برگزاری نشست هم اندیشی اعضای هیئت علمی دانشگاه بجنورد با موضوع "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل"

۱۸ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۸:۲۸ کد : ۶۰۹۱ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۳۱۰
نشست هم اندیشی اساتید این دانشگاه با موضوع اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل  برگزار گردید. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این نشست حجت الاسلام والمسلمین دکتر طیبی نسب مسئول  دفتر...
برگزاری نشست هم اندیشی اعضای هیئت علمی دانشگاه بجنورد با موضوع "اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل"
 نشست هم اندیشی اساتید این دانشگاه با موضوع اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل  برگزار گردید.
 به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، در این نشست حجت الاسلام والمسلمین دکتر طیبی نسب مسئول  دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه بجنورد ضمن تبریک سال نو و میلاد حضرت فاطمه(س) گفت: شعار امسال را مقام معظم رهبری اقتصاد مقاومتی،اقدام و عمل تعیین کردند و دانشگاه باید به عنوان مرکزی علمی و فرهنگی در جهت تحقق این شعار اقدام کند. 
در ادامه این نشست دکتر هراتی معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه با اشاره به شعارهای چند سال اخیر نسبت به اقتصاد گفت: عدم درک درست افراد از اقتصاد مقاومتی، شناخت دقیق از اوضاع و شرایط حاکم بر اقتصاد و هم چنین راه حل برای اقتصاد ایران از جمله موارد مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
دکتر هراتی با اشاره به وضعیت ایران در غرب آسیا افزود: 8 درصد جمعیت، 75 درصد ذخایر نفتی و تولید 33 درصد گاز دنیا در این منطقه است و ایران تنها کشوری در منطقه است که متصل به دو لایه انرژی است ، لذا از بین 25 کشور منطقه، ایران دارای موقعیت ممتازی است.
دکتر هراتی ادامه داد: دولت با کاهش سود بانکی به دنبال ترغیب مردم جهت انجام فعالیت اقتصادی است. وقتی سودهای بانکی زیاد باشد بنگاه اقتصادی که با وام راه اندازی شده برای بازپرداخت وامش مجبور است سود زیادتری ببرد و اگر این کار میسر نشود در بازپرداخت دچارمشکل می شود .
وی گفت: چالش اقتصاد ما این است که نیروهای انسانی نگاه توسعه ای ندارند و منفعت جمعی را نگاه نمی کنند و فقط به خودشان نگاه دارند و موقعیت فردی را در نظر می گیرند. 
دکترجواد هراتی اذعان داشت: اگر ما بخواهیم به سیاست های اقتصاد مقاومتی برسیم باید جای رشد علم و فناوری که اکنون 15 درصد است و فروش مواد خام مثل نفت که 85 درصد است تعویض شود و باید به سهم 85 درصدی اقتصاد دانش بنیان برسیم، برنامه های عملیاتی در حوزه اقتصاد مقاومتی وجود دارد اما در اجرا دچار مشکل هستیم.
گفتنی است نشست هم اندیشی استادان دانشگاه بجنورد دوشنبه هر هفته برگزار می شود.