به میزبانی دانشگاه ایلام؛

کنفرانس بین‌المللی پیامدهای جهانی کرونا برگزار شد

۲۳ اسفند ۱۳۹۹ | ۰۹:۵۰ کد : ۶۰۷۵۰ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۹۷
کنفرانس بین‌المللی پیامدهای جهانی کرونا با حضور دکتر علی‌اکبری رئیس دانشگاه ایلام و اساتید و صاحب‌نظران داخلی و خارجی به‌صورت حضوری و مجازی به میزبانی دانشگاه ایلام برگزار شد.
کنفرانس بین‌المللی پیامدهای جهانی کرونا برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه ایلام، این کنفرانس بین‌المللی با حضور دکتر علی‌اکبری رئیس دانشگاه ایلام، دکتر احمد فوزی اسماعیل رئیس دانشگاه utm مالزی، دکتر محمت زلکا رئیس دانشگاه اسکودار ترکیه، دکتر داتو جعفر شری سفیر مالزی در ترکیه و دبیرکل گروه دی ۸، دکتر مهدیزاده معاون پژوهش و فناوری دانشگاه، دکترشیرخانی معاون فرهنگی و اجتماعی، دکتریاری رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی و دبیر کنفرانس، دکترباقری مشاور رئیس و مدیر دفتر حقوقی دانشگاه و معاون دبیر کنفرانس، دکتر رستمی مدیر امور پژوهش و فناوری، جمعی از اساتید دانشگاه، دکتر کمرالزمان رئیس موسسه تحقیقاتی دانشکده تمدن اسلامی دانشگاهUTM ، مدیران، روسای دانشکده‌ها و اساتید دانشگاهUTM و محققان، نویسندگان و علاقه مندانی در سراسر جهان در محل سالن فرزانگان دانشگاه ایلام برگزار گردید.
در ابتدای این مراسم دکتر علی‌اکبری به تاریخچه و وضعیت کنونی دانشگاه اشاره کرد و گفت: دانشگاه ایلام در سال ۱۹۷۶ تاسیس شد و در حال حاضر دانشگاهی بین‌المللی و دارای ۸ دانشکده و آموزشکده، ۴۰ گروه آموزشی و دو موسسه تحقیقاتی است، که بیش از ۲۲۰ عضو هیأت علمی تمام وقت و ۲۰۰ استاد مدعو در آن مشغول تدریس می‌باشند.
وی افزود: ۷۵۰۰ دانشجو، که از این تعداد ۵۰۰ تن دانشجوی بین‌المللی هستند در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاه ایلام مشغول تحصیل هستند.
دکتر علی‌اکبری یادآور شد: دانشگاه ایلام به دنبال روابط دوجانبه و چند جانبه با همتایان تحقیقاتی و آموزشی در سراسر جهان می‌باشد و در این راستا هم‌اکنون با ۱۴ دانشگاه از جمله سه دانشگاه از کشور مالزی، تفاهم نامه همکاری آموزشی و پژوهشی امضاء کرده است.
وی با اشاره به روابط خوب دانشگاه ایلام با دانشگاه‌های خاور دور خاطرنشان کرد: در سال ۲۰۱۹، دانشگاه ایلام و دانشگاه UTM مالزی همکاری متقابل را برای تحقیقات و امور دانشگاهی برنامه ریزی کرده‌اند و کنفرانس حاضر نتیجه این ابتکار است.
رئیس دانشگاه ایلام گفت: باتوجه به تجربه قبلی هردو دانشگاه در سازماندهی و اداره کنفرانس‌های ملی و بین‌المللی و با توجه به همکاری قبلی با دو دانشگاه ترکیه و با بهره‌مندی از همکاری آکادمی تمدن اسلامی، تیم همکاری بین‌المللی واقعی و چند جانبه شکل گرفت.

*التزام به رسالت اجتماعی؛ یکی از تعهدات دانشگاه ایلام
وی التزام به رسالت اجتماعی را یکی از تعهدات دانشگاه ایلام عنوان کرد و افزود: برای ایفای مسئولیت اجتماعی دانشگاه، تصمیم گرفتیم شرایط مناسبی را برای دانشمندان، محققان و صاحب‌نظران در اقصی نقاط جهان فراهم کنیم، تا نظرات و یافته‌های خود را برای رفع غم و اندوه بشر به اشتراک بگذارند و به همین جهت عنوان کنفرانس، «بررسی پیامدهای جهانی کرونا» قرار گرفت، برای اینکه کرونا یکی بیماری همه‌گیر است، که کل جهان را با خطر و چالش جدی مواجه کرده و زندگی روزمره مردم را هم تحت تأثیر قرار داده است.
رئیس دانشگاه ایلام در ادامه به تأثیرات مختلف کووید -۱۹ در سطح جهان اشاره کرد و گفت: بیماری کرونا، جهان را در تمام زمینه‌ها تحت تأثیر قرار داده و همچنان هم در حال اثرگذاری است و این واقعیتی است که ما هرگز به آن فکر نکرده بودیم. به واقع کرونا هیچ منطقه‌ای را بی‌تاثیر نگذاشت و با توجه به پیامدهای مختلفی که به همراه داشت، به تعبیری می‌توان آن را رنسانس قرن حاضر با تأثیری بیش از انتظار عنوان کرد، اما با وجود تأثیرات مضر و مرگبار آن؛ می‌توان برای مقابله با موارد مشابه در آینده تجربه اندوزی نمود.
وی در ادامه افزود: کووید -۱۹ ما را به تلفیق نگرانی‌های محلی و جهانی رهنمون می‌کند، برای اینکه این بیماری فراگیر روشن ساخت، که حتی اگر به موضوعات محلی اهمیت دهیم، لازم است در یک چهارچوب جهانی عمل کنیم.
رئیس دانشگاه ایلام اضافه کرد: ما از همه‌گیری و فراگیری کووید ۱۹، فهمیدیم که یک مورد بیماری در کشور چین می‌تواند سرنوشت تمام مردم دنیا را تحت تأثیر قرار دهد و ایمنی ما نتیجه رعایت پروتکل‌های بهداشتی توسط سایر شهروندان در نقاط مختلف جهان خواهد بود.
رئیس دانشگاه ایلام باور علماء و شاعران ایرانی در طول تاریخ که الهام‌بخش فضیلت و انسانیت بوده‌اند، را «جهان‌محور» عنوان کرد و اظهار داشت: سعدی، شاعر بزرگ ایرانی قرن سیزدهم میلادی، با اشعار نابی که دارد، باوری فرامرزی را درباره درد و رنج مشترک انسان‌ها ارائه نموده است و معتقد است آرامش ما نمی‌تواند جدای از سلامت و آرامش دیگران در نقاط مختلف جهان باشد.
دکتر علی‌اکبری در ادامه به تأثیرپذیری آموزش عالی کشورها از کووید ۱۹ اشاره کرد و بیان داشت: این بیماری مربیان و مسئولان دانشگاه‌ها را وادار کرد تا آموزش مجازی، آنلاین و از راه‌دور را جایگزینی قابل اعتماد برای آموزش حضوری بدانند و لذا نیاز به ایجاد زیرساخت‌ها، برای آموزش آنلاین غیرقابل انکار است و آموزش دنیای پساکرونا به هیچ وجه نمی‌تواند اهمیت تلفیق آموزش مجازی و حضوری را نادیده بگیرد.
رئیس دانشگاه ایلام با بیان اینکه محققان رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی از سراسر جهان در برگزاری این کنفرانس مشارکت دارند، گفت: بر خود لازم می‌دانم مراتب سپاسگزاری خود را از محققان و پژوهشگران گرامی از قاره‌های آسیا، آفریقا و اروپا که با بهره‌گیری از امکانات آنلاین، بیش از ۱۰۰ مقاله را در این کنفرانس به اشتراک گذاشته‌اند اعلام بدارم و یادآور شوم که مشارکت و ارائه سخنرانی‌های علمی آنها، این کنفرانس را به یک تلاش علمی موفق جهانی تبدیل کرده است.
دکتر علی‌اکبری با بیان اینکه دانشگاه ایلام خود را مدیون تعدادی از مدیران آموزش عالی و گروه‌های تحقیقاتی و پژوهشی در سازماندهی و اداره این رویداد بزرگ علمی و تحقیقاتی می‌داند، اظهار کرد: همچنین برخود لازم می‌دانم از پروفسور احمد فوزی اسماعیل رییس دانشگاه UTM، پروفسور مومن شاهین رییس دانشگاه نامیک کمال، پروفسور محمت زلکا رییس دانشگاه اسکودار و پروفسور دکتر زیداتون رییس دانشکده علوم اجتماعی و انسانی دانشگاه UTM، برای توجه و واکنش مثبت و سریع آنها به این خطر جهانی و پاسخ مثبت آنها به این فعالیت تحقیقاتی جهانی قدردانی کنم. برای اینکه این عزیزان سخاوتمندانه از پیشنهاد دانشگاه ایلام استقبال کرده و بطور مقتضی اقدامات لازم را برای سازماندهی این کنفرانس مشترک انجام دادند.
رئیس دانشگاه ایلام گفت: بر خود لازم می‌دانم مراتب قدردانی و تشکر خود را از دکتر نصرالحسام بن نور محمد رییس آکادمی تمدن اسلامی مالزی، پروفسور کاماروز امان یوسف رییس گروه تحقیقات تمدن غرب آسیا و دکتر منصوره ابراهیمی مدیر کمیته کاری کنفرانس را ابراز نمایم.
دکتر علی اکبری در پایان سخنان خود با دعوت از حاضران و شرکت کنندگان کنفرانس برای حضور در دانشگاه ایلام به‌عنوان استاد مدعو یا دانشجوی دکترا، تأکید کرد: ما به دنبال توسعه و تقویت روابط بین‌المللی در همه زمینه‌های همکاری دانشگاهی هستیم.

گفتنی است در ادامه این مراسم دکتر سید احمد رضا خضری عضو هیئت علمی دانشگاه تهران، دکترعباس احمدوند عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی، دکتر حاجی ادریس، دکترعارف صالح و دکتر انصار از کشور مالزی و دکتر ترحان و دکتر ارگور از کشور ترکیه به‌عنوان سخنرانان کلیدی کنفرانس مطالب مورد نظر خود را ارائه دادند.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: دانشگاه ایلام