مدیر کل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم تأکید کرد:

ضرورت استفاده از تجارب دانشمندان برتر در توسعه همکاری با جامعه و صنعت

۲۱ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۳:۵۹ کد : ۶۱۰۷۷ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۲۷۴۰
مدیر کل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درخصوص استفاده از تجارب دانشمندان و اعضای هیئت علمی برتر در توسعه همکاری با جامعه و صنعت گفت: طی دهه‌های اخیر روند تحول و پیشرفت در ساختار و فعالیت دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور بسیار قابل توجه بوده است. خوشبختانه در این مسیر دانشگاه‌ها به تدریج علاوه بر وظیفه آموزش و تربیت نیروی متخصص، مباحث پژوهش و نوآوری را نیز توسعه داده‌اند.
ضرورت استفاده از تجارب دانشمندان برتر در توسعه همکاری با جامعه و صنعت

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر محمد سعید سیف تصریح کرد: در حال حاضر با توجه به نیازها و مسائل کشور، ضروری است دانشگاه‌ها به صورت گسترده‌تر در پاسخ‌گویی به نیازهای کشور نقش ایفا نموده و اثربخشی مناسبی در بهبود شرایط اجتماعی و اقتصادی جامعه داشته باشند. مسلماً این هدف مستلزم روش‌ها و الگوهای جدید بوده و باید بتوان این هدف را به درستی معرفی و با روش‌های تشویقی مناسب به اجرا گذاشت.
وی با بیان اینکه درس‌آموخته‌ها و تجارب پیشکسوتان و دانشمندان برتر در این حوزه می‌تواند الگوهای مناسبی در حوزه‌های مختلف مدیریتی و ساختار دانشگاه‌ها و مراکز علمی فراهم آورد، افزود: بدیهی است این‌گونه تجارب و پیشنهادها بایستی مورد تجزیه و تحلیل‌های کامل‌تر قرار گرفته و حسب شرایط و ماموریت‌های دانشگاه‌ها و مراکز علمی، نمونه‌هایی از آن‌ها به اجرا گذاشته شوند.
به گفته دکتر سیف، شناسایی و مستندسازی این تجارب و درس آموخته‌ها می‌تواند در طبقه‌بندی محتوایی ذیل موانع و مشکلات توسعه همکاری دانشگاه‌ها با جامعه و صنعت، تجارب موفق موجود در کشور در حوزه همکاری دانشگاه با جامعه و صنعت، روش‌های نوین و الگوهای بین‌المللی در حوزه همکاری دانشگاه با جامعه و صنعت و پیشنهادات در راستای افزایش اثربخشی دانشگاه‌ها در جامعه و صنعت بیان شود.
مدیرکل ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم در پایان بیان داشت: امید است با توجه بیشتر دانشگاه‌ها، پژوهشگاه‌ها و مراکز علمی کشور به رفع نیازها و چالش های موجود در صنعت و جامعه، مسیر همکاری‌های اثربخش دانشگاه‌ها هر روز گسترده‌تر گردد.
گفتنی است کتاب مربوط به درس‌آموخته‌ها و تجارب دانشمندان برتر در توسعه همکاری با جامعه و صنعت نیز از سوی دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به چاپ رسیده که علاقه‌مندان برای دریافت آن می‌توانند به لینک زیر مراجعه کنند.
ل.م ۵۴/‏ ر. ب ۴۵


لینک دانلود فایل

( ۲ )