رئیس موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی:

پرداختن به مقوله مسئولیت اجتماعی و توسعه ارتباط دانشگاه با جامعه، در جندی‌شاپور دیده می‌شود

۲۰ اسفند ۱۳۹۹ | ۲۲:۰۲ کد : ۶۰۷۱۶ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۴۱۴
رئیس موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی با اشاره به اینکه نظام آموزش عالی کنونی با الهام از تمدن پرافتخار گذشته، باید همچنان در سطح بین‌المللی درخشش داشته باشد، گفت: پرداختن به مقوله مسئولیت اجتماعی و توسعه ارتباط دانشگاه با جامعه، از مسایل مهمی بوده است که در جندی‌شاپور کهن دیده می‌شود.
پرداختن به مقوله مسئولیت اجتماعی و توسعه ارتباط دانشگاه با جامعه، در جندی‌شاپور دیده می‌شود

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر حسین میرزایی در سومین کنگره بین‌المللی جندی‌شاپور گفت: مفتخر هستیم در سرزمینی که در آن زندگی می‌کنیم، بیش از ۱۷ سده قبل دانشگاه گندی شاپوری وجود داشته که محل اصلی تعامل، گفتگو و اندیشه ورزی و اولین دانشگاه جهان بوده است. دانشگاهی که در مفهوم دقیق خود دانشگاه بوده و در آن همه رشته‌های تحصیلی به خصوص الهیات، علوم کشاورزی، نجوم و حتی پزشکی وجود داشته است.
وی افزود: علاوه بر این، به دلیل وضعیت تمدنی که در آن زمان در سرزمینی که دانشگاه جندی شاپور در آن واقع شده و سیستم های پیچیده‌ای که در محیط زندگی اجتماعی و سیستم‌های فنی که در آن دوره بوده است، همیشه رشته های فنی مهندسی هم در این دانشگاه وجود داشته است. هر چند در شواهد و روایت‌های موجود به علم طب اشاره شده، اما رشته‌های دیگری نیز وجود داشته است.
دکتر میرزایی ادامه داد: از جمله ویژگی‌های دیگردانشگاه جندی شاپور وجود سطوح و مدارج مختلف بوده که یک ویژگی خاص و منحصر به فردی است که در این دانشگاه از سطوح اولیه یعنی آموزش‌های نیمه حرفه‌ای در مدارس تا آموزش‌های وابسته به دانشگاه صورت می‌گرفت. از ویژگی‌های دیگری که برای دانشگاه جندی شاپور برشمرده می شود و حیرت‌آور است، بین‌المللی بودن آن است. دانشگاهی که در آن هندو، بودایی، مصری و رومی حضور داشتند. کسانی در سرزمین‌های خود دچار مشکل می شدند، هجرت می‌کردند و در دانشگاه جندی‌شاپور به عنوان استاد خدمت می‌کردند و از این حیث هم ویژگی برجسته‌ای است که حدود هزار و هفتصد و پنجاه سال پیش چنین ویژگی به معنای دقیق کلمه دانشگاه بوده است.
رئیس موسسه مطالعات فرهنگی و اجتماعی افزود: این مرکز نه فقط دانشگاه، بلکه دانشگاه جامع و بین‌المللی بوده که در رشته‌های مختلف در آن تدریس و تحصیل می‌شد و این نشان‌دهنده هم سطح بالای دانش است و هم نشان‌دهنده سطح فراگیری و بین‌المللی بودن آن است.
دکتر میرزایی تصریح کرد: در دانشگاه جندی شاپور، مقوله مسئولیت اجتماعی دانشگاه در ارتباطی که با جامعه و سیاست زمان خود دارد به معنای کامل خود دیده می‌شود و در توسعه دانش و فناوری با آن رفت و آمدهایی که وجود داشته است، کاملاً مشهود است. این دانشگاه دانشگاهی دولتی بوده و از طرف دیگر هم یک دانشگاه نظام‌ساز بوده است و در جایگاه ویژه‌ای قرار دارد. اینکه قریب به هزار و ۸۰۰ سال پیش ما در چنین وضعیتی قرار داشتیم یعنی اینکه این کار شدنی بوده و این کار در سابقه تمدنی ما صورت گرفته است. اما سطحی که در ۱۷۵۰ سال پیش بودیم امروز باید به مراتب در ده‌ها برابر بالاتر از آن باشیم. باید بتوانیم سیستم دانشگاهی خود را در ساحت‌های مختلف از کارکردهایی که در مسئولیت اجتماعی، جامعه و مسئولیتی که در قبال شیوه‌های خردورزی سیاسی و آنچه در ساحت نظام‌سازی تلقی می‌شود و آنچه که در ساحت بین‌المللی وجود دارد، توجه کنیم.
وی اظهار داشت: اعتقاد دارم گام‌های بلندتر از آنچه که از گذشته تاکنون برداشتیم، باید بتوانیم برای نظام آموزش عالی‌مان برداریم. هرچند این را به جرات می‌توان گفت که نظام آموزش عالی ایران در زمان کنونی جزو پر افتخارترین‌هاست اما همچنان این مسیر، مسیری است که نیاز به تلاش جدی‌تر، سیاستگذاری‌های بالاتر و حمایت‌های ویژه‌تر دارد تا بتواند در آن جایگاه رفیع خود و در جایگاه تمدنی خود قرار گیرد.
دکتر میرزایی تصریح کرد: در ساحت بین‌المللی نیز باید درخششی باشد که بار دیگر باعث افتخار سرزمین ما باشد. این دانشگاه بود که موجب افتخار ما بود و همچنان باید به عنوان یک میراث فرهنگی و معنوی آن را حفظ کنیم.
س.ر ۶۲/ ل.م ۵۴/ ر.ب ۴۵