وی همچنین رشته های حقوق، زبان و ادبیات فارسی و مهندسی کامپیوتر را سه رشته تحصیلی پرمتقاضی دانشجویان خارجی در ایران نام برد و گفت: مهندسی عمران، مدیریت بازرگانی، علوم سیاسی، زبان و ادبیات انگلیسی، علوم قرآن و حدیث، روابط بین الملل و مهندسی برق دیگر رشته های پر طرفدار دانشجویان غیر ایرانی به شمار می روند.
سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان در تشریح عملکرد این اداره کل در سال ۱۳۹۹ گفت: این اداره کل با بررسی تقاضاهای صورت گرفته، در این سال با اعطای بورس به ۶۶۰ متقاضی موافقت کرده و ۱۷۶ مورد حکم بورس دانشجویان غیر ایرانی که پذیرش نهایی شدند صادر شده، ضمناً مجوز تحصیل به صورت غیربورسیه برای تعداد ۴۷۵۰ دانشجونیز صادر شده است.
وی گفت: از جمله اقدامات اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی در سال ۱۳۹۹ بازدید از دانشگاه‌های مختلف و صدور مجوز مراکز آموزش زبان فارسی به غیرایرانیان بود که در راستای تسهیل و توسعه جذب دانشجوی بین المللی صورت گرفت.
سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی سازمان امور دانشجویان افزود: در بخش امور کنسولی نیز این اداره کل در سال ۹۹ انجام ۳۴۶ مورد صدور اقامت و ۲۴۰۰ مورد تمدید اقامت، هماهنگی برای ۴۸۳ خروج قطعی و ۹۹۵ خروج و بازگشت، بخشی از این فعالیت ها به شمار می رود.
دکتر آخوندزاده در تشریح روند جذب دانشجوی بین المللی در فاصله سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۹ گفت: در اول این دوره تعد اد دانشجویان غیر ایرانی بورسیه بیشتر بود ولی در سال های بعد به سمت جذب دانشجویان خارجی با دریافت شهریه جهت گیری شد به نحوی که در سال ۹۲ به ۱۱۹۰ دانشجوی غیرایرانی بورس تحصیلی داده شد و این تعداد در سال ۹۹ به ۶۶۰ دانشجو کاهش یافت.
وی افزود: در سال ۱۳۹۲ تعداد ۵۷۴ دانشجوی خارجی برای تحصیل به صورت شهریه پرداز از دانشگاه های تحت پوشش وزارت علوم پذیرش گرفته اند که با یک افزایش فوق العاده این تعداد در سال ۱۳۹۹ به ۷۳۰۶ دانشجو رسیده است. به عبارتی دیگر ورودی دانشجوی شهریه پرداز در سال ۹۲، ۵۷۴ دانشجو و در سال ۹۹، ۷۳۰۶ دانشجو بوده است.
سرپرست اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی با بیان اینکه با مجوز این اداره کل در سال ۹۲ تعداد ۳۵ مرکز آموزش عالی می‌توانستند در زمینه جذب دانشجوی خارجی فعالیت کنند، گفت: با افزایش مجوزهای صادره در سال ۹۹ تعداد این مراکز به ۷۷ مرکز آموزش عالی افزایش یافت.
دکتر آخوندزاده یکی از برنامه های مهم سال ۱۴۰۰ اداره کل امور دانشجویان غیر ایرانی را راه‌اندازی سامانه‌ای برای هدایت پذیرش کلیه دانشجویان غیرایرانی اعم از بورسیه، غیربورسیه و کنکوری به صورت جامع بیان کرد.
وی در پایان تداوم تمرکززدایی امور کنسولی و آموزشی و واگذاری امور به دانشگاه‌ها و همچنین ایجاد بستر الکترونیکی برای انجام فرایندهای مرتبط با پلیس گذرنامه را از دیگر اهداف این اداره کل در سال ۱۴۰۰ نام برد.
ل.م ۵۴/ ر.ب ۴۵