توسط فناوران پارک علم و فناوری گلستان صورت گرفت؛

غرس نهال‌های بارور شده فندق و بلوط به قارچ ترافل در استان گلستان

۲۵ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۸:۴۷ کد : ۶۰۸۱۶ دستاوردهای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری
تعداد بازدید:۷۰۹
به مناسبت هفته منابع طبیعی، آئین کاشت نهال‌های بارور شده فندق و بلوط به قارچ ترافل توسط یکی از شرکت‌های دانش‌محور مستقر در پارک علم و فناوری گلستان برگزار شد.
غرس نهال‌های بارور شده فندق و بلوط به قارچ ترافل در استان گلستان

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از پارک علم و فناوری گلستان، در این مراسم که با حضور رئیس پارک علم و فناوری گلستان، رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گلستان، مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان و جمعی از محققان بخش کشاورزی برگزار شد، به رسم یادبود چند اصله نهال فندق و بلوط بارور شده با قارچ‌های هم‌زیست ترافل غرس شد.
این مراسم در مجموعه باغ گیاه‌شناسی مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گلستان و به همت واحد فناور پایدار سرزمین هیرکان استرآباد عضو مرکز رشد کشاورزی پارک علم و فناوری گلستان برگزار شد.
قارچ ترافل که در زبان محلی به نام دُنبَلان مشهور است، نوعی قارچ خوراکی گران‌قیمت و کمیاب است که به طور معمول در بهار و تابستان رشد می‌کند.
ترافل انواع مختلفی دارد و در گونه‌های مختلف به رنگ‌های قرمز تیره، خاکستری، سفید، بنفش و سیاه یافت می‌شود که در دشت‌های مراوه‌تپه و گلیداغ گلستان اغلب قارچ ترافل قهوه‌ای آن هم در مقطع کوتاهی از فصل بهار جمع‌آوری می‌شود.
علاوه‌بر آن، قارچ ترافل سیاه در مناطق جنگلی دارای پوشش گیاهی انجیلی، بلوط و ولیک رشد می‌کند که جنگل‌های شمال از گیلان تا گلستان رویشگاه آن است که برداشت آن از اسفندماه آغاز شده و تا شهریور ادامه می یابد.
همچنین محدوده زیستگاهی ترافل در حوزه شرق گلستان به ویژه گالیکش است هر چند در مناطقی از مینودشت، علی آباد کتول و گرگان نیز رویش این قارچ گزارش شده است.
برداشت بی‌رویه و غیراصولی قارچ ترافل به دلیل قیمت بالای آن به معضلی برای مناطق جنگلی استان تبدیل شده است.
گفتنی است از این قارچ در صنایع داروسازی، تولید روغن‌های معطر، صنایع غذایی و رستوران‌ها استفاده می شود و به سبب کمیاب بودن، متقاضیان برای خرید آن بهای گزافی پرداخت می کنند که قیمت بالای ترافل جوامع پیرامون این زیستگاه‌ها را وادار به هجمه و دست‌اندازی به این ثروت الهی کرده است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: پارک علم و فناوری گلستان


( ۲ )