برگزاری نشست علمی "نخبگان و امنیت اجتماعی" در دانشگاه یزد

۲۰ مهر ۱۳۹۳ | ۱۵:۰۲ کد : ۶۰۵۴ دستاوردهای دانشگاه ها
تعداد بازدید:۱۱۹۸
به مناسبت هفته ناجا با همکاری دانشکده علوم اجتماعی و نیروی انتظامی استان یزد نشست علمی "نخبگان و امنیت اجتماعی" با حضور رئیس دانشگاه یزد، فرمانده نیروی انتظامی استان و جمعی از مسئولان دانشگاه ...
برگزاری نشست علمی "نخبگان و امنیت اجتماعی" در دانشگاه یزد
به مناسبت هفته ناجا  با همکاری دانشکده علوم اجتماعی و نیروی انتظامی استان یزد نشست علمی "نخبگان و امنیت اجتماعی" با حضور رئیس دانشگاه یزد، فرمانده نیروی انتظامی استان و جمعی از مسئولان دانشگاه و پرسنل نیروی انتظامی استان  یزد در سالن شهیدصدوقی دانشگاه یزد برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی وزارت علوم ، دکتر محمدصالح اولیا،  رئیس دانشگاه یزد در این نشست با تاکید براینکه امنیت یک موضوع پیچیده و چندگانه است که ابعاد سیاسی، اجتماعی و اقتصادی دارد گفت: حل مسائل و مشکلات امنیتی تنها با یک عامل  و نهاد خاص امکان پذیر نیست.
وی تاثیر پذیری نقش نخبگان و دانشگاهیان در بحث امنیت را یک نقش بلندمدت دانست و افزود: دانشگاهیان از معضلات اجتماعی و امنیت باید آگاهی داشته باشند و با برقراری ارتباط با نیروی انتظامی، اساتید و پژوهشگران در جریان این مسائل قرار گیرند تا بسیاری از پژوهش های دانشگاه به ویژه در دانشکده های علوم اجتماعی و علوم انسانی به سمت موضوعات امنیتی سوق داده شود و از طریق پژوهش ها به راه حل هایی برسیم.
دکتر اولیا نوع مسائل اجتماعی استان یزد را با شهرهای دیگر متفاوت دانست و تاکید کرد: تئوری ها باید متناسب با شرایط باشد. دانشگاهیان و نخبگان باید درک خوبی از این مسائل داشته باشند تا بتوانند با استفاده از دانش خود تئوریهای متناسب را ارائه کنند.
وی نقش آموزشی و تاثیرگذاری دانشگاهیان و اساتید را بسیار مهم دانست و گفت: اساتید می توانند در کنار درس خود نقش تربیتی برای دانشجویان داشته باشند ما باید مسائل تربیتی دانشجویان را بیشتر از مسائل آموزشی مورد توجه قرار دهیم.
دکتر اولیا با بیان اینکه دانشگاه برای امنیت اجتماع می‌تواند به مثابه یک آزمایشگاه بزرگ عمل کند، گفت: دانشگاه یک نمونه کوچک دربردارنده انواع مسائل مختلف فرهنگی و اجتماعی است و این فرصت خوبی است که این مشکلات را به صورت نمونه ای و آزمایشی بشناسیم و برخورد کارشناسی با مسائل و مشکلات داشته باشیم و  راه حل های مناسب علمی و فرهنگی را پیاده کنیم و از این راه حل های تست شده در فضای بیرون از دانشگاه استفاده کنیم.
وی تصریح کرد: تحقیقات کیفی نسبت به تحقیقات کمی مهمتر است و نکات را بهتر می توان شناخت. در حوزه های اجتماعی می توانیم از روش تحقیق عملی یا اقدام پژوهی استفاده شود در این روش محقق عملا درگیر موضوع تحقیق خواهد شد و از ابتدا تا انتهای کار حضور دارد و این روش باید حمایت شود.
فرمانده نیروی انتظامی استان یزد نیز در این نشست با گرامیداشت هفته ناجا، نیروی انتظامی را یکی از دستگاه های موثر در ایجاد و حفظ امنیت در سطح کشور دانست و افزود: دستگاه های متعددی مسئولیت ایجاد امنیت را برعهده دارند وهر دستگاه و اقشار مختلف جامعه در ایجاد امنیت یک سهم خاصی دارند و نیروی انتظامی به تنهایی نمی تواند امنیت را ایجاد کند. وی افزود: وظیفه نیروی انتظامی است که امنیت ایجاد شده را با مشارکت تمام نهادها، حفظ کند و ارتقا دهد.
سرهنگ ایرج کاکاوند سهم نخبگان در ایجاد امنیت را سهم ویژه ای عنوان کرد و گفت: باتوجه به اینکه یک دهم جمعیت هر استان را دانشجویان آن استان تشکیل می دهند که در بعضی مواقع آسیب پذیرترین قشر نیز دانشجویان هستند، بنابراین دانشگاه باید محلی برای سازندگی افراد باشد.
وی اظهار کرد: در این حوزه نیروی انتظامی آمادگی تعامل با دانشگاه را دارد و به دلیل ظرافت و حساسیت خاصی که در این مجموعه وجود دارد همکاران ما باید رعایت کنند. ورود به این حوزه با اجتماع کاملا متفاوت است و در این رابطه مجموعه انتظامی استان این آمادگی را در حوزه معاونت اجتماعی و همچنین دفتر تحقیقات و کاربردی دارد تا تعامل بیشتری داشته باشد.
دکتر حسین افراسیابی ،رئیس دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه یزد در این نشست با بیان اینکه بحث امنیت اجتماعی دچار تغییرات و تحولاتی شده است گفت: یک نگاه کلی در مفهوم امنیت اجتماعی  در مباحث اجتماعی امروز به معنای رفع تهدیدها و بهرمندی از فرصت های اجتماعی است. ضرورت پرداختن به امنیت اجتماعی این است که در هر جامعه، هر فردی  برای برآورده کردن کارکردها و نیازهای اساسی خود قبل از هرچیز نیازمند امنیت است.
وی افزود: مطالعات در کشورهای توسعه یافته نشان داده است  که افزایش تدابیر امنیتی از نوع سخت افزاری مانند افزایش تعداد مامورین پلیس و سازمان های پلیسی با کاهش جرائم اجتماعی رابطه نزدیکی ندارد و مهمترین زمینه ای که به صورت کلی و مبنایی  باید مورد توجه قرار دهیم نوع رویکردی است که به امنیت اجتماعی داریم.