وزیر علوم در آیین دیپلماتیک نوروز ۱۴۰۰؛

همه باید تلاش کنیم تا محبت را در عالم بگسترانیم

۲۶ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۱:۴۱ کد : ۶۰۸۶۲ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۸۹۳
دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، در آیین دیپلماتیک نوروز ۱۴۰۰ با بیان اینکه ما پیام را از طبیعت می‌گیریم، گفت: همه بایدتلاش کنیم تا محبت را در عالم بگسترانیم چون این روزها وقتی اطراف مان را نگاه می‌کنیم،‌ بی‌مهری‌ها طبیعت را هم آشفته کرده است.
همه باید تلاش کنیم تا محبت را در عالم بگسترانیم

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از کمیسیون ملی یونسکو در ایران، این آیین عصر (دوشنبه) با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، دکتر محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه، دکتر حجت الله ایوبی دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو درایران، دکتر سرور بختی رییس موسسه فرهنگی اکو، دکتر علی اصغر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی و جمعی از سفرا، اهالی فرهنگ و هنر و رسانه در محوطه باز ساختمان وزارت امور خارجه برگزار شد.
دکتر غلامی در مراسم دیپلماتیک نوروز ۱۴۰۰ با بیان اینکه ما بهانه‌های زیادی برای در کنار هم زیستن داریم، اظهار داشت: شاعران ما همه برای تغییر و تحول عالم، مبنا را بر تغییر و تحول طبیعت گذاشته‌اند. اینکه انسان‌ها از این پیام شاد می‌شوند و شادی‌ها را با هم به اشتراک می‌گذارند، یک برداشت خوب است.
وی افزود: وقتی این هدیه را با هم به اشتراک می‌گذاریم لذت زیستن چند برابر می‌شود. پس باید امیدوارم نو شدن روزها به نو شدن ذهن انسان‌ها و همراه شدن آن‌ها هم تأثیر بگذارد و شاهد باشیم که فرزندان ما و نسل‌های آینده در نشست‌های دوستانه، نو شدن‌ها را به هم تبریک بگویند.

*هیچ ابرقدرتی جز «خدا» در جهان نیست
سپس محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه بیان کرد: نوروز جشن فرهنگی، جشن طبیعت، جشن خالی کردن قلب‌ها از هر کینه، جشن نو شدن سال و قرن است. نوروزی که امروز آن را نه‌تنها در شبه‌قاره جشن می‌گیرند بلکه در جای‌جای جهان هرکه با فردوسی و سعدی آشناست، این روز را جشن می‌گیرد.
دکتر ظریف ادامه داد: سرمای کرونا، سرمای تحریم و… امروز در آستانه زوال است. امروز کرونا به همت دانشمندان و به یاری خدا در حال ریشه‌کن شدن است. در سال گذشته باید یک درس از کرونا گرفته باشیم، آن درس این است که دنیا یک ابرقدرت دارد و آن ذات باری‌تعالی است. ابرقدرتی در جهان نیست، آن‌هایی که صدای قدرت نظامی و تبلیغاتی‌شان گوش فلک را کر کرده بود، در برابر ویروسی کوچک زانو زدند.
وی افزود: بعد از یک سال تحمل این درد و رنج باید بپذیریم همه ما به هم پیوسته‌ایم، باید بپذیریم آینده ما از یکدیگر جدا نیست و باید شادی‌ها را تقسیم و در شادی و غم یکدیگر شریک باشیم. باید بدانیم که پیشرفت در کنار عقب‌ماندگی، غنا در کنار فقر، ناامنی در کنار امنیت، قابل جمع نیست و ارزش‌های انسانی به هم پیوسته است. جهانی شدن به معنای جدایی‌ناپذیری همه ماست.
دکتر ظریف در پایان گفت: ما نوروز و آغاز بهار را هرسال به عنوان آغازی نو برای خودمان جشن می‌گیریم. از خدا بخواهیم زندگی و قلب‌های ما را نو کند، کینه را بزداید و به ما بیاموزد در یک کشتی نشسته‌ایم. این درد مشترک باید به همه ما آموخته باشد که نمی‌توانیم در ناامنی یکدیگر، امنیت داشته باشیم. باید این نگرش‌های پوسیده را کنار بگذاریم. ما قرنی را پشت سر گذاشته‌ایم که از جنگ تا احتکار واکسن داشت. امیدوارم وارد قرنی شویم که همکاری و عشق و دوستی به همراه داشته باشد. برای همه آرزوی روزهای خوب دارم.
در ادامه این مراسم مدعوین از نمایشگاه تمبرهای کشورهای نوروزی بازدید کردند و سپس از تمبر نوروز با حضور حاضران رونمایی شد.
برپایی سفره های کشورهای نوروزی (افغانستان، ترکمنستان، هند، ارمنستان، پاکستان و آذربایجان) و بازنمایی آیین های کشورها و اقوام نوروزی، اجرای خوان های نوروزی (هفت سین، بلوچ، کرد، ترکمن، آذری، خراسان و قشقایی)، اجرای آیین هایی همچون تکم چی، اسب چوبی، نوروزخوانی، حاجی فیروز، کرد، بلوچ و ترکمن، پرده خوانی نوروز، اجرای موسیقی عاشیقی توسط استاد شهبازی از دیگر بخش‌های این مراسم بود.
در این مراسم همچنین نشان عالی نوروز کمیسیون ملی یونسکو درایران به دکتر سید احمد محیط طباطبایی رییس ایکوم و رییس کمیسیون حافظه جهانی اهدا شد.
همچنین دیپلم افتخار کمیسیون ملی یونسکو درایران به شاه منصور شاه میرزا کارشناس فرهنگی تاجیکستان در موسسه فرهنگی اکو اهدا شد.
همچنین برنامه ویدئومپینگ نوروز توسط کمیسیون ملی یونسکو در ایران به کارگردانی امیررضا سالاری، روی عمارت قزاقخانه، واقع در میدان مشق برگزار و نمادهای فرهنگی ۱۲ کشور عضو کنوانسیون جهانی نوروز، ثبت شده در سازمان یونسکو، به نمایش گذاشته شد.
گفتنی است در پایان این مراسم دکتر سرور بختی رئیس اکو به بیان سخنانی درباره نوروز پرداخت.
ل.م ۵۴/ ر.ب ۴۵

کلید واژه ها: وزیر علوم


( ۱ )