بازدید معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

۱۶ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۲:۱۸ کد : ۶۰۹۹۱ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۶۸۷
دکتر سورنا ستاری ، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از نمایشگاه محصولات و دستاوردهای فناورانه شرکت‌ها و واحدهای فناور مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و مراکز نوآوری پارک علم و فناوری دانشگاه تهران بازدید کرد.
بازدید معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران، این مراسم با حضور دکترسورنا ستاری معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری، دکترمحمود نیلی احمدآبادی رییس دانشگاه تهران، دکترعباس زارعی هنزکی رئیس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و اصحاب رسانه برگزار شد.
در ابتدای مراسم، دکتر ستاری با حضور در نمایشگاه محصولات شرکت‌ها و واحدهای فناور عضو پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از غرفه‌های شرکت‌های اندیشه سازان سلامت پارسیان، طرح و توسعه اتصال یکپارچه، سبحان پایا پند، ایده‌ورزان فردا، راهکار سرزمین هوشمند، کیاالکترونیک فراز، داهیان پزشکی پیشرو، فناوری سروین رایانه ایرانیان، موسسه بنیان دانش پژوهان، پویا فناوران کوثر، پارس پرداز و پالایه گستر سیمرغ در محل گردهمایی افلاک پارک علم و فناوری دانشگاه تهران بازدید کرد.
پس از بازدید از این نمایشگاه دکترزارعی رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با اشاره به جامع بودن دانشگاه تهران گفت: دانشکده‎ها، موسسات و پژوهشگاه‌های دانشگاه تهران شبکه خاص خودشان را دارند، به همین منظور ضروری دانستیم تا این شبکه‌ها را به یکدیگر پیوند دهیم. در همین راستا شبکه فناوری دانشگاه تهران شکل گرفت.
وی شبکه فناوری دانشگاه تهران را شبکه‌ای هوشمند و پویا از شبکه بازیگران اصلی اکوسیستم فناوری و نوآوری دانشگاه تهران در پردیس‌‌ها، دانشکده‌ها، موسسات و مراکز مرتبط با دانشگاه تهران تعریف کرد که منطبق بر اصول و قوانین پارک‌های علم و فناوری نسل سوم و چهارم است و بستری تعاملی و بین رشته‌ای را در کشور برای ایجاد و توسعه نوآوری، فناوری، بهبود سبک زندگی و اثرگذاری بر اقتصاد کشور فراهم می کند.
دکتر زارعی در ادامه به اهداف شبکه فناوری که شامل ایجاد نود‌ها و شبکه برای دانشجویان و استادان به منظور کارآفرینی و نوآوری، ارتقا رتبه دانشگاه در کارآفرینی با پرورش ایده‌ها به سمت نیاز بازار، تولید IP و ایده و کسب درآمد از آن و ترویج فرهنگ نوآوری در دانشگاه تهران و حرکت به سمت open innovation اشاره کرد و گفت: این اهداف برای تحقق شبکه فناوری تعیین شده است.
رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با تاکید بر نسل چهارم پارک‌ها و نواحی نوآوری بیان داشت: می‌دانیم صنایع سنتی به آنچه که فناوری‌های نوین می‌خواهد، دیر می‌پردازد به همین منظور مفهوم ناحیه نوآوری دانشگاه تهران شکل گرفت. ناحیه نوآوری کسب وکارهای خرد و کوچک، ناحیه نوآوری شهردانش و ناحیه نوآوری اینترنت اشیا نیز در ناحیه نوآوری دانشگاه تهران قرار گرفته است.
وی تاکید کرد: ناحیه نوآوری دانشگاه تهران (UTID) پلی بین صنایع سنتی و فناوری‌های نوین در جهت دستیابی به اهداف تحول دیجیتال با مشارکت بخش‌های خصوصی و عمومی است.
دکتر زارعی در ادامه تاکید کرد: امسال، سال رفع موانع و پشتیبانی‌هاست، نگاه به این موضوع و داشتن برنامه برای چالش‌ها بسیار مهم و ضروری است.
رییس پارک علم و فناوری دانشگاه تهران از ناحیه نوآوری کسب وکارهای خرد و کوچک یاد کرد و گفت: مطابق با برنامه‌ای که با دانشگاه جامع علمی و کاربردی تدوین شده است، قصد داریم آموزش‌های اولیه را در قالب استارت‌آپ استودیو برای کسب وکارهای خرد و کوچک ارائه کنیم. این آموزش‌ها براساس مشکلات کسب وکارهای خرد خواهد بود و نوآوری، اتوماتیک سازی و توسعه و ترویج کارآفرینی نیز به ایشان یاد داده خواهد شد.
دکتر زارعی در ادامه افزود: با طی مسیر فوق، در آینده، فعالان حوزه کسب وکارهای خرد به سوی هاب شهر دانش سوق داده می‌شوند. در شهر دانش در پیوستار آموزش، پژوهش و نوآوری قرار خواهند گرفت و در نهایت به هاب اصلی ناحیه نوآوری ملحق می‌شوند.
در ادامه این بازدید، دکترستاری مرکز نوآوری اینترنت اشیا_ساختمان شهید نوروزی، مرکز نوآوری دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران و مرکز نوآوری دانشکده جغرافیا دانشگاه تهران را افتتاح کرد.
مرکز نوآوری شهید نوروزی در ساختمان کوی دانشگاه تهران قرار دارد و در حوزه تخصصی IoT و IIoT به فعالیت می‌پردازد و در حال حاضر واحدهای فناور سکان آکادمی، MultiAV، Cut Cat، کمان ۹۹ و همگام در آن مستقر هستند.
همچنین مرکز نوآوری روانشناسی در دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران قرار دارد و در حوزه تخصصی سلامت و بهداشت روان به فعالیت می‌پردازد و در حال حاضر یک هسته فناور در آن مستقر است.

گفتنی است مرکز نوآوری جغرافیا در دانشکده جغرافیای دانشگاه تهران قرار دارد و در حوزه تخصصی GIS و ژئوماتیک به فعالیت می‌پردازد و در حال حاضر واحدهای فناور Telephone.ir، آموزینو، رخسار، فان تراپی و گلبیز در آن مستقر هستند.
ل.س ۴۲/ ر.ب ۴۵

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری دانشگاه تهران


( ۱ )