مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم خواستار شد:

ضرورت تمرکز دانشگاهیان برای پژوهش در حوزه‌های تخصصی

۱۶ اسفند ۱۳۹۹ | ۱۴:۱۵ کد : ۶۰۵۴۱ دستاوردهای دانشگاه ها اخبار ستادی
تعداد بازدید:۷۱۲
دکتر محمدسعید سیف مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نشست با مسئولان دانشگاه سمنان که با محوریت «بررسی انجام طرح‌های پژوهشی برای حل مشکلات جامعه و نیز کاربردی کردن دوره‌های کارآموزی برای دانشجویان» برگزار شد، گفت: تمرکز دانشگاهیان برای پژوهش، در زمینه ظرفیت‌های مرتبط با استان خودشان باشد.
ضرورت تمرکز دانشگاهیان برای پژوهش در حوزه‌های تخصصی

به گزارش اداره کل روابط عمومی وزارت علوم به نقل از دانشگاه سمنان، دکتر سیف در این نشست با بیان اینکه برنامه‌های درسی و بازنگری آنها در وزارت علوم مورد بررسی قرار گرفته که بر این اساس دفاتر ارتباط با صنعت و معاونان پژوهشی باید در این زمینه فعال‌تر شوند، اظهار داشت: در بخش کارآموزی هم باید زمینه حضور دانشجویان در شهرک‌های صنعتی فراهم شود که تأثیرگذاری بیشتری در زمینه یادگیری دروس داشته باشند.
وی تصریح کرد: پایان‌نامه‌ها از جنبه پژوهشی کمک مهمی برای انجام پروژه‌ها هستند و این موضوع دغدغه مهمی برای وزارت علوم است و امیدواریم جذب دانشجو و انجام پایان‌نامه‌ها در دانشگاه‌ها به صورت هدفمند باشد.
دکتر سیف به هدف گذاری‌های وزارت علوم در زمینه ارتباط با صنعت اشاره کرد و گفت: در وزارت علوم سعی شده محیطی فراهم شود که دانشگاه‌ها خودشان در زمینه‌های پژوهشی عمل کنند و نکته دیگر اینکه قراردادهای پژوهشی صرفاً برای درآمدزایی نباشد و حل مشکلات باید به عنوان هدفگذاری اصلی قرار گیرد.
دکتر سیف الله سعدالدین معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه سمنان نیز در این نشست با بیان اینکه درصدد هستیم دفاتر R&D شرکت‌های تولیدی در داخل دانشگاه مستقر شوند، خواستار استمرار و افزایش سهمیه امریه سربازی برای دانشگاه سمنان شد.
دکتر ورامینیان معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه سمنان نیز گزارشی از برنامه‌های مهارت‌آموزی دانشگاه برای دوره‌های کارشناسی و تحصیلات تکمیلی دانشگاه ارائه کرد و گفت: برای گذران دوره‌های کارآموزی بخشی از دروس دوره‌های کارشناسی در برخی از رشته‌ها نیز جایزه‌ای برای بهترین پروژه تعیین شده که امیدواریم به سرانجام برسد.
دکتر ورامینیان افزود: همچنین بر اساس تفاهم نامه با اداره کل فنی و حرفه‌ای استان سمنان در نیمسال گذشته یکهزار و ۳۰۰ نفر دوره مهارتی برگزار و هم اکنون نیز یک هزار و ۲۱۱ دانشجوی دیگر برای گذراندن این دوره‌ها که به صورت واحد درسی محسوب نمی‌شود ثبت نام کرده‌اند.
در پایان این نشست لوح تقدیری از سوی معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری توسط دکتر سیف به دکتر نیاستی و دکتر شکوری از اعضای هیئت علمی دانشگاه سمنان که در زمینه ارتباط دانشگاه و صنعت به عنوان برتر شناخته شده بودند، اهدا شد.
س. س ۵۱/ ل. م ۵۴/ ر. ب ۴۵


( ۱ )