برگزاری نشست علوم انسانی دیجیتال در سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها

۳۱ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۴:۲۰ کد : ۶۰۵۸ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۰۹۰
«نقش علوم انسانی دیجیتال در پیشرفت علم»   با حضور استادان دانشگاه، محققان و پژوهشگران در سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها (سمت) بررسی شد.به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکت...
برگزاری نشست علوم انسانی دیجیتال در سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها
«نقش علوم انسانی دیجیتال در پیشرفت علم»   با حضور استادان دانشگاه، محققان و پژوهشگران در سازمان مطالعه و تدوین کتب علوم انسانی دانشگاه ها (سمت) بررسی شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر صداقت پیام در این نشست که توسط مرکز تحقیق و توسعه علوم انسانی «سمت» برگزار شد، نخست به بررسی ویژگی های معرفت‌شناختی علوم انسانی دیجیتال پرداخت و گفت: علوم انسانی دیجیتال به دنبال دستیابی به دانش الگوریتمی چندرسانه‌ای و جمع سیار است و نمونه آن «ویکی‌پدیا» است که هرکدام از مخاطبان می‌توانند بر محتوای آن اثرگذار باشند. با این ابزار توزیع، شبکه‌ دانش به وجود می‌آید، نه توزیع از بالا به پایین مانند چیزی که در آموزش دانشگاهی شاهد آن هستیم.
وی در ادامه افزود: ضرباهنگ زمانی متفاوت، از ویژگی های دیگر ورود ابزار دیجیتال به عرصه علم است  یعنی اخبار و اطلاعات در بازه زمانی کوتاهی پخش می‌شود و عمر کوتاهی دارد. اما درباره اینکه ما را به درک سطحی‌تر یا عمیق‌تری می‌رساند، موضوعی است که باید مورد پژوهش قرار گیرد. نگاه علوم انسانی دیجیتال به جهان، نگاه کوانتومی است. دانش، تبدیل به توزیع احتمالات شده و عدم قطعیت در آن به وجود آمده است. اینکه چه اندازه در دستیابی به پارادایم خود موفق خواهد بود، مسئله‌ای است که گذر زمان مشخص می‌کند.
وی در ادامه به معرفی برخی از ابزارهای علوم انسانی دیجیتال و بررسی تحول معرفت‌شناختی حاصل از ورود این ابزارها به زندگی بشر پرداخت و گفت: مدافعان علوم انسانی دیجیتال معتقدند که این ابزار به زندگی ما شکل می‌دهند و بررسی همه‌جانبه یک پدیده یا موضوع با کمک این ابزارها، می‌تواند نگاه متفاوتی به ما بدهد که بر اساس آن می‌توانیم بگوییم ابزار، تولیدکننده نظریه می‌شوند و در نتیجه معرفت برآمده از این ابزار، معرفت جامع‌تری خواهد بود.
دکتر صداقت پیام افزود: رسانه بر محتوایی که عرضه می‌کند، اثر دارد و فضای دیجیتال امکان ساختن ابزارهای جدیدی را به ما می‌دهد و با از میان برداشتن فضای هرمی می‌تواند بر معرفت‌شناسی ما اثرگذار باشد.
وی در پایان پس از بررسی مطالعه موردی الهیات و علوم رفتاری در این زمینه، به عنوان سخنران جلسه پاسخگوی بحث ها و پرسش های مخاطبان بود.