به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی؛

اختتامیه نخستین رویداد داستانی جایزه ادبیات پایداری دانشگاه شیراز «نگین سرخ» برگزار شد

۲۴ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۸:۰۱ کد : ۶۱۱۱۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۰۳
نخستین جایزه ادبیات پایداری دانشگاه شیراز با نام «نگین سرخ» که به پاسداشت یاد و خاطره‌ سردار همیشه سرافراز و سرباز فداکار ایران اسلامی «شهید سلیمانی»، در سالگرد شهادت این اسوه مبارزه با تروریسم جهانی، ازسوی معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه شیراز، با همکاری حوزه هنری بوشهر تعیین شد، به برگزیدگان جشنواره داستانی منطقه‌ای ادبیات پایداری اعطا شد.
اختتامیه نخستین رویداد داستانی جایزه ادبیات پایداری دانشگاه شیراز «نگین سرخ» برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه شیراز، مراسم اختتامیه نخستین جشنواره داستانی منطقه‌ای ادبیات پایداری، به مناسبت هفته هنر انقلاب اسلامی، با حضور نویسندگان و علاقه‌مندان ادبیات پایداری به‌صورت مجازی برگزار شد.
دکتر علی حفیظی مدیر فرهنگی دانشگاه شیراز، در این مراسم با بیان این مقدمه که ادبیات پایداری ایران در چهار دهه فراز و نشیب های متعددی را تجربه کرده و اکنون به‌نظر می‌رسد برای ورود عمیق‌تر به عرصه جهانی نیازمند توجه جدی به نگارش آثار عمیق، متنوع و جذاب و همچنین حمایت از نویسندگان جوان و آینده داری است که می توانند طلایه دار خیزش جهانی ادبیات پایداری این سرزمین باشند، اظهارداشت: نقش دانشگاه به‌عنوان نقطه‌ مرکزی ارزشیابی، نقد و تحلیل ادبیات داستانی پایداری بر هیچکس پوشیده نیست. ایجاد ارتباط مؤثر و دوسویه بین جامعه دانشگاهی و نویسندگان کشور از جمله مهم‌ترین و بایسته‌ترین دستاوردهایی است که جایزه ادبی نگین سرخ می‌تواند به آن توجه داشته است.
وی افزود: از سوی دیگر به شهدای هسته‌ای و شهدای جامعه دانشگاهی تا امروز آنچنان که شایسته است در پهنه‌ هنر و ادبیات پرداخته نشده و جایزه ادبی می تواند کاستی‌ها را اندکی ترمیم کند.
دکترحفیظی درخصوص روند اجرایی این جشنواره نیز توضیح داد: جایزه ادبی نگین سرخ به پاسداشت یاد و خاطره سردار همیشه سرافراز و سرباز فداکار ایران اسلامی و در سالگرد شهادت این اسوه‌ مبارزه با تروریسم جهانی به همت معاونت فرهنگی اجتماعی دانشگاه شیراز و حوزه هنری بوشهر اقدام به انتشار فراخوان کرد.
وی افزود: تعداد آثار دریافت شده توسط دبیرخانه ۲۰۵ داستان کوتاه و داستانک از همه استان‌های کشور بود که این تعداد آثار توسط ۱۶۴ نویسنده خلق شده است. علاوه‌بر این تعدادی اثر داستانی از کشورهای فارسی‌زبان دریافت شده است.
دکترحفیظی ادامه داد: بررسی اولیه آثار از روزهای ابتدایی نوروز ۱۴۰۰ آغاز و در دو مرحله داوری در دو گروه داستان کوتاه و داستانک برگزیدگان مشخص شدند.
دکتر پارسایی‌فر، مدیر حوزه هنری استان بوشهر نیز در ادامه این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطر سردار سرافراز اسلام، شهید سلیمانی گفت: کشور ایران، آکنده از ظرفیت‌هایی است که می‌تواند آثار ادبی و هنری مختلفی را در حوزه ادبیات پایداری تولید کند؛ ماحصل تجربه‌های تاریخی، تشیع و موضوع ظرفیت‌های بین‌المللی ازجمله این ظرفیت‌ها برای خلق آثار ادبی، به‌ویژه آثار داستانی است.
وی از نویسندگان کشور خواست تا نگاهی بین‌المللی داشته باشند و تاکید کرد: راز محبوبیت سردار سلیمانی، نگاه بین‌المللی او بود.
مدیر حوزه هنری استان بوشهر با تاکید بر اینکه کشور ما سردمدار مقاومت است، گفت: نویسندگان کشور باید با خلق آثار داستانی مرزهای فکری ایران را گسترش دهند.
دکتر پارسایی‌فر اظهار داشت: دانشگاه شیراز با ظرفیت نیروی انسانی، گرایش ادبیات پایداری در دانشگاه شیراز و استادان برجسته در این حوزه می‌تواند به‌عنوان قطب ادبیات پایداری در جنوب کشور نقش شایسته‌ای را در خیزش جهانی ادبیات پایداری این سرزمین داشته باشد.
گفتنی است در انتهای این مراسم از برگزیدگان این جشنواره در دو بخش داستانک و داستان کوتاه تقدیر شد.
ل.س ۴۲/ ل. م ۵۴

کلید واژه ها: شیراز