توسط پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر محقق شد؛

ساخت زخم‌پوش های نوین به روش شیمی سبز با خاصیت آنتی باکتریال

۱۷ فروردین ۱۴۰۰ | ۰۹:۵۲ کد : ۶۱۰۱۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۸۱
پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به ساخت زخم‌پوش‌هایی به روش شیمی سبز شدند که خاصیت آنتی باکتریال دارد و امکان مشاهده روند ترمیم زخم به دلیل شفاف بودن مشخص می‌شود.
ساخت زخم‌پوش های نوین به روش شیمی سبز با خاصیت آنتی باکتریال
به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل ازدانشگاه صنعتی امیرکبیر، کاووس رزمجوئی فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «طراحی و ساخت زخم پوش های هیدروژلی نوین» گفت: در سال‌های اخیر پانسمان و زخم‌پوش‌های متعددی برای درمان زخم‌های ناشی از جراحات و همچنین زخم‌های مزمن مانند زخم‌های دیابتی، سوختگی و زخم بستر معرفی شده‌اند اما زخم پوشی که بتواند عملکرد ویژه‌ای در درمان زخم داشته باشد و به بهبود هرچه سریع‌تر و بهتر زخم بیماران کمک کند هنوز مورد توجه محققان و پژوهشگران سراسر دنیا است.
وی افزود: افزایش روزافزون صدمات و سوانح همچون تروما و سوختگی و سایر علل مولد زخم مانند بیماری دیابت و زخم بستر در کشور، ما را بر آن داشت تا با طراحی زخم‌پوش هیدروژلی نوین به بهبود بیماران کمک کرده و کشور را از واردات این نوع زخم‌پوش‌ها بی‌نیاز سازیم.
رزمجوئی گفت: یکی از اهداف ساخت زخم‌پوش هیدروژلی نوین، بی‌نیاز کردن کشور از واردات زخم‌پوش‌های خارجی است که متاسفانه به دلیل تحریم‌ها و افزایش نرخ ارز، ورود این محصولات به داخل کشور با مشکل مواجه شده است.
وی با اشاره به نتیجه این پروژه گفت: پژوهش صورت گرفته و زخم پوش ساخته شده در صنعت مهندسی پزشکی و حوزه درمان زخم قابل استفاده است.
محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر با بیان اینکه این طرح در مرحله ارزیابی های حیوانی است، گفت: زیست سازگاری (عدم ایجاد سمیت سلولی)، حفظ رطوبت لازم برای زخم، جذب ترشحات زخم، ممانعت از ورود میکروارگانیسم ها به محیط زخم، دارای خواص آنتی باکتریال، مشاهده روند بهبود زخم بدون نیاز به برداشتن زخم پوش به دلیل شفاف بودن آن از ویژگی های این طرح به شمار می روند.
وی افزود: همچنین قابلیت برداشتن آسان زخم پوش بدون آسیب رساندن به زخم و بافت های اطراف، خواص مکانیکی متناسب با پوست بدن، امکان پیوند زدن زخم پوش به بافت اطراف زخم به منظور قرار گیری طولانی مدت زخم پوش بر روی زخم از دیگر مزایای این محصول محسوب می‌شود.
به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، در ساخت این زخم پوش از روش شیمی سبز استفاده شده است به گونه‌ای که در حین فرایند ساخت از هیچ گونه محیط اسیدی یا بازی بهره گرفته نشده است.
وی با بیان اینکه زخم پوش ساخته شده نمونه داخلی نداشته و در مقایسه با نمونه های تجاری خارجی نیز از فرمولاسیون نوین و کارآمد تری ساخته شده که در تسریع بهبود زخم بسیار موثر است، گفت: کیفیت بالای محصول در مقایسه با نمونه های خارجی، قیمت تمام شده مناسب در مقایسه با نمونه های خارجی، داشتن دانش فنی بومی و عدم تاثیری پذیری عوامل خارجی همچون تحریم ها بر فرایند ساخت محصول از مزایای این محصول هستند.
گفتنی است استاد راهنمای این طرح دکتر سعید صابر سمندری عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر و همکاران طرح دکتر نغمه عرب زاده و دکتر سارا احمدی پژوهشگران پسا دکتری دانشگاه صنعتی امیرکبیر بوده‌اند. این طرح در پژوهشکده فناوری‌های نو دانشگاه صنعتی امیرکبیر طراحی و اجرا شده است.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴
 

( ۱ )