با حضور مجازی رئیس جمهوری؛

طرح‌های توسعه‌ای ناحیه نوآوری شریف به بهره‌برداری رسید

۲۱ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۰:۱۳ کد : ۶۱۰۶۶ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۸۵
آیین بهره‌برداری از طرح‌های توسعه‌ای ناحیه نوآوری به‌صورت ویدئو کنفرانس با حضور رییس جمهوری در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.
طرح‌های توسعه‌ای ناحیه نوآوری شریف به بهره‌برداری رسید

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی شریف، این مراسم با حضور دکترحسن روحانی رییس جمهوری، دکترسورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکتر فتوحی رییس دانشگاه صنعتی شریف و برخی از مسئولان این دانشگاه در محل مجتمع خدمات فناوری شریف برگزار شد.
دکتر حسن روحانی در این آیین اظهار داشت: دانشگاه صنعتی شریف به عنوان یک دانشگاه برتر و مهم در کشور مطرح است که نیروی انسانی کارآمد و لایق برای مدیریت و توسعه کشور تامین و پرورش می‌دهد.
وی افزود: دانشگاه صنعتی شریف همواره مایه مباهات و افتخار برای همه ما، برای ایرانیان عزیز و استادان و مدیران این دانشگاه است این دانشگاه با ایجاد مرکز فناوری باعث شد بین دانشجو و صنعت و تولید تعامل برقرار شود و به این ترتیب فرصتی برای دانشجویان به وجود آورد تا بتوانند در کنار آموزش دروس بصورت تئوری، در این مراکز دروس خود را به صورت عملی آموزش ببینند و تعاملی بین علم و عمل ایجاد شد و حلقه اتصال بین دانشگاه، تولید و بازار به وجود آمد.
رئیس جمهوری تصریح کرد: این مسئله بسیار مهم و ارزنده است چرا که اگر دانشگاه به تولید و تولید به بازار متصل نشود علم به تنهایی نمی‌تواند برای جامعه مفید باشد ضمن اینکه اگر دروس صرفاً به صورت تئوری آموزش داده شود با گذشت زمان آموخته‌ها به دست فراموشی سپرده خواهد شد در صورتی‌که اگر آموخته‌ها به صورت عملی نیز آموزش داده شود و توسط دانشجو و دانش‌آموخته پیاده شود در ذهن تثبت شده و پرورش می‌یابد.
همچنین دکتر روحانی در پایان سخنان خود بابت این خدمت بزرگ و ارزشمند از مسئولان دانشگاه شریف و دست اندرکاران قدردانی کرد.
دکتر فتوحی نیز در این آیین درخصوص ناحیه نوآوری شریف گزارشی ارائه کرد و گفت: خداوند را شاکرم که امروز یکی از ایده‌های بزرگ و اساسی دانشگاه صنعتی شریف برای ایجاد یک اکوسیستم جدید در کنار دانشگاه تحت عنوان ناحیه نوآوری شریف به ثمر نشسته و از آن رونمایی می‌شود. برای ما در دانشگاه صنعتی شریف باعث مباهات است که این رونمایی در حضور ریاست محترم جمهوری صورت می‌گیرد.
وی افزود: این طرح که براساس یک مطالعه طولانی و برای تکمیل اقدامات قبلی دانشگاه در حوزه تجاری‌سازی دانش و ترویج کارآفرینی پیشنهاد و اجرا شده است تحول بزرگی را در توسعه و استقلال شرکت‌های دانش‌بنیان و نیز نهادهای خدمت دهنده به این شرکت‌ها در اطراف دانشگاه رقم می‌زند و علاوه بر ایجاد اشتغال و جلوگیری از مهاجرت نخبگان، در بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی منطقه نیز تاثیر بسزایی خواهد داشت.
رئیس دانشگاه صنعتی شریف تصریح کرد: در برنامه راهبردی دانشگاه سرآمدی آموزش و تربیت نیروی انسانی، سرآمدی در پژوهش و فناوری و نیز سرآمدی در اثربخشی اجتماعی به عنوان سه هدف مهم و سرلوحه همه فعالیت مورد تایید قرار گرفته است. مشارکت دانشگاه در ایجاد ناحیه نوآوری شریف به طور مستقیم به دو هدف از سه هدف خود یعنی سرآمدی در پژوهش و فناوری و سرآمدی در اثربخشی اجتماعی مرتبط است و به طور غیرمستقیم به هدف سوم یعنی سرآمدی در تربیت و آموزش نیروی انسانی کمک می‌کند.
دکتر فتوحی اذعان داشت: هم‌اکنون بیش از ۵۰۰ شرکت، ۱۵ شتابدهنده، ۸ صندوق و شرکت سرمایه‌گذاری و ۱۰ مرکز نوآوری در ناحیه نوآوری شریف مستقر هستند. در شرکت‌های مستقر در این ناحیه بیش از ۳ هزار نفر نیروی دانشی مشغول به کار هستند و مجموع فروش این شرکت‌ها بالغ بر ۲ هزار میلیارد تومان است. شرکت‌های دانش بنیان مستقر در ناحیه نوآوری شریف، غالباً توسط دانش‌آموختگان، اعضای هیئت علمی دانشگاه و با همکاری فارغ‌التحصیلان سایر دانشگاه‌ها ایجاد شده‌اند که به واقع از مظاهر تجلی ارتباط واقعی صنعت و دانشگاه هستند.
وی گفت: ظرفیت‌سازی و فعال‌کردن کسب‌وکارهای دانش‌بنیان در اطراف دانشگاه نه تنها برای دانشجویان و دانش آموخته‌‌گان دانشگاه اشتغال ایجاد می‌کند بلکه فرصت‌های شغلی جدیدی را برای سایر متقاضیان کار هم فراهم می‌سازد. به‌علاوه انتظار می‌رود توسعه ناحیه‌نوآوری شریف باعث رشد و توسعه زیرساخت‌های شهری و ارتقا و رفاه و آسایش مردم منطقه شود طرح توسعه نوآوری شریف براساس این اصل اساسی تاکنون پیشرفته است در آینده نیز پیگیری خواهد شد تا توسعه فعالیت‌ها به دست بخش خصوصی و با محوریت بخش خصوصی انجام شود و دانشگاه باید در این زمینه نقش هدایت کننده و تسهیل کننده را داشته باشد.

دکتر فتوحی خاطرنشان کرد: دانشگاه صنعتی شریف در این مسیر به دو اصل مهم دیگر نیز توجه کرده است رفاه و آسایش مردم و ساکنین منطقه و صیانت از محیط زیست و حفظ بافت منطقه برای این منظور تعاملی جدی با معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری، مدیریت شهری و سرمایه گذاران بخش خصوصی شکل گرفته است و نتیجه این تعاملات اضافه‌شدن حدود ۷۰ هزار مترمربع فضا به زیرساخت‌های فناورانه ناحیه است به‌عنوان مثال یکی از طرح‌های توسعه‌ای در ناحیه نوآوری شریف، احداث برج فناوری طرشت است که با زیربنای ۲۵ هزار متر مربع، محل استقرار و فعالیت بیش از ۱۰۰ شرکت دانش بنیان است.
وی اظهار امیدواری کرد: زیست بوم ایجاد شده در ناحیه نوآوری که هسته اصلی آن را دانشگاه صنعتی شریف تشکیل می‌دهد نه تنها به عنوان یکی از الگوهای دانش بنیان در کشور تبدیل شود و جامعه و در کنار آن دانشگاه، از دستاوردهای اقتصادی و اجتماعی آن منتفع شود بلکه بستری کلیدی در پشتیبانی از مسیر رشد و بالندگی کارآفرینان و ارزش‌آفرینان بوده و برطرف‌کننده موانع پیش‌روی آنها باشد.
رییس دانشگاه صنعتی شریف در انتهای سخنان خود گفت: در پایان لازم می‌دانم از حمایت‌های معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، شهرداری تهران، شهرداری منطقه ۲ تهران و صندوق نوآوری و شکوفایی در تحقق این ماموریت تشکر و قدردانی نمایم.
گفتنی است ناحیه نوآوری شریف، یک زیست بوم نوآوری در یک مکان جغرافیایی خاص است. در این زیست بوم مجموعه‌ای از بازیگران در مسیر شکل‌گیری کسب و کارها (از لحظه خلق ایده جدید تا ایجاد و رشد و کسب و کار) دخیل هستند و برای «خلق ارزش مشترک» متناسب با مأموریت، توانمندی یا شایستگی محوری خود به ایفای نقش می‌پردازند.
ناحیه شریف شاهد حضور انواع بازیگرانی است که اکثریت آنها توسط بخش خصوصی مدیریت می‌شوند. نقش‌های منحصر به فرد هر یک از بازیگران، هم‌افزایی روابط متقابل میان آنها موجب ایجاد فضایی پویا و مستعد برای شکوفایی کسب و کارهای نوآور در این منطقه شده است. راهبری این ناحیه توسط پارک علم و فناوری دانشگاه صنعتی شریف انجام می‌شود. این ناحیه در دی ماه سال ۱۳۹۷ افتتاح شده و آیین بهره برداری از طرح های توسعه‌ای این ناحیه نیز با حضور مجازی رئیس جمهوری برگزار شد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: صنعتی شریف