دکترغفاری در سومین کنگره بین‌المللی جندی شاپور عنوان کرد:

لزوم برگزاری کنگره بین‌المللی جندی شاپور برای تقویت حافظه و ذخیره معرفت تاریخی نسل جدید

۲۰ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۱:۵۲ کد : ۶۰۶۸۱ اخبار برگزیده اخبار ستادی سرخط خبرها
تعداد بازدید:۵۲۹
دکتر غلامرضا غفاری، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه مایه مباهات است که ایران کهن بنا به تأیید و ثبت سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد(یونسکو) میراث‌دار نهاد علم و دانشگاه است، گفت: داشتن چنین سرمایه و دارایی نمادینی که ظرفیت و سرمایه تاریخی ایران را نزد جهانیان در مقیاس بین‌المللی و ملی، قدرو وسعت بیشتری بخشیده است؛ به صورت خاص برای جامعه علمی کشور و به صورت عام برای جامعه و کشور ایران هویت آفرین است.
لزوم برگزاری کنگره بین‌المللی جندی شاپور برای تقویت حافظه و ذخیره معرفت تاریخی نسل جدید

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم، دکتر غفاری امروز (چهارشنبه) در سومین کنگره بین‌المللی جندی شاپور که در سالن شهدای جهاد علمی این وزارت برگزار شد، اظهارداشت: برگزاری چنین کنگره‌هایی جدای از بازکاوی و بازخوانی تاریخ و سنت‌های نیکوی تجربه شده که برای تقویت حافظه و ذخیره معرفت تاریخی نسل جدید و ایجاد دلبستگی، اتصال و پیوند تاریخی امری ضروری و حیاتی است، همچنین فرصت مغتنمی است جهت واکاوی و کنکاش این دغدغه و پرسش کلیدی تاریخ و جامعه‌شناسی نظام معرفت و نهاد و سازمان علم در باب چرایی و چگونگی انقطاع نظام معرفت و نهاد و سازمان علم و فراز و فرودهای حاصل شده در درازنای تاریخ ایران. بی گمان نه پاسخ بلکه پاسخ‌های حاصل شده هم برای اصحاب معرفت و علم و نیز سیاست‌گزاران و کارگزاران درون و بیرون نهاد علم و مشخصاً دانشگاه هادی و راهگشا خواهد بود.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، خاطرنشان کرد: از این بابت فقط در حوزه جامعه شناسی علم به عنوان یکی از شاخه‌هایی که نسبت به پرسش مطرح شده دغدغه و ورود دارد شاهد پارادایم‌ها و رویکردهای چندگانه‌ای هستیم که هرکدام در چارچوب خود و از زاویه‌ای نکات آموزنده‌ای دارند.

وی در ادامه افزود: بنا به رأی و نظر عالمان این عرصه، رشد و بالندگی نهاد علم و نیز فرسایش و افول آن را نمی‌توان به مجموعه عوامل درونی و داخلی نهاد علم و یا مجموعه عوامل بیرونی و خارج که محیط و شرایط بیرونی نهاد علم را تشکیل می‌دهند، تقلیل و تحویل داد.

دکتر غفاری گفت: ممکن است و روا است که در باب نقطه‌های شروع رشد و افول یکی از آنها را برگزید، لیکن در ادامه نیاز به نگاهی فرایندی، هم زاینده و دیالکتیک گونه‌ای است که با نگاهی منظومه‌ای داد و ستد و بده بستان‌ها، رفاقت و سازگاری، تایید و مقبولیت بخشی متقابل و یا کم‌توجهی، بی‌اعتنایی، شک و تردید، قهر، طرد و ستیز و از مشروعیت و مقبولیت انداختن همراه باشد.

وی افزود: بر این مبنا در این منظومه و اکوسیستم، شاهد نوعی در هم تنیدگی و به تعبیری نوی سایبرنتیک بین نظام و نهاد علم با نظام و نهاد دین، سیاست، اقتصاد و اجتماعی می‌شویم.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم عنوان کرد: ظهور و افول‌ها را در نسبت نهاد دانشگاه با دیگر زیرنظام‌هایی که در محیط دانشگاه وجود دارند و دانشگاه محاط در آنها است، باید دید و این امر با افزایش تطور و پیچیده‌تر شدن جوامع، قوت بیشتری هم پیدا کرده است و بی‌سبب نیست که در نسل جدید دانشگاه از دانشگاه اجتماعی سخن گفته می‌شود.

دکتر غفاری در پایان گفت: مساعی اصحاب خرد و اندیشه در بازکاوی و اثبات چنین گذشته و دستاوردی جای بسی سپاس و قدردانی دارد و عزیزان و بزرگوانی که همت و تلاش خود را در طی برگزاری سه دوره کنگره بین‌المللی جندی شاپور صرف کرده اند بویژه اهتمام مجددانه جناب دکتر عصاری رئیس دانشگاه صنعتی جندی شاپور دزفول ستودنی است.

ل.م ۵۴ / ‏ر. ب ۴۵ ‌‌‌‌‌

کلید واژه ها: معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم