توسط فناوران پارک علم و فناوری البرز صورت گرفت؛

ارائه روشی نوین برای استخراج صنعتی مس در دنیا

۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۲:۲۵ کد : ۶۱۱۲۹ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۸۷۴
فناوران پارک علم و فناوری موفق به ارائه روشی نوین برای استخراج صنعتی مس در دنیا شدند.
ارائه روشی نوین برای استخراج صنعتی مس در دنیا

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری البرز، دکترتوکلی محمدی مدیرعامل شرکت فناور در مجتمع تحقیقاتی شهدای جهاد دانشگاهی و پارک علم و فناوری البرز در این خصوص گفت: در حال حاضر فناوران این شرکت مشغول تولید کاتد مس از سمنت (کنسانتره مس اکسیدی) برای اولین بار در دنیا می‌‌باشند. البته هدف غایی شرکت تولید صنعتی ایزوتوپ مس (۹۹۹/۹۹ درصد) است که در مقیاس آزمایشگاهی با موفقیت به وقوع پیوسته است.
دکترتوکلی محمدی فارغ التحصیل دکتری مهندسی معدن گرایش فرآوری مواد معدنی از دانشگاه تربیت مدرس، مدیر گروه کانه آرایی و هیدرومتالورژی پژوهشکده فرآوری مواد معدنی جهاد دانشگاهی واحد تربیت مدرس و موسس شرکت تولیدی مهندسی فرآور پژوهان زیما با اعلام این خبر خاطرنشان کرد: زمینه فعالیت شرکت مشاوره، طراحی، مهندسی، ساخت و راه اندازی کارخانجات تولید کنسانتره، محصولات فلزی و غیر فلزی از منابع اولیه و ثانویه است. در حال حاضر شرکت مشغول تولید کاتد مس از سمنت (کنسانتره مس اکسیدی) برای اولین بار در دنیا می باشد. البته هدف غایی شرکت تولید صنعتی ایزوتوپ مس (۹۹۹/۹۹ درصد) است که در مقیاس آزمایشگاهی با موفقیت به وقوع پیوسته است.
وی با اشاره به اینکه از اهداف اصلی تاسیس جهاد دانشگاهی رفع خلا مابین دانشگاه و صنعت و عینیت بخشیدن ایده های علمی دانشگاهی در صنعت است درباره ایده کارآفرینانه و فناورانه خود افزود: در جهان صنعتی امروز، تولید مس از هر دو نوع کانسنگ سولفیدی و اکسیدی انجام می شود. مسیرهای فرآوری مرسوم برای استحصال مس از کانسنگ های سولفیدی و اکسیدی به ترتیب استفاده از روش های متوالی فلوتاسیون، ذوب، الکتروریفاینینگ و لیچینگ، استخراج حلالی، الکترووینینگ می باشد. قبل از توسعه فرآیند استخراج حلالی از روش قدیمی سمنتاسیون (جانشینی آهن با مس) استفاده می شد که امروزه همچنان در بین فعالان تجربی کار این صنعت مورد توجه و استقبال است.
دکترتوکلی محمدی تصریح کرد: مزیت این روش نیاز به تخصص و هزینه کمتر و در صورت اجرای صحیح ظرفیت تولید بالاتر است ولی عیب آن تولید سمنت (کنسانتره مس ۵۰ تا ۹۰ درصد) به جای کاتد می باشد. شرکت در وحله اول، رویکرد اجرایی صحیحی را ابداع نموده که طی آن اجرای صحیح فرآیند سمنتاسیون منجر به افزایش قابل توجه ظرفیت تولید می شود و در مرحله دوم، با به کارگیری فرآیندهای هیدرومتالورژیکی به جای ذوب امکان استفاده از روش الکتروریفاینینگ را برای استحصال مس مستقیماً از سمنت فراهم کرده است.
وی درباره ویژگی های این محصول توضیح داد: اولاً روش توسعه یافته دوستدار محیط زیست است و مشکلات زیست محیطی عملیات ذوب را ندارد. ثانیاً با جایگزینی فرآیندهای هیدرومتالورژیکی به جای ذوب نه تنها هزینه های عملیاتی به مراتب کم می شود بلکه فرآیندهای ذوب نیازمند تجهیزات پر هزینه با سرمایه گذاری اولیه بالا می باشند که برای واحدهای کوچک مقیاس به صرفه نیست. ثالثاً استفاده از فرایند الکتروریفاینینگ به جای الکترووینینگ نیز به کیفیت عیاری به مراتب بهتر کاتد منجر خواهد شد. هرچه کاتد تولیدی خالص تر باشد تولید ایزوتوپ مس (۹۹۹/۹۹ درصد) که هدف اصلی شرکت است در مراحل بعدی ساده‌تر خواهد بود.
این کارآفرین در ادامه درباره استقرار شرکت خود در پارک علم و فناوری البرز تصریح کرد: حضور شرکت های متعدد با زمینه های کاری متنوع در یک محیط کاری علاوه بر تقویت روحیه انگیزشی پرسنل گاهی به هم افزایی علمی نیز منجر می شود و بهره مندی از چنین شرایطی بیرون پارک مقدور نیست. این ویژگی حداقل امتیاز حضور در پارک است. البته شرکت ما تازه تاسیس بوده و با گذر زمان بیشتر در جریان امور جاری پارک قرار خواهد گرفت.
وی درباره شعار اعلامی مقام معظم رهبری، مبنی بر تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها نیز گفت: ما گام اول یعنی تولید ملی با دانش روز را برداشته ایم تحقق پشتیبانی ها و مانع زدایی ها همت جهادی مدیران بالادستی را می طلبد.
ل.س ۴۲/ ل. م ۵۴

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری البرز


( ۱ )