دانشگاه موتور محرکه توسعه قضایی است/ ارتباط دو سویه دانشگاه‌ها با دادگستری، موجب کاهش جرائم می شود

۲۱ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۱:۲۵ کد : ۶۱۰۷۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۵۲۴
دکتر عباس زراعت رئیس دانشگاه کاشان در نشست مشترک با رئیس کل دادگستری استان اصفهان، بر ضروت ارتباط دانشگاه‌ها با سیستم قضایی تاکید کرد و گفت: دانشگاه موتور محرکه توسعه سیستم قضایی و کاهش آسیب‌های اجتماعی است.
دانشگاه موتور محرکه توسعه قضایی است/ ارتباط دو سویه دانشگاه‌ها با دادگستری، موجب کاهش جرائم می شود

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه کاشان، دکتر زراعت گفت: این ارتباط می‌تواند ضمن توانمندسازی دانشجویان رشته‌های علوم انسانی و بویژه حقوق با ارائه راهکارهای عملی از تکرار جرم پیشگیری کند.
وی خاطر نشان کرد: رشته‌های مختلف علوم انسانی از جمله جامعه شناسی و روان شناسی نیز می‌توانند با مطالعه پرونده‌های قضایی به رفتارشناسی پرداخته و با ارائه الگوهای عملی از آسیب های اجتماعی موجود در جامعه بکاهند.
رئیس دانشگاه کاشان یکی از رسالت های مهم دانشگاه کاشان را فعالیت های جامعه محور عنوان کرد و افزود: در برنامه ششم توسعه تاکید شده با استفاده از علم و فناوری و با کمک نیروهای توانمند و متخصص در دانشگاه‌ها می‌توان از وقوع جرائم و بسیاری از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی که در جامعه وجود دارد جلوگیری کرد.
وی نقش شرکت‌های دانش بنیان را در این زمینه مهم دانست و افزود: بیش از ۴۰۰ عنوان فعالیت قضایی شناسایی شده است که مرتبط با شرکت‌های دانش بنیان است و ارتباط دادگستری با شرکت‌های دانشگاهی می تواند در حل این مشکلات موثر باشد.
دکتر زراعت دانشگاه کاشان را از جمله دانشگاه‌های پیشرو و فعال در نظام‌های رتبه‌بندی ملی و بین المللی عنوان کرد و گفت: دانشگاه کاشان با ۳۰۰ عضو هیئت علمی و بیش از ۹ هزار دانشجوی در ۲۰۰ رشته گرایش وهمچنین دارا بودن پارک علم و فناوری، فرصت مناسبی برای ارتباط با دستگاه قضایی و دادگستری دارد.
وی به ارائه سالانه بیش از یک هزار پایان نامه دانشجویی در این دانشگاه اشاره کرد و افزود: اگر حدود ۱۰ درصد از این پایان نامه ها و همچنین طرح های پژوهشی به حل مشکلات جامعه اختصاص داده شود می توان جامعه ای پویا و سالم را شاهد بود.
رئیس دانشگاه کاشان فراهم کردن فرصت مطالعاتی اساتید در دادگستری و زندان ها را لازم دانست و گفت: در طرح "هر استاد و یک طرح منطقه ای" همه اساتید این دانشگاه موظف هستند برای تبدیل وضعیت استخدامی و بهرمندی از طرح های ارتقا، یک طرح برای رفع نیازها و مشکلات جامع به ویژه منطقه فرهنگی کاشان داشته باشند.
وی مهاجرت و تضارب خرده فرهنگ ها را از مسائل مهم این منطقه عنوان کرد و اظهار داشت: این مسائل می تواند در آینده آسیب ها و جرایمی را به دنبال داشته باشد که باید با برنامه ریزی و ارائه راهکارهای علمی از وقوع این جرائم پیشگیری کرد. برهمین اساس میز آینده پژوهشی در دانشگاه تشکیل شده است تا وضعیت منطقه در آینده را شناسایی کرده و در اختیار مدیران و تصمیم گیرندگان قرار داده شود و آنها تصمیمات خود را با آگاهی از وضعیت آینده اتخاذ کنند.
رئیس دانشگاه کاشان تشکیل کارگروه مشترک بین دانشگاه و دادگستری و دستگاه قضایی را مورد تاکید قرار داد و گفت: تشکیل کارگروهی از مسئولان دانشگاه با هدف بررسی مشکلات و ارائه راهکارها ارتباطی دوسویه با دستگاه قضا نقش مؤثری جرائم خواهد داشت. میانجی گری، جرم یابی علمی، داوری، پرونده شخصیت برای متهمان، آسیب های اجتماعی، سیاست های جنایی برای کاهش و پیشگیری از جرم و جرم شناسی از جمله مسائلی است که می تواند موضوع همکاری میان دانشگاه و دادگستری باشد.

ارتباط دو سویه دانشگاه‌ها با دادگستری، موجب کاهش جرائم می شود
دکترمحمدرضا حبیبی رئیس کل دادگستری استان اصفهان گفت: ارتباط دو سویه میان محیط علمی و پژوهشی دانشگاه‌ها با دادگستری، نقش مهمی در تبادل اطلاعات، رشد فضای علمی و پیشگیری از جرائم دارد.
وی، یکی از اهداف سند تحول را ارتباط هر چه بیشتر با مجموعه‌های خارج از قوه قضاییه به خصوص مراکز پژوهشی و دانشگاه‌ها عنوان کرد و افزود: تجربه نشان می‌دهد که بدون این رویکرد نمی توان به اهدافی که مدنظر است دست یافت و کاهش آسیب های اجتماعی و جرائم را شاهد بود.
دکترحبیبی به تاکیدات مکرر آیت الله رئیسی، رئیس قوه قضاییه بر ارتباط این قوه با دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: با تبادل نظر و ارتباط جامعه علمی و فرزانگان و نخبگان جامعه، می توان به جامعه ای پویا و هدفمند دست یافت.
رئیس کل دادگستری استان اصفهان پیشگری از جرائم را یکی از اهداف قوه قضاییه عنوان کرد و اظهارداشت: با توجه به اصل ۱۵۶ قانون اساسی، پیشگیری از وقوع جرائم بر عهده قوه قضاییه است ولی در اجرا، ابزارش در دست قوه قضاییه نیست و همکاری دیگر نهادها و متولیان فرهنگی لازم است.
وی یکی از راهکارهای پیشگری از جرائم و آسیب های اجتماعی را ایجاد تحول و ارتباط با دانشگاه ها و مراکز پژوهشی عنوان کرد و افزود: به روز شدن دانش قضات و ارتباط با مراکز علمی لازم است.
دکتر حبیبی بر ارتباط دانشجویان با دادگستری و سیتم قضا تاکید و خاطر نشان کرد: دانشجویان رشته حقوق نیز باید کارآموزی عملی داشته باشند و درهای دادگستری به روی آنها باز شود تا با روند سیر پرونده‌ها و قسمت‌های مختلف تحقیقات، بازپرسی و تجدیدنظر آشنا و از نزدیک زندان را ببییند تا زمانی که از دانشگاه فارغ‌التحصیل شدند و ابلاغ قضاوت را دریافت کردند سردرگم نباشند و با باری از تجربه بتوانند قضاوت کنند.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: کاشان