توسط فناوران پارک علم وفناوری دانشگاه شهید بهشتی محقق شد؛

بومی سازی دستگاه مایع نما برای کمک به نابینایان

۲۵ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۱:۵۳ کد : ۶۱۱۴۴ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۷۲۳
فناوران یکی از شرکت‌های دانش محور مستقر در پارک علم وفناوری دانشگاه شهید بهشتی موفق به بومی سازی دستگاه مایع نمای قابل شارژ برای نابینایان شدند.
بومی سازی دستگاه مایع نما برای کمک به نابینایان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم وفناوری دانشگاه شهید بهشتی، دکترمحمد عشقی مدیرعامل شرکت دانش بنیان بینش یارتیارین درخصوص دستگاه مایع نمای قابل شارژ نابینایان، اظهار کرد: این دستگاه بسیار کوچک است و در جیب جا می‌شود. می‌توان این دستگاه را بالای لیوان قرار داد تا زمان پرشدن لیوان از مایعات را با یک زنگ خاص به فرد نابینا اعلام کند.
وی افزود: با استفاده از این دستگاه می‌توان سطح مایع داخل لیوان، بطری و ظرف غذاهایی مثل سوپ را تعیین کرد؛ به این صورت که دستگاه رو لبه لیوان قرار می دهیم و مایع را داخل لیوان می ریزیم، زمانی که مایع به لبه لیوان نزدیک شود و قبل از پر شدن آن، هشدار صوتی می‌دهد.
دکتر عشقی افزود: نمونه خارجی این محصول موجود است، اما ما با بومی سازی این دستگاه توانستیم این مایع نما را در اختیار انجمن نابینایان کشور قرار دادیم.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان بینش یارتیارین در خصوص تفاوت این دستگاه با نمونه‌های خارجی آن، تصریح کرد: مزیت اصلی نمونه تولید شده در کشور ما نسبت به نمونه‌های خارجی قابل شارژ بودن این دستگاه است؛ ضمن آنکه به تعویض باطری نیز نیاز ندارد، قابلیت شست‌وشو دارد، ضدزنگ و ضدآب است و درنتیجه اگر داخل مایعات بیفتد مشکلی نخواهد داشت.
گفتنی است محصول این شرکت مستقر در پارک علم وفناوری دانشگاه شهید بهشتی قابلیت نصب بر روی عصا را نیز دارد که باعث می‌شود تا به هنگام راه رفتن در خیابان از سقوط نابینایان به درون چاه‌های آب و فاضلاب جلوگیری شود.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴


( ۱ )