به همت شورای مدیریت سبز وزارت عتف برگزار شد؛

گرامیداشت روز درختکاری با کاشت نهال در محوطه ستاد وزارت علوم

۱۶ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۵:۲۲ کد : ۶۰۵۴۵ اخبار برگزیده اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۸۴
آئین گرامیداشت روز درختکاری، به همت شورای مدیریت سبز وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با کاشت نهال در محوطه ستاد این وزارت برگزار شد.
گرامیداشت روز درختکاری با کاشت نهال در محوطه ستاد وزارت علوم

به گزارش اداره‌کل روابط عمومی وزارت علوم، در این مراسم که به همت شورای مدیریت سبز وزارت عتف برگزار شد، رئیس مرکز هیات‌های امنا و هیات‌های ممیزه؛ معاونان اداری، مالی و مدیریت منابع؛ پژوهش و فناوری؛ فرهنگی، اجتماعی؛ مدیران کل نظارت بر طرح‌های عمرانی، منابع انسانی و پشتیبانی و اداره‌کل روابط عمومی و جمعی از کارکنان حوزه پشتیبانی و کارشناسان شورای مدیریت سبز حضور داشتند.

دکتر عبدالرضا باقری رئیس مرکز هیئت‌های امنا و هیئت‌های ممیزه در حاشیه این مراسم با اشاره به اهمیت موضوع محیط زیست و ضرورت ترویج مدیریت سبز گفت: جهان امروز دارای شرایطی است که نیازمند توجه هرچه بیشتر به محیط زیست است. توسعه صنعت، گسترش بیش از پیش مواد آلاینده، افزایش جمعیت بشری، ایجاد صنایع جدید و به تبع آن تولید مواد زائد نو ظهور و … موجب ایجاد دانش جدیدی تحت عنوان مدیریت سبز شده است.

وی افزود: موضوع مدیریت سبز علی‌رغم جوان بودن، بسیاری از فعالیت‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و حتی سیاسی را متاثر کرده است. با این حال سطح آشنایی جوامع درحال توسعه با این شاخه از دانش بشری بسیار کمتر از جوامع توسعه یافته است و لذا ارتقاء بخشی سطح این آگاهی از اهم وظائف متخصصین امر است که وزارت علوم نیز در این راستا اقدامات موثری را آغاز کرده و با جدیت دنبال می‌کند.

دکتر باقری اظهار داشت: هفته درختکاری مناسبت نمادینی است برای اهمیت دادن به موضوع محیط زیست و توجه به منابع طبیعی و توسعه فضاهای سبز. در این راستا هر اقدامی که برای فرهنگ‌سازی تولید انرژی‌های پاک و کمک به حفظ محیط زیست انجام شود، بسیار ارزشمند و دارای اهمیت است.

وی حرکت به سمت مدیریت سبز را امروزه یک ضرورت قلمداد کرد و گفت: امروزه به دلیل توسعه شهرنشینی و استفاده از ماشین‌آلات، به عنوان ابزارهایی که محیط زیست را با خطر مواجه می‌کند، اهمیت بیشتری پیدا کرده است. توجه به توسعه فضاهای سبز به ویژه در محیط‌های شهری، ایجاد فضا و محیط مناسب برای زندگی و آرامش شهروندان امری ضروری و اجتناب‌ناپذیر است.

وی همچنین به اهمیت فرهنگ‌سازی و ترویج این موضوع در محیط‌های دانشگاهی و نسل آینده‌ساز جامعه اشاره کرد و گفت: وزارت علوم در صدد است با پشتیبانی دانشگاه‌ها و موسسات و مراکز آموزش عالی، پژوهشی؛ موضوع مدیریت سبز را بطور کامل اجرا کند. سال گذشته نیز علاوه بر توسعه فضاهای سبز در دانشگاه‌ها توجه ویژه‌ای به حفظ محیط زیست و ترویج مدیریت سبز داشته است. از جمله اقداماتی که در این راستا انجام شده و می‌توان به آن اشاره کرد، بهینه‌سازی مصرف سوخت در موتورخانه‌ها، مدیریت مصرف آب و برق و گاز، حذف کاغذ از سیستم اداری؛ الکترونیکی کردن پایان‌نامه‌های دوره کارشناسی ارشد و دکترا و همچنین حذف پلاستیک و ظروف یکبارمصرف از محیط‌های دانشگاهی است.

دکتر باقری خاطرنشان کرد: در این راستا با بکارگیری موثر و کارآمد تمامی منابع مادی و انسانی، سازماندهی و برنامه‌ریزی به منظور هدایت آن‌ها جهت نیل به اهداف زیست محیطی تلاش می‌کنیم و امیدواریم جامعه دانشگاهی بتواند الگوی مناسبی در این زمینه برای سایر اقشار جامعه باشد.

س. ر ۶۲/‏‬ ن. ش ۵۸

کلید واژه ها: مدیریت سبز درختکاری وزارت علوم کاشت نهال


( ۱ )