دومین ثبت اختراع محققان دانشگاه اراک در آمریکا

۰۸ فروردین ۱۴۰۰ | ۱۱:۴۴ کد : ۶۰۹۴۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۵۶
طرح پژوهشی دکتر فرید میرحسینی تحت راهنمایی دکتر صلابت عضو هیئت علمی گروه شیمی دانشگاه اراک در اداره اختراعات آمریکا به ثبت رسید.
دومین ثبت اختراع محققان دانشگاه اراک در آمریکا

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه اراک، دومین ثبت اختراع امریکای تیم تحقیقاتی دکتر علیرضا صلابت مورد تایید اداره ثبت اختراعات امریکا قرار گرفت.
این ثبت اختراع که در راستای کار تحقیقاتی دوره پسا دکتری دکتر فرید میرحسینی تحت راهنمایی دکتر صلابت می‌باشد در رابطه با کاربرد نانوکامپوزیت های پلیمری به عنوان مکمل اسمز معکوس جهت پیش تصفیه آب و تولید آب نرم مورد استفاده صنایع می‌باشد.
دکتر میرحسینی مخترع این طرح پژوهشی اظهار داشت: این نانوکامپوزیت به واسطه ساختار متخلخل سه بعدی عامل دار شده به واسطه یک اثر هم افزایی در حضور نانوذرات زئولیت باعث حذف املاح می‌شود.
وی افزود: این طرح در تمامی صنایع نیاز به آب نرم برای تاسیسات و سیستم حرارتی برودتی، دیگ‌های بخار و برج‌های خنک کننده بویلر مورد استفاده قرار می‌گیرد.
دکتر میرحسینی در رابطه با چگونگی ثبت این اختراع در کشور امریکا اظهار کرد: اداره ثبت اختراعات امریکا یکی از معتبر ترین سازمان‌های تایید کننده اختراعات در دنیا می‌باشد.
وی تصریح کرد: پس از ارائه گزارش پایانی طرح به کارگروه ارزیابی نهایی صندوق حمایت از پژوهشگران این ایده یعنی آماده سازی برای یک ثبت اختراع امریکا یا همان US patent از سوی صندوق با بنده مطرح شد و با توجه به BP طرح که چندی پیش معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری برای این طرح آماده کرده بودند، به شدت مورد استقبال کارگروه ثبت اختراعات بین المللی صندوق قرار گرفت.
گفتنی است این گروه در سال ۲۰۱۸ اولین ثبت اختراع امریکای خود را با عنوان فیلترکارتریج های فتوکاتالیستی جهت حذف آلاینده های صنعتی و میکروبی بر گرفته شده از رساله دکترای دکتر فرید میرحسینی را ثبت که در سال ۲۰۲۰ مورد تایید رسمی اداره ثبت اختراعات امریکا قرار گرفت به ثبت رسانید.
ل.م ۵۴


( ۲ )