دکتر شریفی در نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها تأکید کرد:

لزوم تسهیل و جلوگیری از تمرکزگرایی در تدوین مقررات پژوهشی

۲۳ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۵:۰۱ کد : ۶۰۷۶۴ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۶۸۶
دکتر محسن شریفی، مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: ساماندهی در حوزه همایش‌های ملی و انتشار نشریات و تسهیل‌گرایی در آیین‌نامه‌ها و مقررات پژوهشی و جلوگیری از تمرکزگرایی در تدوین مقررات از وظایف مهمی است که به معاونت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها و موسسات پژوهشی کشور واگذار شده است.
لزوم تسهیل و جلوگیری از تمرکزگرایی در تدوین مقررات پژوهشی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر شریفی در نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور که امروز (شنبه) با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در محل سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، درخصوص تولید علم نافع اظهار داشت: باید سعی کنیم در بحث تولید علم مراقب افت‌هایی که در مسیر علم‌آموزی وجود دارد، باشیم. در این خصوص کارگروه‌های اخلاق پژوهشی تشکیل شده است و آئین‌نامه اجرایی آن نیز ابلاغ شده است.
وی افزود: در بحث نشریات علمی فعالیت‌های مهمی انجام گرفته و لیست نشریات نامعتبر چاپ شده و کارگاه‌های ماهانه جهت پیشگیری از انتشار نشریات نامعتبر برگزار شده است زیرا نشریات علمی چرخه علم و فناوری کشور هستند و باید متحول شوند و به سمت الگو ای جهانی حرکت کنند. در این راستا تعاملاتی با هیئت‌های ممیزه انجام شد و رتبه‌بندی‌ها مشخص گردید به گونه‌ای که رتبه‌بندی‌های سال ۱۳۹۸ انجام شد و رتبه‌بندی سال ۱۳۹۹ نیز در حال انجام است.
مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم بیان کرد: بحث ساماندهی واحدهای پژوهشی و مؤسسات پژوهشی کشور نیز به خود دانشگاه‌ها واگذار شده است و بر اساس آئین‌نامه هیئت‌های امنا، آئین‌نامه پسادکتری و دستیار دکتری اجرایی گردید و اجرای آن به معاونت‌های پژوهشی دانشگاه‌ها واگذار شد. همچنین آئین‌نامه فرصت مطالعاتی نیز بازنگری و آئین‌نامه گرنت پژوهشی نیز تنظیم گردید و برای آن اعتباری در نظر گرفته شد.
دکتر شریفی در پایان خاطرنشان کرد: سامانه علم‌سنجی به شکلی در دانشگاه‌ها وجود داشت ولی سامانه جامع و کامل علم‌سنجی را طراحی و در اختیار کلیه دانشگاه‌ها و مراکز علمی قرار دادیم. در بحث پایان‌نامه‌ها نیز مقرر گردید که ثبت پایان‌نامه‌ها حتماً در ایرانداک صورت گیرد و بر اساس آئین‌نامه ارتقاء در بحث برگزاری همایش‌ها مقرر شد که فقط همایش‌های معتبر از جهت ISC در دانشگاه برگزار شود و مدیریت تحصیلات تکمیلی‌ها به معاونت‌های پژوهشی محول شده است.
س. س ۵۱ / ل. م ۵۴/ ر. ب ۴۵