کاوش تپه پوستچی توسط تیم باستان‌شناسی دانشگاه هنر شیراز

۲۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۸:۵۵ کد : ۶۰۸۱۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۴۷۱
دکتر رزمجو مشاور استاندار فارس و هماهنگ‌کننده امور فناوری از سایت کاوش تپه پوستچی که توسط تیم باستان‌شناسی دانشگاه هنر شیراز صورت می‌گیرد، بازدید کرد.
کاوش تپه پوستچی توسط تیم باستان‌شناسی دانشگاه هنر شیراز

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علو به نقل از دانشگاه هنر شیراز، در این بازدید که مکان در حال کاوش توسط تیم باستان‌شناسی دانشگاه هنر شیراز در حال بررسی و کاوش می‌باشد دکترعرب رئیس تیم باستان‌شناسی ضمن ارائه گزارشی از این کاوش گفت: این کاوش مرحله چهارم از این تپه باستانی است که با همکاری ادارات همچون میراث فرهنگی، شهرداری و دانشگاه هنر شیراز در حال انجام می‌باشد. کشف ابزار کار- اسکلت در این مرحله ما را به جزئیات جدیدتری امیدوار کرده است.
وی افزود: امیدواریم پس از کاوش، بررسی و مطالعات این ابزار‌آلات و بقایا چگونه زیستن در آن دوره‌های به‌خصوص را به ما نشان دهد.
دکتر رزمجو مشاور استاندار نیز گفت: جای بسی تعجب و شگفتی است که در دل شهر شیراز ضمن اینکه چنین تپه باستانی و جایگاهی وجود داشته که به مدد و علم اعضای تیم باستان‌شناسی دانشگاه هنر این کشف محقق شود. جایی که کمتر به فکر انسان خطور پیدا کند.
وی افزود: این کشف می‌تواند غیر از اینکه نوعی تمدن دیگر را به نمایش بگذارد می‌تواند به عنوان یک سایت پژوهشی، علمی و گردشگری مد نظر قرار گیرد جایی که هزینه چندانی نخواهد داشت.
دکتر سرداری از اعضای تیم کاوش نیز بیان داشت: در اینجا به چند لایه دوره باستانی رسیده‌ایم که دیواره‌های آن حکایت از چگونگی سیر تاریخی در این مکان هستیم از جمله چیدمان این قسمت به نظر می رسد که خانه های اولیه این مکان و چیزی همانند چاله آتش، ابزار آلات دیواره‌های خانه می تواند ما را به دوره ای بسیار با قدمت برساند.
هماهنگ‌کننده امور پژوهش و فناوری فارس، در پایان به این نکته اشاره کرد که کاوش‌های امثال تپه پوستچی که به همت باستان‌شناسان بومی صورت می‌گیرد مستلزم همکاری بیشتر و حمایت بیشتر دستگاه‌های متولی در استان است که امیدواریم با چنین کاوش‌هایی رونقی به جامعه علمی و پژوهشی داده شود که بحث گردشگری را نیز خود به خود تقویت می‌نماید.
گفتنی است فصل چهارم کاوش به مدت ۴۵ روز توسط گروه باستان شناسی دانشگاه هنر شیراز انجام خواهد گرفت.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: هنر شیراز


( ۱ )