طراحی و ساخت سیستم شتابدهنده هوازدگی توسط محققان دانشگاه صنعتی شاهرود

۲۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۱:۳۸ کد : ۶۰۸۲۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۷۶۴
محققان یکی از شرکت‌های دانش بنیان مستقر در مرکز رشد و فناوری‌های نوین دانشگاه صنعتی شاهرود موفق به طراحی و ساخت "سیستم شتابدهنده هوازدگی" شدند.
طراحی و ساخت سیستم شتابدهنده هوازدگی توسط محققان دانشگاه  صنعتی شاهرود

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه صنعتی شاهرود، دکترحمید هراتی زاده مدیرعامل شرکت دانش بنیان نانو شرق ابزار توس (نانوشات) مستقر در مرکز رشد و فناوری‌های نوین دانشگاه صنعتی شاهرود در خصوص معرفی «سیستم شتابدهنده هوازدگی» گفت: درخصوص معرفی دستاورد مدنظر با عنوان سیستم شتابدهنده هوازدگی«Accelerated Weathering System» باید اشاره کنم که، هرساله بخشی از تولید ناخالص ملی کشورها صرف تعمیر و نگهداری سیستم ها و تجهیزاتی می شود که اگر کارایی، استحکام و طول عمر بیش تری در برابر عوامل طبیعی و فرآیندهای به وجود آمده ناشی از آن (مانند خوردگی) داشتند بسیاری از هزینه های ذکر شده عملاً حذف می شدند.
وی افزود: با توجه به این موضوع اهمیت تولید مواد با کیفیت و مقاوم، با ماندگاری بالا و ضرورت انجام فرآیندهای استاندارد سازی و کنترل کیفی، نیاز به بازسازی و یا شبیه سازی پدیده های محیطی دارد و به همین دلیل به شکل گسترده ای از سیستم های شبیه ساز در انجام امور پژوهشی و کنترل کیفی و یا استاندارد سازی محصولات صنعتی استفاده می شود.
این محقق درباره هدف از انجام فرآیندهای شبیه سازی این دستاورد اظهار داشت: منظور از فرآیندهای شبیه سازی، بازسازی و ایجاد شرایط خاص محیطی به کمک دستگاه ها و تجهیزاتی است که هدف از آن، مطالعه رفتار و خصوصیات مواد، قطعات و ابزارهایی است که بصورت طبیعی امکان فراهم آوردن آنها میسر نیست (مانند تست قطعات هواپیما در شرایط دمایی و فشاری خاصی که هواپیما در عمل هنگام پرواز با آن مواجه است) و یا یکسان سازی شرایط تست هایی که برای استاندارد سازی ضروری است.
دکترهراتی زاده درخصوص سیستم های شبیه ساز شرایط جوی موردنیاز تاکنون از کشورهای خارجی خریداری شده است؟ گفت: بله، سیستم های شبیه ساز شرایط جوی مورد نیاز سازمان ها و صنایع کشور، تاکنون از شرکت های خارجی خریداری می شدند که در حال حاضر بسیاری از سازمان ها و صنایع، بدلیل شرایط خاص کشور و عدم پشتیبانی فنی شرکت های خارجی از تجهیزاتی که قبلاً از آنها خریداری شده است، برای تامین قطعات، تعمیرات و یا خرید تجهیزات جدید شبیه ساز هوازدگی مصنوعی، دچار مشکلات جدی شدند.
وی در راستای بومی سازی این قبیل محصولات چه اقدامی صورت گرفته است؟ افزود: دلایل ذکر شده در بالا، شرکت دانش بنیان نانو شرق ابزار توس (نانو شات) را به سمت بومی سازی و توسعه تکنولوژی ساخت سیستم های شبیه ساز شرایط جوی در کشور از طریق طراحی و ساخت دستگاه «سیستم شتابدهنده هوازدگی» سوق داده است. در همین راستا و با توجه به تجربیات و تخصص پژوهشگران تیم فنی و R&D این شرکت، بویژه در زمینه طراحی و ساخت سیستم های تحقیقاتی و صنعتی مشابه مانند شبیه سازهای خورشیدی و سیستم های کنترل اتمسفری، طراحی و ساخت «سیستم شتابدهنده هوازدگی» جهت انجام تست های لازم به استناد استاندارد ۱۲۲۹۲ سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران انجام شد.
مدیرعامل شرکت دانش بنیان نانو شرق ابزار توس (نانوشات) درخصوص حوزه کاربرد و بازار هدف این دستگاه اشاره کرد و گفت: علاوه بر کاربردهای این سیستم در مراکز پژوهشی و آزمایشگاه های استاندارد، در بسیاری از مراکز صنعتی جهت انجام تست های کنترل کیفی از دستگاه های شتابدهنده هوازدگی استفاده می شود. برای مثال جهت استاندارد سازی و کنترل کیفی در مواردی چون قطعات بخش بیرونی خودرو که در معرض تابش آفتاب و شرایط محیطی هستند مثل لاستیک، رنگ بدنه، پوشش های صندلی و داشبورد، ظروف بسته بندی و بطری های نوشابه، آبمیوه و آب معدنی در صنایع غذایی، بسیاری از محصولات صنایع لاستیکی، پلاستیکی و پلیمری که در فضای بیرونی و در معرض تابش آفتاب و شرایط جوی قرار دارند (مانند اسباب بازی هاو تجهیزات تفریحی پارک ها، چمن مصنوعی، روکش کابل های برق و صدها محصول دیگر)، مصالح به‌کار رفته در نمای بیرون ساختمانها مانند پنجره های UPVC و پوشش های نما، تجهیزات نظامی و هوا فضا مانند قطعات هواپیما و تجهیزاتی که زمان طولانی در شرایط جوی خاص مانند فشار کم، یخ زدگی و طوفان قرار دارند و صنایع رنگ و پوشش به ویژه محصولاتی که در شرایط جوی خاص مورد استفاده قرار می گیرند، کارآیی دارد.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: صنعتی شاهرود