با هدف توسعه همکاری‌های آموزشی و پژوهشی صورت گرفت؛

انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه علم و صنعت ایران و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح

۲۰ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۱:۴۶ کد : ۶۰۶۷۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۶۱
دانشگاه علم و صنعت ایران و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، با هدف توسعه همکاری و تعاملات اجرایی، علمی، آموزشی و پژوهشی و بهره‌مندی از امکانات و توانمندی‌‎های علمی، سرمایه انسانی، فنی، اطلاعاتی، تجربه و تخصص طرفین تفاهم‌نامه همکاری امضاء کردند.
انعقاد تفاهم‌نامه همکاری دانشگاه علم و صنعت ایران و سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه علم و صنعت ایران، امیر سرتیپ دوم دکترمجید فخری رییس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح ضمن بازدید از مرکز تحقیقات فضایی دانشگاه علم و صنعت ایران در نشستی با دکتر ذاکری رئیس این دانشگاه حضور یافت و تفاهم‌نامه همکاری به امضای طرفین رسید.
دکتر ذاکری ضمن تسلیت سالروز شهادت امام هفتم شیعیان شرایط دانشگاه در زیست بوم جدید آن را تبیین و گام های بزرگ دانشگاه در جهت حمایت و تحقق فعالیت های فناورانه را معرفی کرد.
وی با اشاره به راه اندازی سه مرکز نوآوری جدید در سال جاری در دانشگاه علم و صنعت ایران، در خصوص اجرای چند پروژه موفق فناورانه با حمایت صندوق خطرپذیر دانشگاه توضیح داد و تاکید کرد: زیست بوم جدید دانشگاه، کمک خواهد کرد مسائل، مشکلات و مباحث سازمان های اجرایی در صنایع مختلف برای مجموعه های دانشگاهی شناخته شود و تعاملات خوبی برای رفع آن شکل گیرد.
رییس دانشگاه علم وصنعت ایران با اشاره به طرح ماموریت های تقاضامحور برای دانشگاه تصریح کرد: همکاران ما در اجرای این ماموریت هابه صورت شبکه ای عمل کرده و از توانمندی و تجربیات همه دستگاه های مرتبط با موضوع در قالب انعقاد تفاهم نامه همکاری، استفاده می کنند.
در ادامه امیر سرتیپ دوم دکتر فخری با تشکر از دانشگاه علم و صنعت ایران برای تدارک این نشست و تسلیت شهادت امام موسی کاظم (ع) و تبریک پیشاپیش مبعث رسول (ص)، گفت: سازمان جغرافیایی برای تحلیل داده‌های بزرگ خود به دنبال راه حل های جدید است.
وی با اشاره به دریافت روزانه تصاویر هوایی بسیار از طریق پهبادها در سراسر کشور گفت: و ما اگر نتوانیم داده ها را درست ذخیره و پردازش کنیم، گویی کاری انجام نداده ایم.
رییس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح با اظهار شگفتی از ارایه گزارش دکتر شریعت در خصوص توانمندی های تحلیل داده های دانشگاه گفت: ما با چند شرکت خصوصی درباره ایستگاه GNSS همفکری داریم و خوشحال می شویم با دانشگاه در این زمینه هم افزایی داشته باشیم چرا که دقت این ایستگاه ها بسیار مهم است.
امیر سرتیپ دوم دکتر فخری با اشاره به اینکه تنها دو سه کشور در جهان نرم افزار تحلیل GNSS را دارند ابراز امیدواری کرد به عنوان چهارمین کشور بتوانیم این نرم افزار را تولید کنیم.
وی همچنین ساخت ماهواره سنجش از راه دور را از دیگر زمینه های همکاری مشترک با دانشگاه اعلام کرد و افزود: ما در زمینه پتانسیل علمی و زیرساخت در مقایسه با کشورهای پیشرفته دنیا هیچ کم و کسری در کشور نداریم ولی در سطح کاربرد و عملی کردن آن در مراحل ابتدایی هستیم و علیرغم همه این توانمندی ها، هنوز نتوانسته ایم آنها را در سبد خدماتی که مشکلات کشور را حل می کند، پیاده سازی کنیم.
امیر سرتیپ دوم دکتر فخری ابراز امیدواری کرد برگزاری این نشست، آغاز یک کار بزرگ برای کاربردی کردن بسیاری از علومی باشد که بنیه علمی آن به طور جدی در کشور وجود دارد.
در پایان این نشست، قرارداد همکاری فی توسط دکتر ذاکری رییس دانشگاه علم و صنعت ایران و امیر سرتیپ دوم دکتر فخری رییس سازمان جغرافیایی به امضاء رسید.
مطابق این تفاهم‌نامه، همکاری علمی و پژوهشی در زمینه علوم ژئوماتیک، اطلاعات مکانی و علوم زمین و همکاری در تهیه اطلس‌های زیست محیطی و نقشه های موضوعی بر اساس توان علمی، همکاری در اشتراک داده های موجود در دانشگاه در زمینه اطلاعات مکانی به منظور تولید نقشه های مرتبط با مقیاس مناسب و همکاری در اجرا و پیاده سازی طرح ملی ایستگاه های دائمی GNSS با استفاده از زیرساخت ابنیه و ساختمان دانشگاه در قالب قرارداد جداگانه از تعهدات دانشگاه است.
گفتنی است سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح، یکی از سازمان‌های وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح می باشد که برای دست‌یابی دقیق و سریع به اطلاعات مکانی کشور ایجاد شده‌است. انجام فعالیت‌‌های مختلف در ارتباط با ایجاد سیستم اطلاعات جغرافیایی، سنجش از دور و طراحی و اجرای عملیات هیدروگرافی؛ طراحی، اجرا و نظارت بر عملیات ژئودزی ماهواره ای و کلاسیک و انجام عملیات تفسیر تصاویر هوایی و ماهواره ای، پردازش، طبقه ‌بندی و گویا نمودن، از جمله وظایف سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح کشور است.
ل.س ۴۲/ ل.م ۵۴

کلید واژه ها: علم و صنعت ایران