ثبت اختراع بین المللی دو طرح علمی تحقیقاتی محققان دانشگاه کاشان در مرکز ثبت اختراعات آمریکا

۲۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۳:۰۰ کد : ۶۰۸۳۳ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۸۲۴
دو طرح تحقیقاتی دکترجواد صفایی قمی عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان به همراه دانش آموخته دکترای این دانشگاه منصوره نادری در مرکز ثبت اختراعات آمریکا به چاپ رسید.
ثبت اختراع بین المللی دو طرح علمی تحقیقاتی محققان دانشگاه کاشان در مرکز ثبت اختراعات آمریکا

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه کاشان، دکتر صفایی قمی تهیه داروی ترک اعتیاد را یکی از این طرح ها عنوان کرد و گفت: این دارو با نام لومتادون یک ماده مخدر سنتزی است که به عنوان داروی ضد درد استفاده می شود و برای دردهایی متوسط تا شدید به کار می رود. این ترکیب، یک و نیم تا دو برابر قوی تر از متادون (مخلوط راسمیک آن) می باشد. همچنین برای درمان اعتیاد به مواد مخدر بویژه هروئین نیز استفاده می شود.
وی دیگر طرح تحقیقاتی را حلال مورد نیاز در پالایشگاه ذکر و اظهار داشت :۲-(۲- آمینو اتوکسی) اتانول در واقع یک حلال آمینی همه‌کاره می‌باشد. در صنعت نفت در قسمت تصفیه گاز برای حذف هیدروژن سولفید، کربن دی‌اکسید و کربونیل سولفیدها به کار می‌رود. همچنین به‌عنوان یک حلال منتخب برای بازیابی ترکیب های آروماتیک از جریان های نفتی در صنعت نفت نیز استفاده می‌شود.
دکتر صفایی گفت: این ترکیب برای تهیه عامل‌های مرطوب‌کننده، تثبت کننده‌های فوم و امولسیفایرها و غیره نیز کاربرد دارد. روش‌های سنتز متنوعی با استفاده از کاتالیزگرهای همگن و ناهمگن مختلف، تحت شرایط گوناگون گزارش شده است که از معایب آنها انجام واکنش در شرایط سخت و خطرآفرین دما و فشار بالا و تولید محصول های جانبی می باشد که باعث کاهش راندمان می شود.
عضو هیات علمی دانشگاه کاشان با اشاره به اینکه این طرح ها می تواند مورد استفاده داخلی قرار گیرد خاطر نشان کرد: خیرین ارجمند می توانند از این طرح ها حمایت و سرمایه گذاری کنند.
گفتنی است نتیجه این پژوهش ها، در مرکز ثبت اختراع آمریکا با شماره ها US2020/0277250A1. و US2021/0040029 A1 به چاپ رسیده است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: کاشان