برگزاری نشست منطقه ای بین المللی موسسه مطالعات آسیای مرکزی (ایکاس) و همایش بین المللی جاده ابریشم دردانشگاه فردوسی مشهد

۲۶ مهر ۱۳۹۵ | ۱۲:۴۴ کد : ۶۰۸۵ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۵۷
نشست منطقه ای موسسه بین المللی مطالعات آسیای مرکزی (ایکاس) و همایش بین المللی جاده ابریشم دردانشگاه فردوسی مشهد برگزارشد. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد د...
نشست منطقه ای موسسه  بین المللی مطالعات آسیای مرکزی (ایکاس) و همایش بین المللی جاده ابریشم دردانشگاه فردوسی مشهد برگزارشد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، دکترمحمد کافی رئیس دانشگاه فردوسی مشهد دراین مراسم گفت: جاده ابریشم، میراث کهن  نیاکان ما درطول هزاران سال دوستی و تبادل کالای بازرگانی است که در کنار بازرگانی، پیام آور نیکی ها، ابداع ها و اختراع ها و به مشارکت گذاشتن تجربیات ملل پیشرفته دنیا بوده است و زمانی که امپراتوری های بزرگ به دنبال کشف راز ابریشم بودند ملت های ایران، چین، کره و کشورهای آسیای مرکزی تجربیات خود را به خوبی با هم مبادله می کردند.
وی افزود: امروز در قرن بیست و یکم ضرورت ها ایجاب می کند که دوباره به گذشته برگردیم و دراین بین به نظر می رسد که نقش دانشگاه ها و موسسات علمی در احیای جاده ابریشم به شکل مدرن آن بسیار پررنگ است که دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان یکی از بزرگ ترین مراکز علمی واقع در مسیر این جاده و یکی از قدیمی ترین دانشگاه های ایران آماده است نقش تاریخی خود را دراین زمینه ایفا کند و برگزاری همایش بین المللی جاده ابریشم یکی از اولین گام ها در تحقق این امر مهم است.
دکترکافی ادامه داد: بررسی موشکافانه رویدادهای مربوط به جاده ابریشم و ارائه راهکارهای سازنده در چنین همایش هایی موجب روشن شدن راه برای دست اندرکاران و برنامه ریزان کشورهای مختلف خواهد بود و دانشگاه فردوسی مشهد آمادگی دارد از پایان نامه ها و پژوهش های مرتبط با جاده ابریشم و همچنین مشترکات ایران و کشورهای آسیای مرکزی حمایت کند.
رئیس دانشگاه فردوسی مشهد درپایان به این نکته اشاره کرد که جاده ابریشم باید به معنای واقعی آن در قرن بیست و یکم پیوند دهنده ملت هایی باشد که درمسیر این جاده قرار گرفته اند و خراسانی که در جاده ابریشم ترسیم شده است خراسان بزرگی است که بسیاری از کشورهای امروز عضو آن بوده اند.
مرتضوی شهردار مشهد نیز دراین همایش گفت: درحال حاضر، مهم ترین خاستگاه کشورها فارغ از مباحث سیاسی، اقتصاد زیر بنای توسعه است و از منظر دین اسلام جایگاه ویژهای دارد و در احادیث به آن اشاره شده است.
شهردار مشهد  اعلام کرد: ارتباط کشورهای آسیای مرکزی فصل مهمی در توسعه همه جانبه این کشورها ایجاد می کند.
مرتضوی ضمن امیدواری به برگزاری چنین نشست هایی گفت: امیدواریم بتوانیم با پیوند منطقی بین کشورها به توسعه متوازن دست پیدا کنیم و این نشست‌ها به  اتحاد و انسجام دانش‌پژوهان و انتشار تالیفات مناسب دراین حوزه کمک کند.
دکتر ایمان پور عضو هیئت علمی گروه تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد و دبیرعلمی این نشست نیز گفت: موسسه بین المللی مطالعات آسیای مرکزی (ایکاس) یکی از موسسات زیرمجموعه سازمان یونسکو است که به منظور همکاری های علمی، فرهنگی حوزه جاده ابریشم درسال 1995 تشکیل شد و از زمان تشکیل این موسسه هر سال نمایندگانی با جایگاه علمی در یکی از کشورهای عضو گرد هم می آیند تا درباره همکاری های علمی، فرهنگی کشورهای عضو و اهمیت جایگاه جاده ابریشم به عنوان یکی از پروژه های مطالعاتی سازمان یونسکو، بحث و گفت و گو کنند.
وی افزود: دراین نشست دو روزه، پژوهشگران و دانشمندانی از کشورهای چین، کره جنوبی، ازبکستان، قزاقستان، قرقیزستان، پاکستان، آذربایجان، روسیه، ترکیه و عمان و پژوهشگرانی از دانشگاه های ایران حضور دارند.
دکترایمان پور گفت: درهجدهمین اجلاس علمی این موسسه که سال گذشته در کره جنوبی برگزارشد، دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان بزرگ ترین دانشگاه شرق کشور آمادگی خود را برای میزبانی نوزدهمین جلسه علمی شورای ایکاس و همایش جاده ابریشم اعلام کرد که برگزاری همایش بین المللی جاده ابریشم به منظور بررسی قابلیت های فرهنگی، تمدنی ایران در شکل گیری و احیای تعاملات جاده ابریشم و چشم انداز آینده به همین منظور برگزارشده است .
وی  افزود: 40 مقاله به دبیرخانه این همایش ارسال شده که در مرحله اول 37 چکیده از مقالات به دو زبان انگلیسی و فارسی ترجمه و چاپ شد، اما به دلیل محدویت زمانی فقط از 30نفر برای ارائه سخنرانی دعوت به عمل آمد که ازاین تعداد 15 نفر از پژوهشگران داخلی و 15 نفر از پژوهشگران خارجی هستند.
گفتنی است برگزاری نشست بین المللی موسسه مطالعات آسیای مرکزی (ایکاس) و همایش بین المللی جاده ابریشم با همکاری مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امورخارجه، شهرداری مشهد و مرکز پژوهش های شورای اسلامی مشهد دردانشگاه فردوسی مشهد شد.