با همکاری دانشگاه جیرفت؛

نخستین همایش ملی کشاورزی و سلامت برگزار شد

۲۳ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۲:۱۴ کد : ۶۰۷۵۷ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۲۳۱
اولین همایش ملی کشاورزی و سلامت به منظور ارائه آخرین دستاوردهای علمی محققان در حوزه‌های کشاورزی و سلامت، با همکاری مشترک دانشگاه جیرفت و دانشگاه علوم پزشکی جیرفت به صورت مجازی برگزار شد.
نخستین همایش ملی کشاورزی و سلامت برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه جیرفت، دکتر مرتضی مختاری رئیس دانشگاه جیرفت گفت: این همایش زمینه‌ای را ایجاد کرد که محققان و اندیشمندان در این حوزه ایده‌های خود را مطرح و عملی کنند.
دکتر مختاری از راه اندازی آزمایشگاه تایید سلامت محصولات کشاورزی خبر داد و تصریح کرد: این آزمایشگاه به زودی با کسب مجوزهای سازمان غذا و دارو، محیط زیست و سایر نهادهای ذیربط راه اندازی می‌شود.
وی افزود: با راه اندازی این آزمایشگاه، تایید سلامت محصولات کشاورزی جنوب کرمان در همین منطقه انجام می‌شود.
دکتر مختاری افزود: برگزاری همایش ملی کشاورزی و سلامت نشان از عزم راسخ دانشگاه‌ها در این حوزه است و باید با تلاش همه دستگاه‌های اجرایی به سمت کشاورزی نویین حرکت کنیم.
رئیس دانشگاه جیرفت ادامه داد: امروز دنیا از محصولات سالم و ارگانیک استقبال خوبی می‌کند و لذا باید با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی و کشاورزان پیشرو این مهم را در دستور کار قرار دهیم تا بتوانیم در بازارهای دنیا حضوری فعال داشته باشیم.
دکتراصغر مکارم رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی جیرفت، برگزاری این همایش را گامی مهم در بخش کشاورزی منطقه جنوب کرمان دانست و بر استمرار برگزاری این همایش در سال‌های آینده تاکید کرد.
وی با بیان اینکه منطقه جنوب کرمان سالانه بیش از پنج میلیون تن انواع محصولات زراعی و باغی تولید می‌کند، اظهار داشت: این منطقه یک سوم پهناورترین استان کشور را به خود اختصاص داده که به یکی از قطب‌های مهم کشاورزی کشور تبدیل شده است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جیرفت، کشاورزی و سلامت را یکی از نیازهای ملموس جامعه برشمرد و گفت: این همایش ملی فرصتی برای معرفی ظرفیت‌های کشاورزی و تایید سلامت محصولات تولیدی منطقه جنوب کرمان است.
وی برگزاری همایش ملی کشاورزی و سلامت را آغازی برای مشارکت دانشگاه‌های علوم پزشکی و دانشگاه جیرفت به موضوع کشاورزی منطقه جنوب کرمان دانست و بر مشارکت بیشتر محققان در بخش کشاورزی تاکید کرد.
دکترمکارم با بیان اینکه سلامت مردم در گرو تولید محصولات سالم است، اظهارداشت: همایش ملی و کشاورزی فرصتی برای ایجاد تایید سلامت محصولات کشاورزی این منطقه است.
وی هزینه در بخش علمی و تحقیق را نوعی سرمایه گذاری دانست و گفت: تحقیقات و نگاه علمی نقش مهمی در ارتقا جایگاه کشاورزی دارد.
ابوذر عطاپور وزیری فرماندار جیرفت از صادرات یک میلیون تن انواع محصولات کشاورزی صادراتی از گمرک این منطقه خبر داد و گفت: دولت با ایجاد زیرساخت‌های کشاورزی زمینه صادرات محصولات کشاورزی را فراهم کرده است.
وی افزود: اولویت امروز بخش کشاورزی تولید محصولات با کیفیت است و کشاورزان با برندسازی و کیفیت گرایی زمینه معرفی ظرفیت‌های کشاورزی منطقه جنوب کرمان را فراهم کنند و همایش ملی کشاورزی و سلامت فرصتی برای بخش کشاورزی منطقه جنوب کرمان است.
همچنین همایش ملی کشاورزی و سلامت در ۱۸ محور علمی برنامه‌ریزی شد.
گفتنی است فناوری‌های نوین در تولید محصولات کشاورزی سالم، بهداشت محیط در فعالیت‌های مرتبط با کشاورزی، پدافند غیر عامل در کشاورزی و سلامت، مدیریت پسماندهای کشاورزی، سلامت شغلی نیروهای انسانی شاغل در بخش کشاورزی و سلامت و امنیت غذایی و استانداردسازی محصولات کشاورزی و صنایع غذایی از جمله محورهای مهم این همایش است.
ل. س ۴۲/ ل. م ۵۴

کلید واژه ها: جیرفت