در راستای حل مشکلات زیست‌محیطی کشور؛

آزمایشگاه ارزیابی تثبیت کننده‌های خاک در دانشگاه یزد راه‌اندازی شد

۲۵ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۰:۱۲ کد : ۶۱۱۳۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۷۴
دانشکده منابع طبیعی دانشگاه یزد باهدف توانمندسازی پژوهشکده مناطق خشک و بیابانی این دانشگاه و در راستای حل مشکلات ملی در تعامل با سازمان‌های محیط زیست و سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور و به منظور استفاده از جایگزین‌های مناسب برای مالچ‌های نفتی اقدام به راه اندازی آزمایشگاه "ارزیابی تثبیت کننده های خاک" کرد.
آزمایشگاه ارزیابی تثبیت کننده‌های خاک در دانشگاه یزد راه‌اندازی شد
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه یزد، دکتر بهمن کیانی رئیس پژوهشکده مناطق خشک و بیابانی دانشگاه یزد در این خصوص گفت: این آزمایشگاه با همت حوزه معاونت پژوهش و فناوری و دانشکده منابع طبیعی دانشگاه یزد به بهره برداری رسیده است.
وی اظهار داشت: آزمایشگاه مذکور در راستای اهداف اجرایی طرح ارزیابی فنی مالچ های غیرنفتی در قالب انجام آزمایش های تکمیلی و کاربرد میدانی آن ایجاد شده است.
وی افزود: این پروژه بیش از ۳۰ میلیون هکتار از پهنه های مستعد فرسایش بادی، منشاء گردوغبار و خطرات اکولوژیک متعدد مالچ های نفتی ناشی از ترکیبات آلی و عناصر سنگین را تحت پوشش قرار می دهد.
دکتر کیانی تصریح کرد: مجری این طرح دکتر حمیدرضا عظیم زاده دانشیار دانشکده منابع طبیعی و کویرشناسی دانشگاه یزد و پژوهشکده مناطق خشک و بیابانی این دانشگاه و کارفرمای آن ستاد ملی مقابله با گرد و غبار و معاونت محیط انسانی سازمان حفاظت محیط زیست که به مدت یکسال از اسفندماه ۱۳۹۸ شروع شده است.
وی این طرح را از جمله طرح‌هایی دانست که مورد توجه سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور نیز بوده و مطابق این پروژه هفت نوع مالچ غیرنفتی از شرکت های مختلف داخلی که شرایط اولیه دستورعمل فنی ارزیابی مالچ را در کمیته فنی ارزیابی مالچ ستاد مقابله با پدیده گردوغبار سازمان حفاظت محیط زیست احراز کرده اند.
وی اضافه کرد: آزمایش های تکمیلی در دانشگاه یزد و آزمایش‌های میدانی در دو عرصه و سایت در قالب پایلوتهای آزمایشی سایت کانال باد میبد و سایت تپه های ماسه ای گودگوار بافق در حال انجام است که با توجه به نتایج این طرح، امید است بتوان جایگزین‌های مناسبی برای مالچ‌های نفتی از ترکیبات غیرزیانبار در کشور ارائه کرد.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴
 

 


( ۱ )