در دیدار دکتر سالار آملی با سفیر سوریه در ایران مطرح شد؛

عزم ایران و سوریه بر توسعه همکاری‌های علمی و پژوهشی مشترک

۲۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۷:۳۱ کد : ۶۰۸۴۳ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۱۶۶۰
در دیدار رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و سفیر سوریه در ایران، دو طرف بر اهمیت همکاری‌های علمی ، پژوهشی و ضرورت توسعه و تقویت آن بین دو کشور تاکید کردند.
عزم ایران و سوریه بر توسعه همکاری‌های علمی و پژوهشی مشترک

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسین سالار آملی، رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی در دیدار با شفیق دیوب، سفیر جمهوری عربی سوریه در تهران اظهار داشت: با عنایت به تحولات میدانی در سوریه و لزوم بازنگری چارچوب همکاری‌های علمی میان دو کشور، وزارت علوم متن پیش‌نویس تفاهم‌نامه‌ای را پیشنهاد کرده است که امیدواریم با حضور وزیر آموزش عالی سوریه، شاهد امضای این تفاهم‌نامه در تهران باشیم.
رئیس مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی افزود: آمادگی داریم تا حصول توافق میان دو طرف، هیئت کارشناسی، مذاکرات مقدماتی درباره یادداشت تفاهم را پی‌گیری کنند.
وی با اعلام آمادگی وزارت علوم برای میزبانی وزیر آموزش عالی سوریه و هیئتی از روسای دانشگاه‌های سوریه خاطرنشان کرد: آماده هستیم از وزیر آموزش عالی سوریه برای سفر به ایران در نیمه اول خردادماه ۱۴۰۰ دعوت کنیم تا ضمن بازدید از مراکز علمی و پژوهشی ایران و دیدار با مقامات علمی و فناوری کشور، نشست همکاری‌های دانشگاهی دو کشور را نیز برگزار کنیم.
شفیق دیوب، سفیر سوریه در تهران نیز در این دیدار گفت: خیلی خوشحال هستم که نظرات شفاف و اجرایی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری را در این دیدار دریافت کردم. وزیر آموزش عالی سوریه نیز مشتاقانه منتظر سفر به جمهوری اسلامی ایران است تا با امضای سند همکاری میان دو کشور، مسیر همکاری.ها را تقویت کند.
وی همچنین از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری جمهوری اسلامی ایران برای سفر به سوریه دعوت کردند.
گفتنی است در این دیداردو طرف توافق کردند تا هیئتی کارشناسی متشکل از مسئولان سفارت و مرکز همکاری‌های علمی بین‌المللی، متن پیش‌نویس یادداشت تفاهم همکاری را بررسی و نهایی کنند. توافق برای تاسیس پژوهشگاه مشترک و راه‌اندازی دوره‌های مشترک آموزشی میان دانشگاه‌های دو کشور از جمله محورهای مهمی بود که در این نشست مطرح و بررسی شد.
ل.م ۵۴/ ر.ب ۴۵