به میزبانی دانشگاه کردستان؛

وبینار بین‌المللی واکاوی ابعاد و تاثیرات حقوقی کرونا برگزار شد

۲۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۲:۰۹ کد : ۶۰۸۳۲ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۶۲۸
وبینار بین المللی « واکاوی ابعاد و تاثیرات حقوقی کرونا» توسط دانشگاه کردستان و با حضور اساتیدی از ایران و کردستان عراق برگزار شد.
وبینار بین‌المللی واکاوی ابعاد و تاثیرات حقوقی کرونا برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه کردستان، دکترکیومرث کرمی در وبینار بین المللی واکاوی ابعاد و تاثیرات حقوقی کرونا که به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: بحث کرونا و تاثیرات آن در جامعه بر کسی پوشیده نیست و ما این را از زاویه دید دانشگاه مورد بررسی قرار می‌دهیم.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه کردستان با اشاره به تاثیرات کرونا بر آموزش و پژوهش دانشگاه‌ها، تصریح کرد: متاسفانه کرونا دانشگاه‌ها را به تعطیلی کشاند و ما به ناچار مجبور به آموزش مجازی شدیم و بی‌شک کیفیت آموزش مجازی کم‌تر از آموزش حضوری و فیزیکی است.
وی در ادامه نیز به اثرات مثبت آموزش مجازی در دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: امروزه ما می‌توانیم به کمک بستر فضای مجازی از دانش اساتید، فرهیختگان و بزرگان کشوری و بین المللی استفاده کنیم.
دکتر کرمی گفت: پژوهش‌های میدانی و آزمایشگاهی ما که نیازمند حضور پژوهشگران و محققان داشت و همچنین پروژ‌ه‌های دانشگاهی در سطح ملی و بین المللی با مشکل مواجه شد.
معاون پژوهش و فناوری دانشگاه کردستان افزود: جایگزینی آزمایشگاه‌های الکترونیکی به جای آزمایشگاه‌های فیزیکی، شرکت آنلاین علاقمندان در همایش‌ها بدون مشکلات و هزینه‌های رفت و آمد و شرکت در کارگاه‌های کاربردی ملی و جهانی از جمله این تاثیرات مثبت در سطح آموزش و پژوهش بود.
وی خاطر نشان کرد: در خارج از محیط دانشگاه نیز کرونا اثرات منفی خود را بر زندگی مردم و مناسبات اجتماعی به جا گذاشته است و امیدواریم با بررسی اثرات این ویروس بر زندگی اجتماعی مردم بتوانیم در آینده چراغ راهی را برای مدیریت هر چه صحیح‌تر اوضاع روشن کنیم.
در ادامه این همایش دکترنسیرن مصفا، رئیس انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد اظهار داشت: از سال گذشته ظهور و شیوع ویروس کرونا و پیامدهای آن شرایط را در عرصه جهانی دگرگون کرده است و نگرانی در باره عواقب بهداشتی و آثار اقتصادی، اجتماعی و سیاسی را برای جهانیان به ارمغان آورده است.
وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد براساس شواهد در دسترس، دوران جدیدی از زیست بشری آغاز شده و به باور همگان یکی از مقاطع تاریخی و متفاوت در حیاط انسانی ما در حال شکل‌گیری است.
دکتر مصفا بیان کرد: این همایش در راستای توجه علمی به یکی از دغدغه های مهم در این زمینه یعنی ابعاد و تثیرات کرونا تخصیص دارد و دانشگاه کردستان با داشتن راهبردی مناسب و منطبق با ارزش های مورد احترام جامعه بشری که همانا رعایت کرامت انسانی و عنایت به اهمیت فزاینده ساحت علم و عالم و دستاوردهای علمی و مسئولیت اجتماعی است، در این موضوع پیشگام شده است و جای تقدیر دارد.
رئیس انجمن ایرانی مطالعات سازمان ملل متحد خاطر نشان کرد: متاسفانه با وجود پیشرفت های بسیار هنوز به درستی نتوانسته ایم این ویروس را شناسایی کنیم.
وی با اشاره به اهمیت بررسی فجایع انسانی، افزود: برگزاری این سمینار در ایام فاجعه حلبچه فرصت دیگری برای احترام به درگذشتگان تاریخ جامعه بشری است که چندین هزار انسان با حمله ناجوانمردانه و با سلاحی مرگ‌بار جان خود را از دست دادند و تعداد بیشماری نیز از عواقب آن رنج می‌برند و تاکنون نیز از منظر حقوقی کاری برای آن انجام نشده است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: کردستان