دکتر سیف در نشست معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها:

اجرای طرح تحول و مهارت‌افزایی با توانمندی در حال انجام است

۲۳ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۴:۴۶ کد : ۶۰۷۶۲ اخبار ستادی
تعداد بازدید:۵۲۳
دکتر محمد سعید سیف، مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت : طرح تحول که از سال پیش ابلاغ شده بود در ۷۱ دانشگاه در حال اجرا است و امیدواریم در سال ۱۴۰۰ نیز مسیر طرح تحول و مهارت‌افزایی و توانمندسازی دانشگاه‌ها به قوت خود انجام شود.
اجرای طرح تحول و مهارت‌افزایی با توانمندی در حال انجام است

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر سیف در نشست مجازی معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی کشور که امروز (شنبه) با حضور دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در محل سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، اظهار داشت: طرح مهارت‌افزایی مطابق با آخرین آمار شش هزار دوره بوده که به طور متوسط در هر دانشگاه حدود ۹۰ دوره برگزار شده و ۲۰۰ هزار نفر در این دوره‌ها شرکت کرده‌اند.
به گفته مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، مراکز هدایت شغلی برای ساماندهی بحث‌های کارآموزی، کاریابی و کارورزی در ۳۹ دانشگاه ایجاد شده است.
وی تصریح کرد: ۲۹۶ امریه ارتباط با جامعه و صنعت در سطح دانشگاه‌ها مشغول به کار هستند و امیدواریم این روند همچنان ادامه داشته باشد. همچنین در بخش فرصت‌های مطالعاتی در سال ۱۳۹۹، تعداد ۱۱۴ نفر از این فرصت‌ها استفاده کردند و این امر به ابزار مناسبی برای شناخت دو طرفه صنعت و دانشگاه از هم تبدیل شده است.
دکتر سیف در ادامه افزود: مزیت‌های استانی و ماموریت‌گرایی جزو بحث‌های اساسی است که در این راستا در سال ۱۳۹۹ حدود ۳۰ طرح در دانشگاه‌ها تعریف شد که مرتبط با استعدادهای محلی هر استان بوده و جای رشد بسیار دارد و در بحث تقدیر از دانشمندان برتر که امسال برای اولین بار در هفته پژوهش و فناوری برگزار شد، توانست الگوی بسیار خوبی باشد و حدود ۲۵ شاخص برای آنالیز آماری هر دانشگاه تعریف گردید که بتوانند دانشگاه خود را از هر لحاظ مورد ارزیابی قرار داده و جایگاه دانشگاه مشخص شود.
وی با بیان اینکه سامانه «ساجد» برای امر گزارش‌دهی‌ها فعال شده است که هم در سایت وزارت علوم و هم سایت دانشگاه‌ها قابل بهره‌برداری است افزود: تاکنون حدود ۲۰ دانشگاه این سامانه را نصب کرده‌اند و امیدواریم در سال ۱۴۰۰ همه دانشگاه‌ها درخصوص نصب آن اقدام کنند. همچنین در مورد پذیرش دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری مقرر شد تا متناسب با قراردادهای جامعه و صنعت و دانشگاه پذیرش‌ها انجام شود و دانشگاه‌های معین نیز در مدیریت استانی نقش موثر و فعالی را بازی کنند.
مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم در خاتمه خاطرنشان کرد: در مورد بازنگری دروس نیز هماهنگی‌های لازم انجام شد تا مدیران ارتباط با صنعت در این بازنگری‌ها حضور داشته باشند و برای کارآموزی‌ها هم شیوه نامه‌های مورد نیاز ابلاغ شده است.
س.س ۵۱/ ل.م ۵۴/ ر.ب ۴۵


( ۱ )