به میزبانی دانشگاه کردستان برگزار شد؛

همایش بین‌المللی گروه زبان و ادبیات عربی

۱۷ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۴:۳۱ کد : ۶۰۵۷۹ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۳۶۷
همایش بین المللی گروه زبان و ادبیات عربی، با محوریت قرآن کریم و زبان عربی، در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه ۲۰ و ۲۱ اسفندماه سال ۱۳۹۹ بصورت مجازی و در بستر سامانه اسکای روم (https://meet.uok.ac.ir/ch/arabic.lit) برگزار می شود.
همایش بین‌المللی گروه زبان و ادبیات عربی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه کردستان، همایش بین‌المللی گروه زبان و ادبیات عربی با عنوان “المؤتمر الدولی الافتراضی للقرآن الکریم واللغة العربیة (الدراسات اللغویة والأدبیة) ”، در روزهای چهارشنبه ۲۰ و پنجشنبه ۲۱ اسفند ۱۳۹۹ در سامانه اسکای روم و با مشارکت ۴ دانشگاه خارجی برگزار خواهد شد.
شرکت کنندگان در این همایش، دانشگاه‌های مالایا و یونیزا از مالزی، و دانشگاه‌های راپرین و سوران از اقلیم کردستان عراق، خواهند بود.
استقبال دوست داران قرآن کریم و زبان عربی، از این همایش چه در داخل و چه در خارج مرزها بی نظیر بوده و بر اساس آمار، تعداد ۱۴۴ مقاله به دبیرخانه همایش ارسال شده که از این تعداد ۱۲۵ مورد، پذیرفته شده و تعداد ۱۹ مقاله نیز شرایط لازم پذیرش را احراز ننموده است.
همچنین از مجموع مقالات ارسالی به دبیرخانه، ۶۸ مقاله توسط استادان دانشگاه‌های خارج و ۷۶ مقاله توسط استادان و پژوهشگران داخلی نگارش شده است.
در ضمن تنوعی از کشورهای اسلامی در این همایش وجود دارد به طوری که نویسندگانی از کشورهای عربستان، لبنان، مصر، مالزی، الجزائر، مغرب، سودان، عراق، لیبی، سوریه، آذربایجان و فلسطین در همایش به چشم می‌خورند. ۸۳ مقاله به صورت تک نفره و ۶۱ مقاله هم به شکل همکاری تعدادی از پژوهشگران نگارش یافته است. سهم خانم‌ها در کتابت مقالات ۶۰ مورد است که از این تعداد ۳۸ مقاله صرفاً توسط خانم‌ها نگارش یافته و در ۲۲ مقاله دیگر، به طور مشترک با آقایان حضور دارند.
در خصوص برگزاری این همایش و جهت انجام تمهیدات لازم، پیشتر جلساتی بصورت آنلاین، با دانشگاه‌های فوق الذکر در تاریخ‌های ۶ مرداد (مالایا)، ۸ مهر (راپرین)، ۱۰ مهر (سوران)، و ۱۷ مهر (یونیزا) برگزار شد.
گفتنی است اعضای کمیته علمی این همایش ترکیبی از استادان داخل و خارج است که حدود ۳۵ نفر از آنان را اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های داخل و ۳۲ نفر را اعضای هیئت علمی دانشگاه‌های خارج، تشکیل می‌دهد.
ل. س ۴۲/ ر. ب ۴۵

کلید واژه ها: کردستان


( ۱ )